Дорогі десятикласники!

Ви перші, кому пощастило вчитися в школі, гімназії, ліцеї або колегіумі за тим профілем, який свідомо обрали, ідучи дорогою пізнання та визначаючись із пріоритетами на майбутнє. Здобуваючи загальну середню освіту, ви першими будете вивчати філософію, а це є свідченням того, що матимете якісну освіту. Нині наступила епоха Homo educatus – Людини освіченої, яка має виокремлюватися не тільки розумом і знаннями, а й глибиною своєї духовності, масштабом цінностей, усвідомленням відповідальності перед сучасним і майбутніми поколіннями, високою компетентністю. Саме такими людьми вам допоможуть стати найкращі взірці філософської думки.

Кожен із вас не раз розмірковував над вічними питаннями світобудови: хто я? Чому ми народжуємося й помираємо? Для чого живемо? У чому сенс нашого життя? Що являє собою світ, у якому ми живемо? Як довго існує цей світ? Він створений чи існував завжди? Хто є творцем цього прекрасного світу? А може, світ має здатність самостворення? Хто є людина? Яким є суспільство, де ми живемо? Що таке ідеї та як вони впливають на ваше життя? Що важливіше: духовне чи матеріальне? Відповіді на ці питання не приходять відразу. Щодо більшості з них існує багато різноманітних думок та ідей. Зрештою, кожен може мати свою думку, але нікому ще не завадило пізнавати думки інших людей і, порівнюючи їх, створювати власну модель світу.

До цього часу ви засвоювали досить конкретні навчальні предмети, так би мовити світ у фрагментах живої та неживої природи – ботаніку, зоологію, анатомію, біологію, фізику, хімію, географію, а також пізнавали духовний світ людини завдяки мові, етиці, мистецтву, літературі, історії, праву.

Настав час, коли з окремих фрагментів мозаїки необхідно скласти цілісну картину й побачити не тільки конкретні речі та закони, а й найзагальніші, що дають можливість охопити величну єдність усієї різноманітності світобудови.

Ваші перші враження про філософію і філософів можуть бути досить суперечливими. У повсякденному житті слова “філософ” і “філософія” часто звучать іронічно. Мовчазний, як філософ, – характеризують одного, бажаючи, очевидно, звернути увагу на його вдумливість і зосередженість. Його мова, як у філософа, відразу не зрозуміти – так зауважують про іншого, наголошуючи на розсудливості, глибині його знань, що не кожному може бути доступно. Про третього говорять: так він же філософ, маючи на увазі його відірваність від повсякденності, захоплення складними розмірковуваннями та різними теоріями, що поєднується з байдужим ставленням до матеріальних цінностей: грошей, майна, кар’єри. Так сприймали в народі українського філософа Григорія Сковороду. Філософське ставлення до різних спокус життя знайшло відображення на його надмогильному написі: “Світ ловив мене, та не піймав”.

На противагу випадковим зустрічам із філософами і філософією систематичне проникнення у світ філософи дає повноту світоглядного розуміння світу. Щоб зрозуміти, чим займається філософія, необхідно зануритися в історію філософської думки, глибину тисячоліть, проникнути в її дух та ідеї, що і стане змістом вашої філософської освіти в 10 класі.

Опрацювати навчальний матеріал вам допоможе цей підручник. Найважливіші поняття й терміни в ньому позначені напівжирним курсивом. Після кожного параграфа подані запитання, що допоможуть вам добре засвоїти навчальний матеріал, а основні терміни і поняття, які потрібно запам’ятати, виділені напівжирним шрифтом.На блакитному фоні подані висновки вивченого на уроці. Наприкінці підручника для самостійного опрацювання вміщені фрагменти творів відомих філософів, за допомогою яких ви зможете виконати творче завдання “Філософська класика”.

Бажаємо успіхів!

Автори


Розділ І