ОСНОВНІ ПАРАДИГМИ ФІЛОСОФСЬКО- АНТРОПОЛОГІЧНОГО ЗНАННЯ ХХ СТОЛІТТЯ

Тема 4. Антpопологічний повоpот у філософії

 

Зміст теми.Місце людини в космосі. М.Шелеp. Сутність і фоpми симпатії. Любов і ненависть. Феноменологія духовного досвіду. Буття і цінності. Освіта, праця, святість. Теоморфна антропологія. Моральна солідарність живого. Людина і Бог. Соціологія емоційного пізнання. Історичний закон зміни емоцій. Екзистенціальна філософія і філософська антропологія. Ясперс, Гейдеггер, Сартр і традиція європейського гуманізму. Критика ідей людини. Трансцендентальна аналітика життєвого світу. Буття до смерті. Розум і екзистенція.

Терміни та поняття:космос, М.Шелеp, симпатія, любов, ненависть, феноменологія, духовний досвід, буття і цінності, освіта, праця, святість, теоморфна антропологія, моральна солідарність, Бог, емоційного пізнання, історичний закон, емоції, екзистенціальна філософія, філософська антропологія, Ясперс, Гейдеггер, Сартр, європейського гуманізму, трансцендентальна аналітика, життєвого світу, розум, екзистенція.

Семінарське заняття на тему:

« Виникнення філософської антропології як самостійної науки».

План:

1. Місце людини в космосі. М.Шелеp.

2. Феноменологія духовного досвіду.

3. Екзистенціальна філософія і філософська антропологія.

4. Трансцендентальна аналітика життєвого світу.

 

Література:

 

Основна:

 

1. Шелер М. Положение человека в Космосе // Проблема человека в западной философии. / М. Шелер - М. : Мысль, 1988. – с. 4 - 37.

2. Зиммель Г. Созерцание жизни: Избранное. / Г. Зиммель . - Т.2. - М. : Наука, 1996. – с. 15 – 36.

3. Камю А. Бунтующий человек. / А. Камю. - М. : Мысль, 1990. – с. 27 – 42.

4. Кассирер Э. Опыт о человеке: введение в философию человеческой культуры // Проблема человека в западной философии. / Э. Кассирер. - М. : наука, 1988. – с. 17 – 34.

 

Допоміжна: [4;7;9;10;11;44;46;47]

 

Самостійна робота:

 

1. Сутність і фоpми симпатії, любов і ненависть.

2. В полягає взаємозвязок буття і цінностей.

3. Теоморфна антропологія: предмет, методи, завдання.

4. Моральна солідарність живого.

5. Які ви знаєте історичні закони зміни емоцій.

6. Ясперс, Гейдеггер, Сартр і традиція європейського гуманізму.

7. В чому полягає критика ідей людини.

 

Література:[72;78;79;122;128;130]

 

Індивідуальне навчально-дослідне завдання:

Доповідь на тему: Місце людини в космосі (М.Шелеp).

Есе: Ясперс, Гейдеггер, Сартр і традиція європейського гуманізму.

Аналітична розвідка на тему: Екзистенціальна філософія і філософська антропологія.

Реферативна доповідь: Трансцендентальна аналітика життєвого світу. Буття до смерті.

Критерії оцінювання:

Усна відповідь – до 0.5 балів

Реферативна доповідь – до 1 балів

Доповнення – до 0,5 балів

Домашня письмова робота (реферат, есе тощо) – до 2 балів.

 

Тема 5. Біоантропологія

 

Зміст теми.М.Плеснер. Діалектика зовнішнього і внутрішнього в розвитку природи. Ступіні органічного і людина. Єдність біологічного і гуманітарного. Тіло і дух. Відкритість світу людини. Ексцентричність. Причетність живого. Дуальна природа людини в А.Гелена. Людина як «недостатня істота». Теологія і зоологія. Біокультурна етика. Інстинкти і соціальні інститути. К.Лоренц про агресивність. Соціокультурна антропологія М.Ландмана. Людина як творець і як утвір культури. Завершення людини в культурі. Воля, творчість, індивідуальність. Історична антропологія. Соціогенез і цивілізаційний процес у роботах Н.Еліаса. Типи суспільства і форми влади. Тілесне насильство і примус. Контроль за тілесними афектами та переживаннями. Самодисципліна, стриманість, увага. Роль шляхетних станів. Культура і тіло. Історія тілесності і чуттєвості.

Терміни та поняття:М.Плеснер, діалектика, зовнішнє, внутрішнього, ступіні органічного, біологічне, гуманітарне, тіло, дух, відкритість, ексцентричність, дуальна природа, «недостатня істота», теологія, зоологія, біокультурна етика, інстинкти, соціальні інститути, агресивність, соціокультурна антропологія, воля, творчість, індивідуальність, історична антропологія, соціогенез, цивілізаційний процес, типи суспільства, форми влади, тілесне насильство, примус, тілесні афекти, переживаннями, самодисципліна, стриманість, увага, шляхетні стани, тілесність, чуттєвість.

Семінарське заняття на тему: