Мистецтво і світогляд

 

Світоглядні орієнтири людини і суспільства мають також мистецьки окреслений характер.

Мистецтво – це відображення людиною світу в ху­дожніх образах, естетичне освоєння світу в процесі ху­дожньої творчості. При цьому під художньою творчістю розуміють особливу сферу людської діяльності, в межах якої відбувається відображення дійсності в конкретно чуттєвих образах відповідно до певних естетичних ідеалів.

Загальноприйнятим вважається положення, що мистец­тво зародилося у первісному суспільстві доби пізнього палео­літу. Про це свідчать різноманітні пам'ятки, наприклад, малюнки в печерах, різьблення на кістці та камені, знаряд­дя праці, зброя тощо.

З моменту свого зародження і донині мистецтво пройшло тривалий і складний шлях, з кожним етапом свого розвитку збагачуючись і вдосконалюючись.

Мистецтво країн стародавнього світу, а також мистецтво Київської Русі, гуманістичний живопис, архітектура і літе­ратура епохи Ренесансу, класицизм ХУП—ХУІП ст. і роман­тизм кінця XVIII – початку XIX ст., критичний реалізм XIX ст. та прогресивні напрями сучасного демократичного мистецтва збагатили людство невмирущими художніми цінностями, які містять у собі колосальний обсяг знань і життєвий досвід цілих епох, поколінь і суспільних культур.

Мистецькі знання і життєво-художній досвід відіграють значну роль у діяльності людини. Ця роль виявляється пе­редусім у мистецьки орієнтованому світогляді.

Як органічно цілісне явище мистецтво в цілому виступає у вигляді складної системи видів і жанрів, що історично ево­люціонують. За змістом та формальними ознаками вони утворюють певні напрями, стилі, школи та манери худож­ньої творчості, зумовлені особливістю образного відтворен­ня дійсності в специфічному матеріалі: дереві, камені, фар­бах, металі, звуках, слові тощо. Зародження стилів, мане­ри, напрямів мистецтва відбувається як під впливом відпо­відного рівня духовності, так і завдяки історично визначе­ним соціальним та природним потребам та інтересам люди­ни й суспільства. Суттєвий вплив на зародження і розвиток того чи іншого виду і жанру мистецтва справляють культу­ра, звичаї, традиції і обряди, концепції і теорії художньо-образного бачення світу.

Одним із найперших видів мистецтва є живопис – зорове втілення задуму (теми, сюжету) митця за допомогою композиції й малюнка. Живопис – це також зорове втілен­ня обсягу і розташування у просторово-часовому вимірі постатей і предметів, що передається за допомогою світлотіні, лінійної та просторово-кольорової перспекти­ви. Найважливішим зображувальним та емоційним засобом живопису є колір. За допомогою кольору, зведеного у творі в гармонійну систему (колорит, кольорова гама), підкреслюєть­ся різноманітність барв реального світу, їхнє природне забар­влення та зміни цього забарвлення залежно від освітлення на­вколишнього світло-повітряного середовища. Залежно від призначення живопис визначають як монументальний, де­коративний, станковий, декораційний і мініатюру. Відповідно до тематики і предмета зображення розрізняють жанри жи­вопису: анімалістичний, побутовий, історичний, батальний, портрет, пейзаж, натюрморт, міфологічний, релігійний та але­горичний.