Повнота життя і щастя

 

Від самооцінки людиною свого життя залежить розумін­ня нею його повноти, а саме розуміння –від уміння цінува­ти кожну мить, сповнюючи життя діяльністю, роздумами, враженнями.

Чим розвиненішою є людина, чим ширше коло її інте­ресів та вмінь, чим різноманітніша 'її діяльність, тим багат­ше й повнокровніше її життя. Воно буде наповненим, якщо людина має чимало друзів, знайомих, через яких вона пізнає себе. Повнота життя визначається вмінням людини цінува­ти кожний день, годину, мить, адже вони, як і життя в ціло­му, неповторні.

Нерідко ми оцінюємо життя людини, його якість згідно з тим, чим вона володіє у житті, що вона має. І при цьому ви­никає одвічне філософське питання – що головне в житті: мати чи вміти? Бути чи мати? Залежно від відповіді на нього перед нами або людина-споживач, або людина-творець. Більшість мислителів як минулого, так і сучасності вважають, що набагато важливіше вміти, ніж мати, оскіль­ки вміння супроводжує людину завжди. Так, давньогрець­кий мислитель Сократ з цього приводу сказав, що у світі є багато речей, які мені не потрібні; Діоген так само афорис­тично і мудро зауважив: усе своє ношу з собою. Німецький мислитель А. Шопенгауер також підкреслював, що люди в тисячу разів більше дбають про наживання собі багатства, ніж про освіту розуму і серця, хоча для нашого щастя те, що є в людині, набагато важливіше за те, що є в людини.

Ще одне одвічне питання, відповідь на яке людина праг­не дати з моменту свого виникнення, питання про людське щастя. Мабуть, скільки людей робили спробу визначити цей феномен, стільки було й можливих варіантів відповідей, бо кожна людина розуміє щастя по-своєму.

Так, одні роблять досить песимістичний (а це, згадаймо, світоглядний принцип) висновок, що щастя взагалі не існує, Що це – міраж або казкова жар-птиця, за якою женеться людина і яку ніколи не впіймає; інші, продовжуючи цю дум­ку, вважають, що людина бачить своє щастя тільки в тому, чого в неї немає; треті, виходячи з альтернативи, що людина може бути щасливою або нещасливою, стверджують, що щастя полягає в тому, що немає нещастя. Часто можна почути ще й таку думку, що людське щастя не залежить від особис­тих якостей, що воно визначається фатумом, долею чи фор­туною... Проте в будь-якому разі щастя не є задоволенням своїх потреб і бажань. Це, мабуть, найбільше задоволення самим життям, здійснення свого призначення, досягнен­ня життєвої мети. Люди по-різному розуміють свої життєві цілі, а звідси їхні уявлення про щастя мають індивідуаль­ний характер.

Виходячи з соціального досвіду поколінь, можна ре­комендувати певні "рецепти" для досягнення щастя, як тре­ба (чи не треба) дивитися на навколишній світ, щоб бути щасливим.

v Передусім "не пиляйте тирсу", "не жуйте погане", бо песимізм створює "нещасливий світ". Іншими словами, не шкодуйте за тим, чого немає, і радійте тому, що є.

v Не висувайте до життя надмірно ідеалізованих вимог. Нічого ідеального в житті немає. Якщо ви вимагаєте, щоб у житті "все було ідеальним", ви готуєте свою загибель. Лише сприймаючи світ таким, яким він є, тобто недосконалим, неідеальним, можна прагнути поліпшити його, знаходити радість у самому процесі його удосконалення.

v Якщо ви хочете бути щасливим, не хапайтесь істерич­но за скороминуще. Не можна жити днем учорашнім; мину­ле треба пам'ятати, а майбутнім — жити.

v Якщо ви зосереджуватиметеся тільки на своєму "Я", то всі дрібниці, що стосуються вас, перетворюватимуться у ваших очах на величезні проблеми і стануть "закривати небо". Тому відволікайтесь від свого "Я", розширюйте коло своїх інтересів, охоплюючи найрізноманітніші сфери.

v Спокійно і з гідністю сприймайте самого себе. Кожна людина заслуговує на розуміння, співчуття, повагу. Тому варто прийняти себе як кожного іншого, виявити до себе по­вагу, відповідальність, турботу, адже сприйняття себе є умо­вою любові до інших.

Чи не так?

 

Слово "культура", звичайно ж, відоме всім, воно стало звичним і часто вживаним: не сходить зі сторінок газет і журналів; звучить на радіо і телебаченні; постійно використовується під час спілкування. При цьому здебільшого ми не задумуємося над змістом цього слова, сприймаємо його як знайоме, зрозуміле. Однак коли справа стосується визначення поняття "культура", то тут виникає ряд проблем.

Уже стародавні мислителі зазначали, що будь-яке визначення "кульгає", страждає неповнотою. З цієї причини існує велика кількість визначень поняття "культура". Адже кожне визначення – це своєрідне тлумачення автором змісту поняття.

Так, ще у 1952 р. американські культурологи А. Кребер і А. Клакхон нарахували 164 визначення культури і понад 100 спроб теоретичного пояснення цього поняття. Через 20 років французький культуролог А. Моль віднайшов у західній літе­ратурі вже 250 варіантів визначення цього феномена. Сьо­годні їх налічується близько 500 (!). І в цьому немає нічого дивного, адже культура є явищем складним і багатогранним.

І все ж у багатоплинності та розмаїті думок спробуємо дати свою відповідь на питання: що таке культура? Яке місце в житті людини і суспільства вона посідає? Яку людину слід вважати культурною і яку некультурною?

Дамо відповідь і покажемо, що від того, як кожна осо­бистість розв'язуватиме ці питання, багато чого залежатиме в її житті.