Культура і цивілізація

Поняття "цивілізація" (від латинського civuilis – гро­мадський, державний) з'явилося в середині XVIII ст. і часто вживалося з поняттям "культура" як його синонім для по­значення сукупності якісно визначених (специфічних), лока­лізованих в історичному просторі й часі матеріальних та ду­ховних надбань тих чи інших народів. Учені-історики, на­приклад, розглядають як якісно специфічні такі соціально-культурні утворення: антична цивілізація, елліністична ци­вілізація, цивілізація майя та ін. У даному випадку поняття "культура" і поняття "цивілізація" вживаються як тотожні.

Поняттям "цивілізація" активно користувались фран­цузькі просвітителі, називаючи цивілізованим суспільство, яке ґрунтується на засадах розуму, гуманізму і справедли­вості. Згодом цим терміном стали позначати високий рівень розвитку матеріальної і духовної культури західноєвропей­ських народів.

К. Маркс та Ф. Енгельс пов'язували з поняттям "цивілі­зація" техніко-технологічні та організаційні завоювання су­спільства для позначення вищої після дикості і варварства історичної епохи, пов'язуючи її формування з поглибленням суспільного поділу праці, появою класів та держави.

Наприкінці XIX – у XX ст. поняття цивілізації з ініціа­тиви німецького філософа Освальда Шпенглера (1880 – 1936) вживається для позначення етапу занепаду культури. Історія людства розглядається ним як співіснування відо­кремлених культур-організмів, кожен з яких має свої "ду­шу" і "долю", проходить у своєму розвитку певні стадії: само­зародження, зростання, старіння та смерті. Кожен культур­ний організм проходить аналогічні стадії: міфологічну ран­ню культуру (зародження), метафізично-релігійну високу культуру (зростання) та пізню закостенілу культуру (старін­ня), яка переходить у цивілізацію.

Старіючи і помираючи, культура вироджується у цивілі­зацію, яка має одні й ті самі ознаки: знеособлення життя, його інтелектуалізація, перехід від творчості до спорту, від літератури до вар'єте, від героїв до інженерів, від поезії до механіки, від героїчних діянь до механічної роботи, від ста­новлення до окостеніння, перетворення народів на безликі "маси", перехід від продуктивної творчості до безплідності. На противагу цілісності й органічності культури цивілізація характеризується розвитком індустрії і техніки. Культура має душу, а цивілізація – методи та знаряддя.

Подібне тлумачення цивілізації дав також відомий англій­ський історик і соціолог Арнольд Джозеф Тойнбі (1889–1975). Він обґрунтував концепцію коловороту локальних цивілі­зацій, які проходять у своєму розвитку і падінні однакові фази: народження, зростання, катастрофи, розкладу і загибелі. Кож­на цивілізація має неповторну систему цінностей, норм, пра­вил суспільного та індустріального життя.

Засобами охорони цивілізації від руйнування А.Дж. Тойн­бі вважав духовну злагоду, моральну єдність народу, раціо­нальність мислення правлячих верств. Можна затримати за­непад або навіть уникнути його шляхом залучення людей до всесвітньої релігії, утвореної на засадах об'єднання усіх релі­гійних культів для досягнення єдності духу народу. Саме ре­лігія, на думку А.Дж. Тойнбі, дає людству той спектр цінно­стей, норм і символів, що забезпечує любов і милосердя, єдність і взаємодопомогу, глибоку духовність і моральність.

З критикою теорій локальних культурних циклів та коло­вороту локальних цивілізацій О. Шпенглера і А.Дж.Тойнбі виступив відомий німецький філософ-екзистенціаліст Карл Ясперс (1883—1969). Стрижневою в його філософських розду­мах стала проблема людини та історії через осмислення сутнос­ті культури і цивілізації як вихідних засад їхнього розвитку.

Суспільство й історія, вважав К. Ясперс, розпочинають­ся з людини, яка поступово усвідомлює себе як особливу істо­ту й намагається виразити цю особливість у різноманітних формоутвореннях культури. Історія людства має єдину ос­нову – духовну, яка ґрунтується на вірі і реалізується в куль­турі. Віру К. Ясперс трактував не лише в релігійному, а й у широкому філософському розумінні – як здатність стави­ти, осмислювати і вирішувати найбільш загальні світоглядні питання.

Історія, за К.Ясперсом, починається зі своєрідного осьо­вого часу – з моменту формування світових релігій і філо­софій, які піднесли дух людини до осмислення всезагального, забезпечили їхню духовну самостійність. Пробудження духу, формування філософської віри знаменують початок загальної історії людства, яка до того була поділена на локальні, не пов'язані між собою культури.

Отже, К.Ясперс обґрунтовує ідею духовної єдності люд­ства як головного фактора, що спрямовує історичний поступ до свободи, і наголошує на необхідності усвідомлення її як "головної умови подальшого існування й розвитку культури та цивілізації.

У XX ст. поширеним стає розуміння цивілізації як су­купності матеріальних і техніко-технологічних цінностей та благ. Що стосується ^духовних цінностей та надбань, то їх відбиває поняття культури. Культура, на думку прибічників цієї точки зору, є духовною і символічною, а цивілізація ма­теріальною; культура має творчу душу і формує духовність, а цивілізація – методи і знаряддя; культура передбачає ви­соку якість особистості творця, а цивілізація орієнтується на масу та рівність тощо.

Як бачимо, в інтерпретації поняття цивілізації спостері­гаються два основні підходи: позначення певного рівня роз­витку суспільства та характеристика матеріально-технічних досягнень суспільства порівняно з духовними надбаннями. Обидва підходи часто переплітаються між собою і доповню­ють один одного.

Суперечлива єдність зазначених підходів дає змогу виді­лити ще один аспект змісту поняття цивілізації, пов'язаний з характеристикою відповідності того чи іншого предмета (ідеї, процесу, суспільства в цілому) найбільш прогресивним, викристалізованим на основі загальнокультурних надбань людства уявленням про нього. У цьому аспекті поняття циві­лізації зіставляється з поняттями "сучасне", "передове", "прогресивне", "нове" як у певних сферах суспільного жит­тя (праця, побут, політика), так і в суспільстві цілому.

Яке ж суспільство може вважатися цивілізованим? Воно може вважатися таким, якщо в ньому на сучасному рівні розгорнуті всі сфери життєдіяльності людей – виробництво і споживання, наука і освіта, мистецтво і політика, мораль і право тощо. Поняття "сучасний рівень" є нічим іншим як відповідністю зразкам надбань загальнолюдської культури.

Проте, називаючи суспільство цивілізованим, ми ще мало що можемо сказати про становище і долю людини в ньому, про розвиток її як особистості, про її щастя. В оточенні найсучасніших речей людина може не знайти себе, почуватися дискомфортно, відлюднено, тобто перебувати у стані відчу­ження. Цивілізація може не влаштовувати людину, бути їй чужою. І людина тікає від культури, від самої себе.

Що ж перешкоджає цивілізованому суспільству задоволь­нити запити людини, забезпечити її самоутвердження і щас­тя? Більшість мислителів вбачає причину цього в бракові культури, тобто такого взаємозв'язку людини з предметним світом цивілізації, за якого існування останнього цілком підпорядковується розвиткові сутнісних сил людини. Якщо цього немає, суспільство стає ворожим їй, незважаючи на надбання техніки, технології, матеріальної культури в ціло­му, науки і освіти.

Отже, невід'ємною і суттєвою рисою сучасного цивілізаційного процесу має бути органічна єдність культури і циві­лізації. Проте культура ніколи не поглинається цілком циві­лізацією. Вона залишається жити порівняно самостійно як характеристика людського буття, як його смислотворче на­чало. Ось чому, якщо цивілізація виходить з-під контролю культури, то вона деградує.