Почуття, інтелект, воля. Ідеали в житті людини

 

Здатність людини реалізовуватися духовно зумовлює зміни уявлень людини, до яких насамперед належать плани май­бутньої діяльності. Саме ці уявні плани майбутніх дій ціле-спрямовують життя людини. Цілеспрямована діяльність лю­дини являє собою таку специфічну силу природи, яка спро­можна змінювати саму себе, ставати якісно новою обстави­ною дійсності, що спричиняє нові зміни у світі.

Оскільки здатність ставати новою обставиною дійсності повинна мати матеріалізоване існування, самозміна людини відбувається насамперед у формі чуттєвої діяльності. Чут­тєвою діяльністю називають подразнення (зміни), що відбуваються в органах чуття. До основних чуттєвих вла­стивостей людини належать зір, слух, смак, нюх, дотик. Саме на основі чуттєвої діяльності виникають почуття людини.

Часто плутають поняття "почуття" й "емоція". Вони не тотожні між собою, оскільки основою емоцій є рефлекси, пов'язані з потребами організму, що мають біологічну при­роду. На відміну від емоцій, основою почуттів є суспільне сформоване ставлення людини до дійсності.

Емоціями називають реакції живого організму на вплив зовнішнього середовища, що спричиняються рефлексами.

Емоції можуть виникати як наслідок усіх видів чуттєвої діяльності. Емоції спостерігаються і у тварин. Інша справа – почуття. Вони з'являються тільки у людини.

Почуттями називають індивідуально-суспільно ство­рену форму безпосереднього переживання людиною дій­сності.

Почуття людини цілеспрямовано формуються в процесі виховання та історично змінюються навіть на принципово протилежні. Так, здатність бачити красу (естетичні почут­тя) є результатом естетичного виховання людини, яке здій­снюється відповідно до певних історично даних уявлень су­спільства про прекрасне. Тому одне коло людей красивим може визнавати такі форми тіла, які іншим людям здаються огидними. Вам, очевидно, знайомі почуття любові й нена­висті, поваги і зневаги. У своєму ставленні до інших людей і природи ми й виявляємо свої почуття.

Однак людина починає самозмінюватися не тільки завдя­ки почуттям. Самозміна відбувається і завдяки інтелекту­альній діяльності. Для розкриття сутності інтелектуальної діяльності потрібно визначитися з поняттям "інтелект".

Інтелектом називають рівень здатності людини до мислення. При цьому мислення розуміється як процес ціле­спрямованої зміни уявлень, який відбувається згідно з пра­вилами і законами логіки.

Отже, поняття "інтелект" вживають для означення ак­тивного процесу мислення, який здатний перебудовувати, змінювати людину на якісно нову силу дійсності. Так, лю­дина, володіючи знаннями законів хімічних перетворень, може виготовити матеріали, які не існують у природі.

Вживаючи поняття інтелект, передусім розрізняють здатність душі відчувати і мислити. Інтелект розглядають як здатність душі створювати абстрактні поняття, яким у повному обсязі не відповідають ніякі предмети дій­сності. Поняття "коло", "закон", "добро", "ідеал", "одиниця", "трикутник", "нуль" не мають матеріальних аналогів, але використовуються для пізнання властивостей реальних пред­метів. Так, одиниці міри дають змогу визначати реальні співвідношення розмірів, маси предметів; ідеальні геомет­ричні фігури допомагають знаходити схожість між різними просторовими об'єктами; закони держави допомагають ви­значити правомірність суспільного покарання конкретних людей тощо. При цьому абстрактні поняття можуть порівню­ватися, співвідноситися та поєднуватися між собою незалеж­но від чуттєво даної об'єктивної дійсності на підставі законів логіки. Тому людський інтелект здатен будувати образ не­існуючого, але можливого та бажаного світу.

Однак побудова людиною (за допомогою почуттів та інте­лекту) образу майбутнього і шляхів його досягнення є на­самперед духовним процесом. Це означає, що почуття й інте­лект керовані. Те, що виявляє себе як здатність керувати почуттями й інтелектом, отримало назву "воля".

Воля (волевиявлення) – це властивість людської душі цілеспрямовувати діяльність тіла незалежно від безпо­середніх фізіологічних потреб власного організму.

Здатність мати волю принципово змінює дані природою можливості організму, дає змогу людині виявляти саме людські якості, що, як зазначено вище, можуть заперечува­ти природні потреби, бажання тіла.

Людина з розвиненою волею, здатна до самоконтролю і свідомого спрямування своїх вчинків, "володіє собою". Ім­пульсивна, слабодуха, слабовольна людина, навпаки, часто-густо постає як свавільна, егоцентрична особа, що перетво­рюється на раба своїх тілесних бажань, конформіста, який легко впадає в залежність від людей, котрі вміють пов'язу­вати свої егоїстичні цілі з образами безпосереднього задово­лення тілесних потреб. Мобілізацію, прояв, напруження волі розглядають як визначальну властивість людини цілеспря­мовувати свою діяльність. Воля при цьому стає надприрод­ним чинником внутрішнього спонукання людини до актив-ної дії згідно з ідеалом, що може не мати відповідника в існу­ючому світі. Це дає змогу людині змінювати цей світ на та­кий, що стає відповідним до бажаного ідеалу.

Ідеал – це зразок (норма, прояв ідеального), згідно з яким людина (людність) визначає свою поведінку та спо­соби життя за конкретних обставин.

Коли ми саме так визначаємо ідеал, то стає очевидним, що ідеали суттєво впливають на людське життя, стаючи його орієнтирами. За відсутності таких орієнтирів у людини ви­никає відчуття, що діяльність цілеспрямована неповністю, а тому залежить не від ЇЇ волі.

Ідеал у своєму абсолютному формулюванні є уявленням про мету людського роду в цілому. Історично таке поняття ідеалу змінюється. Ідеал може бути суспільно-політичний – уявлення про досконалий суспільний лад; етичний – про дос­коналі моральні якості людини та досконалі взаємини між людьми; естетичний – про естетичну досконалість. Також існують інші ідеали, наприклад, індивідуальний, особистий, колективний тощо.

Найбільш поширеним є поняття соціального ідеалу.

Соціальний ідеал – це уявлення про досконале суспіль­не життя. Соціальний ідеал виникає в результаті невдово­лення певних верств населення існуючим суспільним жит­тям. Найбільш поширеною його формою є образ утопічного суспільства, що живе в абсолютній гармонії з природою, ос­кільки бере від неї тільки мінімум потрібного. Це суспіль­ство існує реально у певному місці або існувало колись. У перших соціальних утопіях (Платона, Т. Мора, Т. Кампанелли) дія відбувалася на загиблому материку чи невідомому острові. Значного поширення набули утопічні поняття "зо­лотий вік", "рай", "комуністичне майбутнє".

Переорієнтація соціального ідеалу тільки на майбутнє відбулася в епоху Нового часу у зв'язку з розвитком наук про суспільство (історії, соціології, філософії, психології), поширенням еволюціоністського світогляду (під впливом дарвінізму). За ідеальний визнають такий стан суспільства, у якому немає негативних рис реальних суспільств, супереч­ностей між людьми, які виникають з поділу людей на гноби­телів і пригноблених, ситих і голодних, можновладних і без­правних, багатих і бідних та ін. Соціальні ідеали виконують позитивну функцію, яка по­лягає в тому, що, формуючи поняття ідеального суспільства, люди усвідомлюють реальні хиби існуючого людства, зосере­джують свою увагу на подоланні їх, об'єднують творчі зусил­ля з метою розвитку суспільства. Слід усвідомлювати, що со­ціальний ідеал ніколи не реалізують у повному обсязі. Адже, хоча людина є носієм і добра, і зла, позитивного і негативно­го, морального і аморального, духовного і бездуховного, в ідеа­лі присутні лише позитивні риси. Саме тому реалізація ідеа­лу по суті неможлива, бо він завжди є абстрактною утопією.

Визначальний вплив на суспільство, людину мають етичні ідеали.

Етика – наука про систему норм і принципів, якою об­ґрунтовується ідеальна ієрархія соціальних цінностей (гро­мадська відповідальність, патріотизм, співучасть тощо).

Етика – це діючий механізм забезпечення суспільної зла­годи, узгодження суспільних і особистих інтересів, подолан­ня крайнього індивідуалізму. Існують релігійні та світські системи етичних нормативів. Релігійні етичні вчення проти­ставляють світську мораль уявленням про існування ідеаль­ного "божественного закону". Такі вчення розглядають світ­ську мораль або як недосконале втілення людьми божествен­ного, або взагалі як антипод вищим моральним заповідям Бога. Світський ідеал етики обґрунтовується потребою людей до взаємодії, досягнення злагоди, а не протистояння. Взаєморо­зуміння, сприйняття поглядів інших, терпимість до інакомис­лення – ідеали, що стали основними принципами соціально­го буття, які протистоять хаосу тваринних потреб окремого індивіда. Визнаючи цінність ідеалу суспільного життя, спіль­ної діяльності, етика проголошує право на автономність кож­ної людини, на захист її гідності, на її власну життєву пози­цію. Заперечується формальна одностайність, примусовий колективізм поряд із орієнтацією на поєднання зусиль різних індивідів задля досягнення спільної мети.

У процесі втілення ідеалу в життя виявляється його від­носність. Вона полягає в тому, що в міру досягнення ідеалу вдосконалюються і конкретизуються уявлення людей про досконалість. Отже, змінюється зміст уявлення про певний ідеал, а мета його втілення стає новою проекцією майбутнього (відсувається на майбутнє).