Сторичність світогляду

 

Моральний і мистецький аспекти формування і розвитку світогляду показують, що відношення "людина – світ" у своєму прояві має конкретний, всеохоплюючий, просторо­во-часовий характер існування. А це насамперед визначаєть­ся поняттям "історичність світогляду".

Зрозуміти сутність і природу цього поняття дає змогу ба­чення людиною таких явищ, як історія та історичність. У загальному розумінні історія – це об'єктивний характер існування відношення "людина – світ" у минулому; це системно організоване відображення минулого людиною, людством; це суб'єктивний образ минулого, оздоблений тлумаченням різнобарв'я подій і фактів; це сьогодення, яке в якусь мить стає минулим, залишаючи свій слід у світі і пам'яті людини. Тому про історію слід говорити, з одного боку, як про будь-який процес розвитку, з іншого – як про науку, що вивчає минуле у вимірі сучасності. Але головним тут є світоглядний підхід до розуміння історії. Зрештою, історія існує для того, щоб вчити людину, але не через суб'єктивно окреслені наукові погляди того чи іншого історика, а передусім через бачення самою людиною у мину­лому "втрачених можливостей", бачення того, що орієнтує на перспективу, і водночас того, що є регресивним. Історія дає змогу людині втрачені можливості попередньої діяльності виміряти стосовно сьогодення, а відповідно до цього – на­креслити перспективу розвитку в майбутньому.

Отже, історія – це досить складний і суперечливий, об'єк­тивно існуючий та думкою людини окреслений шлях розвит­ку відношення "людина–світ". Це шлях підкорення приро­ди інтелектові та волі людини, це й перетворення самої лю­дини і суспільства – від первісної людини і колективів до людського суспільства високого цивілізованого рівня.

Історія розвитку людини і світу показує, що складність і суперечливість існування відношення між ними багато в чому залежить від світоглядної культури, яка також має істо­ричний вимір. Поняттям "історичність світогляду" охоп­люється процес класифікації відношення "людина – світ" відповідно до абстрактних теоретичних моделей (типів), у яких фіксуються найважливіші структурні особливості цьо­го відношення.

Це означає, що історія світогляду невіддільна як від са­мої людини, так і від світу, а отже, й від співвідношення їх. Людина, кожна по-своєму, творить картину світу. У систем-но-організованому, логічному і теоретичному облаштуванні, а також в історією окресленій суспільній формі світогляд постає як "історичний тип".

Як правило, виділяють такі історичні типи світогля­ду: міфологічний, релігійний, науковий і філософський. Більшість дослідників світоглядної культури вважають, що подана типізація не є найбільш досконалою. Проте всі до­слідники цього унікального явища підтверджують високу ефективність цієї типізації, особливо для розкриття приро­ди і сутності світоглядного вибору людини.

Окреслення історичного світогляду через міфологію, релігію, науку і філософію дає змогу побачити досить важ­ливі (для людини) моменти.

По-перше, це рівень узагальнення знання про світ. Про­яв співвідношення між буденним і теоретичним відображен­ням дійсності.

По-друге, це вимір активності суб'єкта світогляду.

По-третє, це його практична значущість.

По-четверте, це підкреслення того моменту, що виник­нення кожного з типів світогляду має своє місце і час.

І найголовніше, по-п'яте, кожен із типів світогляду су­проводжує всю історію людства, пульсуючи, виявляючись, то спалахуючи, то пригасаючи. Це виявлення показує, що жоден із типів світогляду окремо, ізольовано один від одно­го, не існує. Вони природно "переплетені", взаємопроникні, взаємовизначені. Це означає, що у міфологічному світогляді завжди є елементи релігійності, науковості і філософічності. А в релігійному – елементи міфологічності, науковості й філософічності. Науковий світогляд неможливий без еле­ментів міфологічного, релігійного і філософського підходів. А філософський світогляд пройнятий елементами міфологіч­ності, релігійності й науковості.

Природу і сутність міфологічного, релігійного, науково­го і філософського світоглядів розглянемо нижче.