Філософія і світогляд

 

Коли мова заходить про прогрес світоглядної культури, то його завжди пов'язують із філософією, адже вона є одним із видатних надбань людської цивілізації, животворним джере­лом, із якого постали наука і мистецтво, мораль і право та інші прояви людського духу і практики життєдіяльності землян.

Буденною свідомістю філософія досить часто розгляда­ється як щось досить далеке від реального життя. Філософів часто уявляють диваками, а філософствування безплідним мудруванням, за допомогою якого неможливо нічого ні до­вести, ні заперечити. Проте в цивілізованому, культурному суспільстві кожна думаюча людина певною мірою є філосо­фом, навіть якщо вона й не замислюється над цим.

Людина з необхідністю вступає у сферу філософських роздумів, бо повсякчас намагається знайти відповідь на те вічне, що турбувало людське суспільство завжди: через філо­софську призму людина розглядає себе як особливе явище у світі. Філософське мислення є постійним і пройнятим жа­гою прагненням до мудрості, любов'ю до мудрості, яка не­осяжна в нескінченності багатства свого змісту. Філософська думка – це міркування про вічність.

Усе сказане про філософію ніякою мірою не означає, що вона є позаісторичним явищем. Філософія має довгу і пре­красну історію. Саме історичний пошук джерел виникнення і характеру розвитку філософії показав, що вона з'являєть­ся в процесі такого поділу людської діяльності, коли вини­кає необхідність інтелектуального освоєння дійсності на найбільш загальному рівні її бачення. Хронологічно цей про­цес відбувається в різних країнах неодночасно, про що свід­чать пам'ятки філософської культури, перші з яких з'яви­лися у стародавніх Єгипті, Вавилоні, Індії, Китаї, а дещо пізніше – у країнах Європи, насамперед у Греції і Римі.

Започатковується філософія з постановки питання про єдність речей, цілісність світу. Для того щоб це питання по­стало в людській свідомості, потрібні були тисячоліття прак­тичного перетворення одних речей в інші, практично-мислене виділення з кола цих речей таких, що використовува­лись як засіб перетворення інших. Перші уявлення про єдине походження і єдину першо­основу всіх речей були пов'язані з використанням води в зро­шувальному землеробстві. Виникли вони в Єгипті в III-II тис. до н. е. Використовуючи воду для зрошування полів і переконавшись на практиці, що без води нічого не виникає, а навпаки, все вмирає і гине, єгиптяни дійшли висновку, що всі речі виникають із води.

Це ж спостерігається і в Стародавній Вавилонії. Використо­вуючи воду Тигру і Євфрату для зрошування полів, вавилоняни, як і єгиптяни, сформували уявлення, що всі речі похо­дять із води, що вода є основою всього сущого. Діяльність лю­дей на той час досягла такого розвитку, що вони піднялися до усвідомлення єдності всіх речей, до розуміння того, що все живе, що рухається, що виникає і зникає, має єдину основу.

Староіндійській філософії, зародки якої сягають глибокої давнини (2500–2000 рр. до н.е), притаманні: глибокий зв'я­зок із міфологічно-релігійним світоглядом; опора на Веди – стародавні пам'ятки індійської літератури, написані вірша­ми і прозою; споглядальний характер і слабкий зв'язок із наукою; змалювання духу як безликого, бездіяльного яви­ща; зародження логіки; побудова соціальної філософії на принципах етики, страждань і щастя.

У філософській думці Стародавнього Китаю переважала практична філософія, яка була тісно пов'язана з проблема­ми житейської мудрості, моралі, пізнання природи і з со­ціальним управлінням.

У VI–IV ст. до н. е. відбувалося становлення філософії Стародавньої Греції. Саме в цей період мудреці-філософи протиставляють міфологічно-релігійним уявленням наївно-стихійний філософський світогляд. Біля джерел формування наївно-стихійної філософії у Стародавній Греції стояла мілетська школа, засновником якої був Фалес, а найбільш знаними представниками, крім нього, були Анаксімандр і Анаксімен. Найбільш значними філософами Стародавньої Греції були: Геракліт Ефеський, котрий вперше ввів у філософську мову термін "логос", який у нього означав загальний закон буття, основу світу, він також є одним із засновників діалектики; Піфагор, який вперше вжив поняття "філософія"; Левкіп і Демокріт, які створили атомістичне вчення про людину і світ; Сократ, який, поставивши у центр своєї філософії людину, стверджував, що пізнати світ людина може, лише пізнавши душу людини і її справи, і в цьому – основне завдання філо­софії; Платон, котрий створив оригінальні вчення про буття, Бога, світ, душу, пізнання, моральність і суспільство (ідеаль­ний світ Платона протистоїть звичайному світові не тільки як абстрактне – конкретному, сутність – явищу, оригі­нал – копії, а і як добро – злу); Арістотель, філософія якого є спробою розібратися в існуючому, розкрити його структуру, знайти в ньому головне, визначити його по відношенню до неіснуючого. Арістотель дав визначення основного закону буття, спираючись на категоріальний аналіз існуючого, при­чинний аналіз субстанції, вчення про можливість і сутність. Це визначення звучить так: суть буття – його форма, фор­мою всіх форм є Бог, а людина є особливою формою – єдністю тіла і душі, де "душа є тим, що робить тіло живим".

Новим якісним стрибком у розвитку філософської думки була середньовічна філософія. Вона мала яскраво вираже­ний релігійний характер. Ця філософія намагалася дати ідеї Бога теоретичне обґрунтування, тобто показати, що усвідом­лення божественної сутності є необхідною умовою людсько­го життя взагалі й творення світобачення зокрема. Шлях до Бога мав пройти через людину – ось основний світоглядний висновок філософії Середньовіччя. Поряд із філософськими знаменитостями того періоду (Ібн Сіна (Авіценна), Ібн Рошд (Аверроес), Роджер Бекон, Дуне Скот та ін.) особливе місце посідають Фома Аквінський і Вільям Оккам. Фома Аквінський намагався поставити філософію на службу релігії, вод­ночас розмежовуючи філософію і релігію, знання і віру, до­водячи можливість гармонії між ними, а також необхідність їхнього співіснування. Відповідно він розрізняв істини розу­му і одкровення. Водночас у філософії Середньовіччя людина відкриває і проголошує в собі нестримну здатність до освя­чення не лише Бога (розуміння його святості, унікальності), а й самої себе, що йде за вічним покликом утвердження своєї особистості. Темрява Середньовіччя штовхала людину до світла, яким вона бачила саму себе – особистість суверенну і незалежну. Мабуть, саме тому Вільям Оккам запропонував досить оригінальне твердження про суверенність людини і народу. Кожен член суспільства, вважав Оккам, має право брати участь в управлінні державою, влада має встановлюватись не інакше як за угодою всіх. Народ сам визначає гла­ву держави і закони, а якщо правитель переступає межі своєї влади, то народ має право піти проти нього.

Значного розквіту філософська думка набула в епоху Відродження. Терміном "відродження" сьогодні звичайно позначають період, коли відбулося повернення світоглядної культури до засадничих цінностей, створених в епоху антич­ності. Проте термін "відродження" передусім відбиває по­стання нової неповторної культури, яка спирається на багат­ства, що існували в усі періоди історії людського життя, в тому числі в епоху античності. Філософія епохи Відродження возвеличує насамперед те, що завжди було в центрі світогляд­ної картини – людину. Це піднесення ґрунтується на понят­тях краси і гармонії людського тіла, почуттів, людських від­носин і духовності. Досконалість людини ця філософія демон­струє через мистецтво і мораль, науку і техніку, які виник­ли на основі творчості. Прикладом цього є філософічність об­разотворчого мистецтва, літератури і технічної творчості Леонардо да Вінчі, Джордано Бруно. Така філософія оригіналь­не просвічується через творчість багатьох літераторів і ху­дожників тієї епохи. Найголовнішим висновком філософії цього періоду людської історії є утвердження ідеї гуманізму як такого явища духовності, яким людина мусить керувати­ся тоді, коли прагне як власного, так і соціального прогресу.

Якісно новим етапом у розвитку філософської культури людства є філософія Нового часу. Цей період в історії су­спільства називається так тому, що воно вступило у фазу тво­рення нових соціальних відносин, а саме таких, за яких пе­реоцінка цінностей-у системі відношення "людина – світ" відбувається на користь науково-філософського осмислення і проголошення необхідності становлення таких відносин між людьми, де основною рушійною силою соціального про­гресу виступають знання і досвід. Глибокі експериментальні дослідження і злет раціонального мислення – основні взірці філософії Нового часу. Це яскраво продемонструвала твор­чість таких філософів, як Френсіс Бекон, котрому належить відоме висловлювання: "Знання – це сила!"; Рене Декарт, який проголошуючи думку: "Мислю, отже існую!", підкрес­лював унікальність людини як творчої, мислячої істоти; Бенедикт Спіноза, основною ідеєю філософії якого є твердження: "Природа – причина самої себе!", де говориться про не­розривність, єдність субстанції, природи, людини і Бога, возвеличується людина – титан розуму і мислення, котре Б. Спіноза розглядав як органічну єдність інтелекту і волі.

Таким чином, філософія Нового часу (в системі відношен­ня "людина – світ") дає таке теоретично-практичне надбан­ня, що возвеличує людину у світі як вільну істоту, якій даєть­ся свобода завдяки її здатності виробляти знання і викорис­товувати їх на своє благо.

Значною подією в розвитку суспільної думки стала філо­софія XVIII ст., в якій відношення "людина – світ" тлума­читься через призму світобачення, що висвічує людину як істоту, котра, визначаючи своє місце у світі, доходить ви­сновку, що це місце завжди конкретно історично визначене, тобто має свій неповторний період існування. Упродовж сво­го існування людина прагне природної гармонії у відношенні "людина – світ". А якщо людина живе не за законами при­родно визначеної гармонії, то в неї органічно виникає дум­ка: "Так жити не можна!". Філософія XVIII ст. стала теоре­тичним обґрунтуванням ідеї необхідності соціально-еконо­мічних і соціально-політичних перетворень, що мало на­слідком вибух соціальних революцій (наприклад, Велика французька революція 1789–1794 рр.). Цю філософію гідно представляють такі імена, як Ф. Вольтер, Ж.-Ж. Руссо, Ж. Ламетрі, Д. Дідро, П. Гольбах, К. Гельвецій.

XVIII ст. породило, а XIX ст. пестило німецьку класичну філософію, яку представляли І. Кант, Й. Фіхте, Ф. Шеллінг, Г. Гегель, Л. Фейєрбах.

Незважаючи на розмаїття ідей, цих філософів єднало бага­то спільного. Вони вважали, що філософія покликана критич­но самопізнати людську життєдіяльність; предметом спе­ціального філософського дослідження є людська історія і люд­ська сутність; філософія є наукою гуманістичної спрямованості.

Німецька класична філософія стала високопрофесійною, надзвичайно абстрактною та узагальненою системою філо­софського освоєння дійсності. Ця філософія розробила ціліс­ну діалектичну концепцію розвитку, виробила певні загальні принципи підходу до проблеми історичного розвитку.

Німецькі мислителі розробили і дали своє, оригінальне ро­зуміння проблем науковості філософії, онтології, гносеології, філософської антропології, філософії історії, філософії права, філософії релігії, етики, естетики тощо. Принципами побудови їхніх філософських систем були розрізнення закономірностей розвитку природи і культури, активність суб'єкта, історизм.

Водночас у кульмінаційний момент розвитку класичної філософії почали діяти тенденції, спрямовані на її запере­чення. Найбільш яскраво це виявилось у вченнях А.Шопенгауера, О.Конта, С.К'єркегора, Ф.Ніцше, О.Шпенглера. Артур Шопенгауер намагався протиставити своє ірраціоналістичне вчення про світову волю діалектичному вченню Г. Гегеля. За Шопенгауером, сутність особистості становить незалежна від розуму воля – сліпе бажання, невіддільне від тілесного існування людини, котра є проявом космічної світо­вої волі, основою та істинним змістом того сущого.

Класичній філософії протиставлений і позитивізм Огюста Конта. Згідно з його вченням філософія не є наукою з власним об'єктом, що якісно відрізняється від об'єктів конкретних наук. Філософія узагальнює досягнення конкретних наук або ж є узагальненою класифікацією всіх наук. Філософія, вва­жав Конт, має бути скасована і замінена або безпосередньо конкретними науками, або ж ученням про взаємовідношен­ня між науками, про їхню логічну структуру, мову тощо.

Третя тенденція знайшла прояв в ірраціоналістичних іде­ях Серена К'єркегора. Об'єктивній діалектиці Гегеля К'єркегор намагався протиставити "екзистенціальну діалектику", яка мала стати засобом збереження спрямованості особис­тості до Бога. На шляху до нього, вважав К'єркегор, людина проходить три якісно відмінні стадії: естетичну, етичну та найвищу – релігійну.

Як опозиція класичному раціоналізму виникає "філософія життя" Фрідріха Ніцше. Основа життя, за концепцією Ніц­ше, – це воля. Життя є проявом волі, але не абстрактної сві­тової волі, як у Шопенгауера, а конкретної, визначеної волі – волі до влади. "Життя для мене, – підкреслював Ніцше, – тотожне інстинкту зростання, влади, накопичення сил, зміц­нення існування. Якщо немає волі до влади, істота деградує".

Освальд Шпенглер інтерпретував життя в культурно-істо­ричному розумінні. Життя для нього – це "доля", "душа" культури, яка обґрунтовує ідею катастроф, що, постійно і регулярно повторюючись в історії, призводять до виникнен­ня і смерті замкнутих у собі цивілізацій. Важливим етапом розвитку світової філософської думки стала марксистська філософія. Стрижнем філософії марксиз­му є матеріалістичне розуміння історії та матеріалістична діа­лектика. У світлі матеріалістичного розуміння історії марк­сизм абсолютизує як джерело розвитку суспільства економіч­не життя, класову боротьбу та вимірює суспільно-історичний процес поняттям суспільно-економічної формації: первісно­общинний лад, рабовласницька, феодальна, буржуазна фор­мації та комунізм. Основою матеріалістичної діалектики є нове, відмінне від гегелівського визначення основних прин­ципів діалектики та показ предметно-практичного застосуван­ня їх. Марксистська філософія дала власне, оригінальне ро­зуміння людини. У її визначенні сутність людини – це су­купність усіх суспільних відносин. Засновниками та фунда­торами філософії марксизму були К.Маркс і Ф.Енгельс. Знач­ний внесок у розвиток філософії марксизму зробив В.І.Ленін. Зокрема, він визначив параметри прикладного характеру мар­ксистської філософії, а також дав достатньо працездатні ви­значення понять матерії, свідомості, діалектики і метафізики.

Розглядаючи сучасний стан світової філософії, потрібно підкреслити, що вона охоплює широкий спектр проблем і підходів до вивчення природи і сутності людини, динаміки соціальних процесів, глибинних зрушень у культурі, глобаль­них проблем та ін. Можна виділити такі ідеї, що мали суттє­вий вплив на філософську думку XX ст. По-перше, це ідея про те, що людина – це істота, здатна творити символічний світ, відображаючи об'єктивний характер його існування. По-друге, що людина, отримавши відносну самостійність сто­совно світу, набула можливості саморозвитку, перевтілення. По-третє, що спонтанність людської природи, здатність лю­дини змінювати людське буття ніби знову відтворює саму людину не тільки духовно, а і як біологічний вид. Нарешті, по-четверте, що саме сучасна філософія дає змогу визначити людину як душевноозначену, природно-соціальну істоту, а світ – як усе суще, що є в людині і поза нею. Найбільш впли­вовими філософськими течіями XX ст. можна вважати неопозитивізм, психоаналіз і неофрейдизм, екзистенціалізм, неотомізм, прагматизм, персоналізм та ін.

Особливого пояснення й уваги потребує факт існування і розвитку відносно самостійного явища стосовно світової філософії – філософії окремого народу (національної фі­лософії). Загальновизнаним є те, що немає і не може бути суто національної науки (математики, фізики, хімії та ін.). Однак німецька, французька, російська філософія тощо –поняття не тільки можливі, а й необхідні для того, щоб мати повне уяв­лення про реальний процес народження і життя філософських ідей у світі культури і цивілізації. Ідеї філософії найбільш гли­боко виявляють душу народу, його духовний досвід та непере­січний дух у загальнолюдській природі.

Саме виходячи з ідеї, що існування будь-якої національ­ної філософії реалізується як прояв філософії духу, можемо стверджувати: українська філософія є особливим, оригі­нальним явищем. Ця особливість визначається домінуван­ням у ній етико-морального спрямування. Український на­род витворює філософію, яку можна назвати кордоцентричною ("філософія серця"), бо в центрі цієї філософії є людина з її внутрішнім світом, який перебуває в органічній єдності з умовами її самореалізації. Українську філософію можна на­звати "філософією антейності", оскільки вона зосереджує свою увагу не просто на людині, а на людині Землі, яка кри­терієм істини має власну діяльність, земну і душевну, роз­глядає своє буття через єдність чуттєвого і раціонального. Українська філософія – це оригінальна система, засада­ми якої є філософський дух українського народу як органіч­на єдність віри (найбільш яскраво це демонструє філософія Г.Сковороди), любові (фундаментальне трактування вона отримує у творчості Т.Шевченка) і надії (суттєве визначен­ня отримує у філософії І.Франка та Лесі Українки) у вічно­му прагненні до втілення їх у свободі, яка й спрямовує люд­ське життя. Українська філософія має свій оригінальний метод, який, на нашу думку, можна назвати кордоантейним. Кордоантейність – це спосіб філософського осягнен­ня дійсності, в якому людське переймається духовним, що перебуває в органічній єдності із земним та глибоко особистісним усвідомленням реального життя людини і суспільства. Це спосіб усвідомлення сутності всього сущого людиною як земною істотою, здатною до глибоких переживань.

Отже, філософія є особливим і неповторним проявом сві­тоглядної культури. Філософія – це почуття і усвідом­лення сутності всього сущого. А протягом розвитку суспільної думки основним питан­ням філософії було, є й буде розуміння відношення "люди­на – світ" у контексті свободи і щастя. Адже "любов до муд­рості" полягає саме в тому, що людина завжди прагне "ста­тись" у свободі, яка є найпотужнішою силою на шляху утвер­дження людини – вільної і щасливої істоти.

Філософія є особливим явищем, оскільки приховує в собі надпотужний імпульс науковості. Особливою вона є й тому, що філософ не задовольняється об'єктивною картиною світу. Філософське знання – наукове, проте від так званої чистої науки відрізняється тим, що є глибоко особистісним, зобов'я­зує людину до певного способу життя і діяльності. Філософська істина об'єктивна, але переживається кожною людиною по-своєму, відповідно до особистого життєвого і морального до­свіду. Філософія є теоретичними засадами будь-якого світо­гляду, позаяк тільки в ній знання стає переконанням, захи­щати і обстоювати яке людина буде до останнього свого поди­ху будь-якою ціною, навіть ціною власного життя.

Саме з філософською мудрістю можна твердити, що щас­ливе нинішнє і майбутнє України, Батьківщини мудрого, доброзичливого і працьовитого народу, неможливе без доко­рінних соціальних перетворень. А здійснення їх потребує ви­сокої світоглядної культури Людини і Громадянина Украї­ни. Витоки цієї світоглядної культури – у милій серцю кож­ного українця Землі, освяченій красою Віри, Надії і Любові в їхній життєдайній єдності – Свободі.