Поняття простору і часу.

Для повсякденних-життєвих уявлень простір і час - щось звичне, відоме і навіть якоюсь мірою очевидне. Але це далеко не так.

Задамося питанням, який зміст категорій «простір» і «час».

У своїй діяльності ми виявляємо особливості структурної організації світу: частини й елементи, з яких побудовані матеріальні об'єкти, певним чином розташовані відносно друг друга, утворюють деякі стійкі конфігурації, що задає границі об'єкта стосовно навколишнього середовища. Можна сказати, що кожен об'єкт має своєрідну «упаковку», що складається з вхідних у нього елементів. Це робить будь-які об'єкти протяжними. Усі ці гранично загальні властивості, що виражають структурну організацію матеріального світу, властивості об'єктів бути протяжними, займати місце серед інших, граничити з іншими об'єктами - виступають як перші, найбільш загальні характеристики простору.

Поняття простору має сенс лише остільки, оскільки сама матерія диференційована, структурована. Якби світ не мав складної структури, якби він не розчленовувався на предмети, а ці предмети, у свою чергу, не членувалися на елементи, зв'язані між собою, то поняття простору не мало би сенсу. Спробуємо виявити в такий же спосіб зміст поняття часу. Матеріальний світ складається не тільки зі структурно розчленованих об'єктів. Ці об'єкти знаходяться в русі і розвитку, вони являють собою процеси, що розгортаються по визначених етапах. У них можна виявити деякі якісні стани, деякі стадії, що переміняють одна іншу. Зміна цих стадій може характеризуватися визначеною повторюваністю. Одна стадія в порівнянні з іншою може наставати швидше чи пізніше. Такі особливості процесів характеризуються поняттям тривалості. Порівняння різних тривалостей може стати основою для кількісних мір, що виражають швидкість розгортання процесів, їхній ритм, темп. Якщо процеси тривалості розглядати як деякі самостійні ознаки процесів, то ми одержимо уявлення про час. Уявлення про час і поняття часу має сенс лише остільки, оскільки світ знаходиться в стані руху і розвитку; якби матерія була поза рухом, поняття часу не мало би змісту.

В історії філософії склалися дві концепції простору і часу субстанціональна і реляційна.