Свідомість і мова.

Формування свідомості людини неможливо без мови. Мова така сама древня, як і свідомість. Людська мова відірвалася разом зі свідомістю від своєї ситуативності. Звичайно, тварини теж уміють повідомити одна одній необхідні відомості. Так, шимпанзе здатні вимовляти 32 звуку. Складна система сигналізації існує в дельфінів і бджіл. Але сигналізація тварин не несе в собі абстрактного змісту. Спілкування тварин завжди зв'язано з певною ситуацією. А мова людини, як ми вже говорили, відірвана від ситуації. Зміст мови людини носить ідеальний характер.

Сутність мови виявляється в її двоєдиній функції: служити засобом спілкування і знаряддям мислення.

Мова - це діяльність, сам процес спілкування, обмін думками, почуттями, побажаннями, цілеміркуванням і т.п.

Мова - це система змістовних, значимих форм. Людина може виражати свої думки найрізноманітнішими засобами: музичними звуками, фарбами, кресленнями, формулами, геометричними фігурами і т.п. і т.д. Думки і почуття виражаються в діях, учинках людини, у тім, що і як людина робить. Близькість мислення і мови, їхнє тісне споріднення приводить до того, що своє адекватне вираження думка одержує саме в мові. «Хто ясно думає, той ясно і говорить» - говорить народна мудрість. Що значить сприйняти і зрозуміти висловлену думку? Сама по собі думка нематеріальна: її не можна ні побачити, ні почути, ні сприймати дотиком, ні спробувати на смак. Думку неможливо сприйняти органами почуттів. Вираз «люди обмінюються думками за допомогою мови» не слід розуміти буквально.

Слово - велика сила. По образному виразу Г. Гейне, подібно тому, як пущена стріла, розставшись з тятивою, виходить з-під влади стрільця, так і слово, злетівши з вуст, уже не належить тому, хто сказав його.

Свідомість не тільки виявляється, але і формується за допомогою мови. Їх не можна відокремити друг від друга. Мова і свідомість утворюють суперечливу єдність. Мова впливає на свідомість: її історично сформовані форми специфічні для кожного народу.

Мова впливає на свідомість і в тому відношенні, що вона додає думці деяку примусовість, здійснює свого роду «тиранію» над думкою направляє її рух по каналах мовних форм, як би вганяє думки в загальні рамки.

Людина одержує інформацію не тільки за допомогою звичайної мови, але і за допомогою різноманітних подій зовнішнього світу. Дим багаття, - це і багаття, і певний знак... Знак - це матеріальний предмет, процес, дія, що виконують у спілкуванні роль представника чогось іншого і використовувані для придбання, збереження, перетворення і передачі інформації. Знакові системи виникли і розвиваються як матеріальна форма, у якій здійснюється свідомість, мислення, реалізуються інформаційні процеси в суспільстві і техніці.