Сільськогосподарське страхування

 

Страхування сільськогосподарських підприємств характеризується комплексністю.

Сільське господарство — одна з найдавніших, найважливіших і найбільш ризикованих галузей економіки. В Україні на нього покладено завдання дедалі повніше забезпечувати внутрішні потреби країни в сировині і продовольстві та нарощувати відповідні експортні можливості. За належних інвестицій аграрний потенціал України може досягти рівня, достатнього для того, щоб нагодувати більш як половину населення Європи. Фактичні показники — на порядок нижчі.

Об'єкти страхування майна сільськогосподарських підприємств поділяють на такі основні групи:

- урожай сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень плодоносного віку, крім урожаю природних сінокосів та пасовищ, культур, посіяних на зелене добриво, культур, які господарство висівало про­тягом 3—5 років, але жодного разу не отримувало врожаю;

- дерева і плодово-ягідні кущі, що зростають у садах, та виноградни­ки.Не приймаються на страхування багаторічні насадження, знос або зрідження яких становить понад 70%, а також ті, що підлягають списанню з балансу;

- сільськогосподарські тварини, птиця, кролі, хутрові звірі, бджо­лосім'ї, крім господарств, де щодо тварин установлено карантин або інші обмеження у зв'язку з інфекційними захворюваннями;

- будівлі, споруди, сільськогосподарська техніка, об'єкти незаверше­ного будівництва, передавальні пристрої, силові, робочі та інші машини, транспортні засоби, сировина, матеріали, продукція. Риболовецькі господарства можуть страхувати також судна та засоби лову.

Для різноманітних об'єктів страхування характерні різні ризики, які враховуються страховими компаніями при розробці конкретних умов і правил страхування.

Об’єктами страхування тварин, що належать громадянам, виступають: велика рогата худоба віком від одного місяця, коні – віком від одного місяця; свині – віком від шести місяців; вівці, кози, віслюки, – віком від одного року, хутрові звірі: нутрії, кролі – з 45-деннго віку; собаки – віком від шести місяців до 10 років; свині – від 6 місяців; мули, кози, вівці – від 1 року; собаки – від 6 до 12 років; хутрові звірі, нутрії, кролі – з 45-денного віку; бджолосім’ї, декоративні та екзотичні птахи і інші тварини.

Не страхуються такі тварини: хворі, виснажені; ті, що перебувають у місцевості, де оголошений карантин. Не страхуються також собаки, які не зареєстровані у спілці собаківників, Українському товаристві мисливців та рибалок або в Товаристві сприяння обороні України.

Об'єктом страхування є майнові інтереси, що не суперечать законодавству і пов'язані з неотриманням або недоотриманням врожаю. Предметом страхування є врожай зернових культур та цукрових буряків.

Таким чином, об’єктом страхування є врожай с/г культур, тварин, сім’ї бджіл, а також будівлі, споруди, с/г техніка тощо.