Добровільне страхування врожаю та посівів

 

На сьогоднішній день ліцензій на страхування агроризиків мають біля 60 страхових компаній. Приведемо приклад НАСК «Оранта», яка є лідером на ринку агрострахування, маючи великий досвід та традиції.

HACK “Оранта” пропонує комплексне страхування, яке включає такі страхові програми:

G страхування врожаю сільськогосподарських культур від втрат унас­лідок дії природних та інших ризиків;

G страхування посівів сільськогосподарських культур за плановими витратами як на весь період вирощування так і лише на період перезимівлі;

G страхування врожаю сільськогосподарських культур за індексом врожайності;

G страхування багаторічних насаджень в межах їх балансової вартості.

G Страхування посівів за плановими витратами здійснюється в такому порядку.

HACK “Оранта” приймає на страхування посіви (посадки) сільгоспкультур відкритого чи закритого ґрунту. Страхова сума встановлюється в межах вартості планових агротехнічних витрат на посів чи посадку кожної культури. При страхуванні посівів озимих сільськогосподарських культур враховуються витрати на посів і вирощування до поновлення вегетацій після зими, але не пізніше ніж до 1 квітня. Під плановими витратами на вирощування продукції розуміють­ся витрати, здійснені господарством на оранку, внесення добрив, купівлю насіння і його висадження в ґрунт, обробіток ґрунту та інші операції, передбачені технологією виробництва певної культури. Загальним страховим ризиком є повна загибель або пошкодження усієї площі або частини площі посіву чи посадки унаслідок 12 конкретних ризиків – граду, пожежі, бурі, урагану, бурану, зливи, повені, заморозків, ожеледі, вимерзання, епіфітотійного розвитку хвороб рослин, протиправних дій третіх осіб (крадіжка, хуліганські дії щодо рослинних насаджень, зруйнування покриття теплиць і оранжерей). Страхові тарифи складаються з базових тарифів для груп культур або окремих культур, розбитих на часткові тарифи для кожного ризику. Сільгосппідприємство має право вибрати один, кілька або усі ри­зики, відповідно до чого визначається і страховий тариф.

Після пошкодження посівів підприємство повинно протягом 2 робочих днів повідомити страхову компанію про випадок, дати можливість огляну­ти посіви і скласти акт про результати огляду.

Під повною загибеллю посівів розуміється знищення 70% і більше рослин від первісної щільності на всій або на частині площі. Початкова щільність рослин вказується в акті огляду сходів, який складається після їх появи.

При частковому пошкодженні посівів збиток визначається у розмірі частки фактично здійснених витрат на посів і вирощування культури, але не більше суми, визначеної шляхом множення планових витрат на один гектар посіву на кількість гектарів пошкодженої площі.