Страхування майна юридичних осіб

 

Одним із найстаріших інститутів страхування є майнове страхування. Про нього згадується ще задовго до нашої ери, коли виникло натуральне страхування.

Майнове страхування є формою захисту від ризиків, що загрожують майну чи групі речей від втрати (знищення) чи пошкодження, а також підприємницьких ризиків, однією із галузей страхування, закріпленої законодавчо. Але захист від зазначених ризиків здійснюється за умови, що вони не мають навмисного характеру.

Майнове страхування − це галузь страхування, де об’єктами є майнові інтереси страхувальника, пов’язані із володінням, користуванням та розпорядженням майном. За основним договором страхування майна юридичних осіб підлягає страхуванню все майно, що належить підприємству за додатковим договором: майно, одержане підприємствами згідно з договором майнового найму, або прийняте від інших підприємств і населення для перероблення, ремонту, зберігання; майно на час проведення експериментальних або дослідницьких робіт.

Страхування майна, як правило, здійснюється в добровільній формі. Законодавством України передбачені лише два види обов’язкового страхування майна: страхування авіаційних суден та страхування врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень у державних сільськогосподарських підприємствах.

Основними видами страхування майна є:

• страхування майна громадян;

• страхування майна юридичних осіб;

• страхування майна сільськогосподарських підприємств;

• страхування транспортних засобів;

• страхування вантажів;

• страхування технічних ризиків.

Об’єктом майнового страхування є майнові інтереси, пов’язані з: володінням; користуванням; розпорядженням майна.

Предметом майнового страхування є:

- ризик втрати (знищення), нестачі або пошкодження певного майна;

- ризик збитків у підприємницькій діяльності.

До специфічних ознак майнового страхування належать такі:

- об’єкт страхування має вартісну оцінку;

- страхуванню підлягає конкретна власність;

- страхова сума не може перевищувати дійсної (залишкової) вартості майна на момент укладання договору страхування;

- наявність факту пошкодження, крадіжки, знищення не є достатньою умовою для виплати відшкодування, такою є наявність збитку;

- страхове відшкодування не може бути джерелом необґрунтованого збагачення страхувальника;

- договір майнового страхування не укладається на тривалий час;

- суб’єкти страхових відносин можуть бути такі: страховик, страхувальник, вигодонабувач.

Страхування поширюється на майно юридичних осіб (табл. 12.1).

Таблиця 12.1 Види майнового страхування

Вид страхування Сутність страхування
Страхування засобів наземного транспорту Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням транспортним засобом, внаслідок його ушкодження або знищення.
Страхування засобів повітряного транспорту Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням повітряним судном (ушкодження або знищення моторів, меблів, внутрішньої оздоби, устаткування).
Страхування засобів водяного транспорту Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням водяним судном (ушкодження або знищення моторів, внутрішньої оздоби, устаткування).
Страхування вантажів Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням вантажів (ушкодження або знищення товарів, багажу або вантажів).
Страхування фінансових ризиків Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації втрати прибутків (додаткових витрат) викликаних такими подіями: припинення виробництва в результаті обговорених подій; банкрутства; валютні ризики; непередбачені витрати; невиконання договірних зобов'язань щодо застрахованої особи, що є кредитором по угоді; понесені застрахованою особою судові витрати.
Специфічне майнове страхування Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням майном, яке не підлягає під перераховані вище види страхування майна.

 

Майнове страхування юридичних осіб розділяється за видами суб'єктів, які господарюють: промислових і сільськогосподарських підприємств.

Страхуванню підлягають:

1) будинки, спорудження, об'єкти незавершеного капітального будівництва, транспортні засоби, машини, устаткування, інвентар, товарно-матеріальні цінності й інше майно, що належить підприємствам і організаціям (основний договір страхування);

2) майно, прийняте організаціями на збереження, для переробки, ремонту, перевезення (додатковий договір страхування);

3) сільськогосподарські тварини, хутрові звірі, кролики, домашня птиця і сім'ї бджіл;

4) врожай сільськогосподарських культур (крім природних сінокосів).

Основний договір поширюється на майно, що належить страхувальнику (крім тварин і сільськогосподарських культур). По додатковому договорі підлягають страхуванню майно, прийняте страхувальником від інших організацій і населення і зазначене в заяві про страхування. Він укладається при наявності основного договору, і тому називається додатковим договором. Термін його дії не перевищує термін основного.

Не страхують, як правило, ті предмети, факт загибелі яких важко встановити. Зокрема, не приймаються на страхування:

Ø документи, грошові знаки та цінні папери;

Ø рукописи, креслення, бухгалтерські та ділові книги;

Ø картотеки;

Ø технічні носії інформації (магнітні плівки, касети, магнітні диски тощо);

Ø дорогоцінні метали;

Ø майно, яке знаходиться у застрахованому приміщенні, але не належить страхувальнику;

Ø будівлі, споруди, які перебувають в аварійному стані чи знаходяться у зоні, якій загрожують обвали, зсуви, повені та інші стихійні явища;

Ø ділова деревина та дрова на лісосіках і під час сплаву тощо.

Класифікація майнового страхування здійснюється за такими ознаками:

- за формою здійснення: добровільне, обов’язкове;

- за видами суб’єктів страхових відносин: юридичні особи; фізичні особи; фізичні особи, що займаються підприємницькою діяльністю;

- за галуззю економіки: промисловість, сільське господарство тощо;

- за видом майна: транспорт (наземний, повітряний, морський); вантажів та багажу; кредитів; інвестицій; фінансових ризиків; судових витрат; виданих і прийнятих гарантій, основних засобів; оборотних активів; незавершеного виробництва; врожай сільськогосподарських культур, сільськогосподарські тварини, домашні птахи; будівлі, предмети домашнього майна; домашні тварини; тощо (спеціальний перелік при ліцензуванні);

- за видами укладених договорів: основний, додатковий;

- за видами страхових, подій: від вогню, від стихійних лих, нещасного випадку та інфекційного захворювання тварин; від аварії, вибуху.

Договір страхування майна, що належить підприємству, може бути укладений по його повній вартості або по визначеній частці (відсотку) цієї вартості, але не менше 50% балансової вартості майна.

Оцінка вартості майна:

1) по балансовій вартості, але не вище відновлювальної вартості на день його загибелі (для оцінки основних фондів);

2) по фактичній собівартості, відносно середніх ринкових, відпускних цін і цін власного виробництва (для оцінки оборотних фондів);

3) по фактично виробничим витратах матеріальних і трудових ресурсів до моменту страхового випадку (для оцінки незавершеного будівництва);

4) по фактичній вартості, зазначеної в документах по прийомі майна від інших організацій і населення (на збереження, для переробки, ремонту, перевезення).

У страхуванні майна підприємств ставки диференційовані по галузевій приналежності страхувальників. Знижені ставки від 0,10 до 0,15% застосовуються, якщо підприємство страхує усе своє майно. Якщо страхується тільки частина майна (вибіркове страхування), тоді ставки платежів значно підвищуються. Найвищі ставки платежів передбачені по страхуванню машин, устаткування й іншого майна на час проведення експериментальних або дослідницьких робіт.

Для підприємств, що страхували майно в повній вартості протягом 3-5 і більш років і не одержали страхового відшкодування, страхові премії зменшуються, застосовуючи в розмірі, що відповідає тривалості беззбиткового періоду.

При страхуванні майна на термін до 9 місяців платежі обчислюються за кожний місяць у розмірі 10% від головою ставки, а при страхуванні на 10-11 місяців - у розмірі головою ставки.

Страхове відшкодування виплачується за все загибле або ушкоджене майно, у тому числі і за майно, що надійшло до страхувальника в період дії договору, незалежно від його місцезнаходження, коли договором перевезення не установлена відповідальність перевізника за загибель вантажу.

Страхове відшкодування виплачується за майно, прийняте від інших організацій і населення, у випадку загибелі або ушкодження його тільки в місцях (магазинах, складах, майстерень), зазначених у заяві про страхування, а також під час перевезення цього майна, за винятком тих випадків, коли відповідальність несе перевізник.

Збитком при страхування майна вважається:

§ у разі його знищення чи крадіжки – його дійсна вартість з урахуванням зносу на момент настання страхового випадку або дійсна вартість, виходячи із ринкових цін;

§ у разі пошкодження – різниця між заявленою (вказаною, визначеною) дійсною вартістю і вартістю цього майна з урахуванням знецінення в результаті страхового випадку.

Страховий збиток при страхуванні основних і оборотних активів включає:

- вартість знищеного майна за страховою оцінкою, вартість пошкодженого майна з урахуванням його знецінення;

- витрати, пов’язані з рятуванням майна, запобіганням і зменшенням збитків (переміщення майна в безпечне місце, відкачка води тощо);

- вартість робіт з приведення застрахованого майна в належний вигляд (прибирання, сушіння, сортування тощо).

Із розміру страхового збитку вираховуються:

- вартість придатних для використання частин майна;

- вартість придатних для використання, але знецінених частин майна (дошки, цегла, запчастини, інструменти тощо).

Страховий збиток при страхуванні транспортних засобів визначається:

- при крадіжці – за його вартістю з урахуванням зносу на момент настання страхового випадку;

- при знищенні – за його вартістю з урахуванням зносу за вирахуванням вартості залишків (можливо, і знецінених), придатних для подальшого використання;

- при пошкодженні – за вартістю ремонту в такому порядку: до вартості нових деталей, зменшеної відповідно відсотку зносу, який вказується в договорі страхування, додається вартість ремонтних робіт, далі віднімається вартість залишків, придатних для подальшого використання та переоцінених відповідно до відсотку зносу та ступеня їх знецінення, що викликані страховим випадком; включаються також витрати на рятування транспортного засобу (зокрема й додатковий збиток, викликаний рятуванням людей) під час страхового випадку, на приведення в належний вигляд та транспортування до найближчого ремонтного пункту чи постійного місця проживання (але не далі найближчого ремонтного пункту); окремо страховик оплачує вартість робіт зі складання кошторису витрат на ремонт, але оплачує збиток втрати товарного виду автотранспортного засобу.