Страхування професійної відповідальності

 

Страхування професійної відповідальності об'єднує види страхування майнових інтересів різних категорій осіб, які при виконанні професійної діяльності можуть завдати матеріальних збитків третім особам.

Страхування професійної відповідальності поширюється на страхуван­ня відповідальності роботодавців, які представляють робітників перед тре­тіми особами.

Об'єктом страхування професійної відповідальності є можливість пред'явлення претензій до осіб і підприємств, які зайняті виконанням своїх професійних обов'язків, або наданням відповідних послуг. Підставою для таких претензій може бути недбалість, помилки й упущення, некваліфіковане виконання спеціалістами своїх обов'язків, порушення встановлених норм і правил, внаслідок чого клієнту чи пацієнту завдається шкода. В та­кому випадку потерпілий має право звернутися до винуватця за відшкоду­ванням через судовий позов.

За цим видом страхування можуть бути застраховані дві групи ризиків:

— ті, що пов'язані з можливістю заподіяння третім особам тілесних пошкоджень, спричинення шкоди здоров'ю (такі ризики викликаються ро­ботою лікарів, фармацевтів, власників транспортних засобів, що працю­ють за наймом тощо);

— ризики, що існують у професійній діяльності архітекторів, інженерів-будівельників, проектантів і пов'язані з імовірними матеріальними збит­ками від неякісного виконання ними своїх обов'язків.

Потреба в такому виді страхування обумовлена необхідністю в захисті і допомозі особам певних професій, звільнення від психологічного гніту.

Факт настання страхового випадку признається після набуття законної сили рішення суду, який встановлює майнову відповідальність приватно практикуючого спеціаліста (страхувальника) за заподіяння матеріального збитку клієнту і його розмір. Страховим випадком може рахуватися і досудове врегулювання претензії, але при наявності явних доказів заподіяння шкоди.

Договір страхування професіональної відповідальностіукладається на користь третіх осіб, перед якими приватно практикуючий спеціаліст повинний відповідати за свої дії. Терміни виплати страхового відшкодування визначаються в договорі страхування. Розмір страхового відшкодування установлюється відповідно до договору страхування і залежить від розміру страхової суми, визначеної законом.

Страхова премія установлюється виходячи з тарифних ставок і залежить від обраної страхової суми. Договір страхування набирає сили з моменту сплати страхувальником усієї страхової премії, якщо угодою сторін не передбачене інше.