Вступ. Мета вивчення, предмет та завдання курсу.

Науково-технічний прогрес глибоко впливає на розвиток економіки. Тому необхідно і далі всіляко забезпечувати прискорення, а також застосовувати його наслідки у виробництві та управлінні. Сучасні електронні обчислювальні машини, периферійна і організаційна техніка, яка є елементом цього наукового прогресу, знаходять широке застосування в організації системного оброблення економічної інформації, тобто при організовуванні автоматизованого її збирання і оброблення, формування та представлення у ритмі виробництва (тобто за час, який близький до реального) для користувачів різних рівнів, а також зберігання і розмноження всієї потрібної для управління документації шляхом застосування нових ІТ.

Вивчення дисципліни «Автоматизоване робоче місце менеджера» передусім передбачає дослідження організовування машинного оброблення управлінської інформації в розрізі існуючих функціональних напрямків менеджерської діяльності в організації.

В цілому курс допоможе набути знань в таких розрізах:

ü основні поняття про АРМ менеджера, його функціональне наповнення та призначення складових;

ü основні види спеціалізованих АРМ, їх призначення і принципи функціонування на підприємствах;

ü принципи побудови інтерфейсу в прикладному ПЗ;

ü принципи організовування безпечної роботи з електронною інформацією, як на персональному комп’ютері, так і в комп’ютерній мережі.

Щодо практичного застосування, то в результаті освоєння курсу читач зможе:

ü провести якісний аналіз стану інформаційної системи менеджменту підприємства в цілому і окремо по її функціональних складових;

ü оцінити потреби управління в інформації, проаналізувати інформаційні потоки на підприємстві;

ü розробляти постановку та алгоритм задачі управління та сформувати нову чи реформувати існуючу предметну технологію;

ü сформувати потреби предметної технології в програмному, обчислювальному та комунікаційному аспектах та якісно оцінити доцільність застосування тієї чи іншої опорної технології;

ü адаптуватися до використання стандартних та спеціалізованих програмних продуктів.

Предметною сферою АРМ менеджера є організовування діяльності менеджерів в рамках організації, який об'єднує сукупність принципів, засобів і форм управління, спрямованих на оптимальне використання матеріальних, трудових та фінансових ресурсів підприємства з метою одержання найкращих господарських результатів. Вивчення курсу студентами базується на набутих знаннях при вивченні попередніх курсів щодо змісту, функцій і напрямків менеджменту та інформаційних систем в менеджменті. Тому при вивченні цього курсу є необхідними є знання та практичні навички роботи з інформаційними сукупностями, набуті при вивченні курсу «Економічна інформатика», а саме: знання про логічну структуру даних та її взаємозв'язок з фізичною структурою даних, уміння визначати реквізити-основи та реквізити-ознаки та поєднувати їх в економічні показники: уміння класифікувати та кодувати інформаційні об'єкти з використанням відповідних методів, практичні навички проектування форм вихідних документів.

На структуру функціональної частини «АРМ менеджера» впливають такі функції менеджменту, як планування, організовування, координування, контроль і мотивація. Вони втілюються в автоматизованих комплексах задач планування, прийняття рішень, обліку та аудиту. Основними типами або напрямками менеджменту на підприємстві традиційно є загальний менеджмент, виробничий менеджмент, маркетинг, фінансовий менеджмент. Відповідно до цих напрямків створюються підсистеми певного функціонального призначення, що складаються з відповідних комплексів АРМ.

У розвитку АРМ можна виділити окремі етапи, пов'язані зі змінами, які відбувалися у складі їхньої забезпечувальної частини та у її функціональних можливостях.

§ У процесі розвитку машинної інформаційної бази відбувся перехід від подання її у вигляді окремих незалежних між собою локальних файлів до представлення у вигляді бази даних, тобто інтегрованої сукупності пов'язаних між собою файлів даних, якими управляє система управління базою даних.

§ У галузі автоматизованих розрахунків перехід здійснюється від програм, які створювалися спеціально для кожної окремої задачі і реалізовували повністю формалізований алгоритм, до створення баз моделей, які мають у своєму складі широкий набір функцій та алгоритмів різних рівнів складності і дають змогу автоматично сформувати той чи інший алгоритм розрахунку залежно від функціональних потреб.

Такий розвиток технологічних засобів оброблення інформації спричинив поступовий перехід від автоматизованих систем управління з позадачним підходом до автоматизації функцій управління, який полягав у створенні для кожної задачі свого алгоритму і набору інформаційних масивів, до сучасних багатофункціональних інформаційних систем і систем підтримки прийняття рішень, прикладами яких є такі потужні інформаційні системи, як R/3, BAAN, «Галактика». Тому при вивченні курсу «АРМ менеджера» необхідні й знання з галузі «Інформаційні системи в менеджменті».

Основними темами цього курсу є:

§ Сутність автоматизованого робочого місця менеджера.

§ Основні засади впровадження АРМ в організаціях.

§ Інформаційне забезпечення АРМ менеджера.

§ Програмне забезпечення АРМ менеджера.

§ Функціональні аспекти АРМ менеджера як елементу автоматизованої ІС.

§ Використання універсального ПЗ для формування АРМ менеджера.

§ Проектування АРМ менеджера.

§ Ефективність впровадження АРМ менеджера у діяльність організації.

§ Організовування механізмів збереження і захисту інформації в межах АРМ.