Потреба в економічному обґрунтуванні ефективності АРМ

В умовах інформаційної економіки успішне просування підприємства на ринку неможливе без представлення результатів оцінки очікуваної ефективності автоматизації. Оцінка ефективності застосування АРМ — процес неоднозначний і багатокритерійний. Через величезну різноманітність підприємств і умов, в яких вони працюють, варіантів автоматизації діяльності неможливо визначити стандарти, еталони. Кожне підприємство вирішує це питання самостійно, порівнюючи з аналогами. Актуальність цієї проблеми підкреслює і той факт, що витрати на розробку і впровадження АРМ, як правило, значно вищі, ніж плановані, і керівники часто не вирішуються на створення АРМ без оцінки ефективності. Тому заходи за оцінкою очікуваного від впровадження АРМ економічного ефекту можна розцінювати як своєрідний «лакмусовий папірець», що демонструє грамотну, цілеспрямовану роботу менеджменту по підвищенню ефективності процесів управління.

Впровадження АРМ вимагає значних капітальних вкладень, експлуатаційних витрат, використання інших ресурсів. Доцільність в економічному обґрунтуванні обумовлюється потребами доказів, що звичайно виконуються у виді розрахунків економічної ефективності.

Обґрунтування економічної ефективності автоматизації управління дозволяє вирішити такі завдання:

§ установити основні економічно ефективні напрямки автоматизації по окремих управлінським роботам;

§ виявити можливий розмір річного економічного ефекту від впровадження АРМ;

§ визначити припустимий обсяг капітальних вкладень у АРМ;

§ розрахувати термін окупності витрат на АРМ і порівняти його з установленими нормативами;

§ виявити необхідність і доцільність витрат на створення і впровадження АРМ на кожному об'єкті;

§ визначити вплив упровадження нової технології в управління виробництвом на техніко-економічні показники діяльності підприємства;

§ вибрати економічно найбільш ефективний варіант АРМ у цілому;

§ намітити черговість проведення робіт з автоматизації управління;

§ порівняти економічну ефективність автоматизації управління з ефективністю інших заходів.

У багатьох фахівців стверджують, що обґрунтування економічної ефективності АРМ забезпечує його ефективність. Проте обґрунтування саме по собі не може відповісти навіть на просте питання про ступінь впливу завдань або функцій, розв'язуваних АРМ на результати управління, а в кінцевому рахунку на результати господарювання.

Обґрунтування економічно озброює проектувальників АРМ, указує їм напрямок руху, дозволяє одержати оцінку їхньої роботи. Проте економічний ефект АРМ забезпечує роботу проектувальників інших професій: системних інженерів, організаторів управління, постачальників завдань, фахівців із технічних засобів тощо. Саме вони повинні так побудувати АРМ й організувати її роботу, щоб була досягнута мета, зазначена економістами, що виконують обґрунтування економічної ефективності.