Сутність автоматизованого робочого місця

Нові ІТ дають змогу інтегрувати різноманітні функції оброблення інформації на одному робочому місці, включаючи розрахункові, довідково-інформативні, сервісні. Системи, побудовані за принципами нових ІТ, у змозі гнучко реагувати на зміни у складі функцій та розв'язуваних ними задач, в алгоритмах розрахунку, в інформаційних потребах користувачів. Інтерактивний режим роботи ІС забезпечує задоволення нагальних інформаційних потреб користувачів, оперативний обмін інформацією та реагування на запити. Сьогодні для менеджера характерна робота користувача в режимі маніпулювання даними; наскрізної інформаційна підтримка на всіх етапах господарської діяльності на основі інтегрованої бази даних; безпаперовий процес підготовки документа, при якому на папері фіксується лише його кінцевий варіант. В умовах нових ІТ стає можливим колективне формування та заповнювання документів й адаптивна перебудова форм і способу представлення інформації у процесі розв'язання задачі.

Тому діяльність працівників сфери управління в даний час орієнтована на використання розвинутих нових ІТ. Орієнтація і реалізація управлінських функцій вимагає радикальної зміни як самої технології управління, так і технічних засобів оброблення інформації, серед яких головне місце займають ПК. Вони все більше перетворюються з систем автоматичної переробки вхідної інформації в засоби накопичення досвіду управлінських працівників, аналізу, оцінки і вироблення найбільш ефективних економічних рішень. Тенденція до підсилення децентралізації управління призводить до розподіленого оброблення інформації з децентралізацією застосування засобів обчислювальної техніки і вдосконаленням організовування безпосередньо робочих місць користувачів та реалізується у формі АРМ.

АРМ – це робоче місце персоналу, яке обладнане засобами, що забезпечують участь людини в реалізації своїх функцій як фахівця або функцій управління. АРМ - наочно-орієнтована інструментальна локальна ІС, встановлювана безпосередньо на робочому місці фахівця і призначена для автоматизації професійної діяльності співробітника. Не дивлячись на різний характер завдань, що вирішуються за допомогою АРМ, їх принципи створення повинні бути загальними:

§ системність, по-перше, підходу до проектування і рішення задач і, по-друге, можливість роботи у складі мережі, системи;

§ гнучкість, пристосовність, адаптується до змін завдань;

§ стійкість, надійність в роботі, відновлюваність при збоях;

§ ефективність (за витратами, підвищенням продуктивності праці);

§ швидкість відгуку - мінімум часу на кожен крок діалогу з користувачем;

§ повнота виконуваних функцій, вирішуваних професійних задач;

§ інтерактивність - можливість втручатися в діалог, вибирати наступний крок діалогу, наприклад, у формі команд на спеціальній командній мові, у формі вибору об'єктів, у формі "меню", в змішаній формі;

§ функціональність, дружність, ергономічні характеристики і зручність використання, зокрема, орієнтація на непрофесіонала в області комп'ютерної підготовки

 

АРМ властиві наступні ознаки:

§ доступна користувачеві сукупність технічних, програмних, інформаційних та інших засобів;

§ розміщення ПК безпосередньо на робочому місці користувача;

§ можливість створення і вдосконалення проектів автоматизованої обробки даних в конкретній сфері діяльності;

§ здійснення оброблення даних самим користувачем;

§ діалоговий режим взаємодії користувача з ЕОМ як в процесі рішення задач управління, так і в процесі їх проектування.

АРМ можна визначити як сукупність інформаційно-програмно-технічних ресурсів, яка забезпечує кінцевому користувачу обробку даних і автоматизацію управлінських функцій в конкретній предметній сфері.

Створення АРМ передбачає, що основні операції накопичення, зберігання і переробки інформації покладаються на обчислювальну техніку, а працівник (менеджер) виконує частину ручних операцій і операцій, які вимагають творчого підходу при підготовці управлінських рішень. Персональна техніка застосовується користувачем для контролю виробничо-господарської діяльності, зміни значень окремих параметрів в ході розв’язання завдань, а також для вводу корегуючих даних й аналізу функцій управління. Локалізація АРМ дозволяє здійснювати оперативну обробку інформації відразу ж після її надходження, а результати оброблення зберігати як завгодно довго на вимогу користувача.

АРМ як інструмент для раціоналізації і інтенсифікації управлінської діяльності створюється для забезпечення виконання деякої групи функцій. Найбільш простою функцією АРМ є інформаційно-довідкове обслуговування. Хоч ця функція властива в тій чи іншій мірі кожному АРМ, особливості її реалізації суттєво залежать від категорії користувача.

АРМ мають проблемно-професійну орієнтацію на конкретну предметну сферу. Професійні АРМ є основним інструментом спілкування людини з обчислювальними системами, відіграючи роль автономних робочих місць, інтелектуальних терміналів, робочих станцій в локальних мережах.

АРМ мають відкриту архітектуру, щоб легко адаптуватися до проблемних сфер.

В умовах реалізації управлінського процесу метою впровадження АРМ є підсилення інтеграції управлінських функцій, і кожне більш-менш “інтелектуальне” робоче місце повинно забезпечувати роботу в багатофункціональному режимі.

Класифікація АРМ відбувається за такими основними ознаками:

§ за функціональною направленістю (керівника, фахівця, технічного і допоміжного персоналу);

§ за рівнем використання ПК – АРМ низового, середнього чи вищого рівня;

§ за функціональною сферою використання (наукова діяльність, проектування, виробничий-технологічні процеси, організаційне управління);

§ за режимом експлуатації (індивідуальний, груповий, мережевий);

§ за кваліфікація користувачів (професійні і непрофесійні).

§ за іншими ознаками.