Поняття про задачі в АРМ

Комп'ютеризація робочих місць менеджерів обумовлена сучасними потребами управлінської діяльності. Рішення складних проблем, що вимагають різноманітних розрахунків, зв'язано з величезними витратами часу на їхнє виконання вручну. Наприклад, для прикріплення тридцяти підприємств-замовників до двох заводів-виробників, що виготовляють відповідно 20 і 10 видів продукції одній людині потрібно було б десятиліття (за умови, що на варіант рішення буде затрачатися 1 хвилина). Якщо число замовників збільшити до 50, а кількість вироблених одиниць виробів двома заводами відповідно до 30 і 20, то на перебір варіантів буде потрібно 100 млн. років.

Задача з точки зору інформаційних систем ¾ функція чи її частина, що представляється формалізованою сукупністю автоматичних дій, виконання яких приводить до результатів заданого вигляду. Їй характерні такі властивості:

§ інформаційний взаємозв’язок;

§ масовість та груповий характер розв’язування;

§ потреба багатоваріантного розв’язання;

§ чітко регламентовані терміни подання вхідних даних і результатів розв’язування.

Найбільш загальну класифікацію задач оброблення даних можна проводити за такими основними ознаками:

§ За функціями управління розрізняють планові, облікові, контрольні задачі, задачі нормування показників, складання звітност тощо.

§ За характером перетворення інформації задачі в АРМ поділяються на обчислювальні, імітаційні, прийняття рішень.

§ За роллю в процесі управління розрізнюють інженерно-технічні, економічні та інформаційно-довідковій задачі.

§ За можливістю формалізованого опису задачі АС поділяються на формалізовані та неформалізовані. Розв'язування перших можна описати у вигляді математичних формул та залежностей, щодо інших — цього зробити не можна.

§ За регулярністю розв'язування задачі АС поділяються на систематичні, епізодичні та випадкові.

§ За математичною суттю задачі АРМ поділяються на оптимізаційні, прямого розрахунку та інформаційно-пошукові. Оптимізаційні задачі розв'язуються шляхом пошуку одного рішення із великої кількості можливих варіантів і характеризуються складною методикою розрахунків (що зумовлює необхідність використання різноманітних моделей), а також відносно невеликими розмірами вхідних даних. В основній своїй масі на сучасних АРМ найчастіше зустрічаються задачі прямого розрахунку, для яких характерні великі розміри і складність вхідних даних, проста методика розрахунку й однозначність розв'язання. Інформаційно-пошукові задачі, тобто задачі типу «запитання—відповідь» характеризуються складною методикою розрахунку та значними розмірами вхідної інформації.

Економічні задачі (планові, облікові, управлінські тощо) потребують інформації про розвиток і потреби економіки, про стан об'єктів управління. Ця інформація дозволяє проаналізувати діяльність об'єкта за минулий період, зробити узагальнюючі висновки і дати прогноз майбутньої діяльності об'єкта управління. Задачі організаційного управління, які розв'язуються в складі АРМ менеджерів, можна умовно поділити на три класи.

§ До 1-го класу належать повністю формалізовані задачі (господарський та фінансовий облік, підготовка виробництва), для яких можна розробити структуризовані процедури вироблення рішень. Задачі можуть розв'язуватись на ЕОМ без участі людини за заздалегідь підготовленими алгоритмами, тобто алгоритм замінює людину.

§ Для 2-го класу задач характерні слабко структуровані процедури вироблення рішень в умовах неповної інформації. До цього класу належать задачі потокового й оперативно-календарного планування виробництва й управління запасами.

§ Задачі 3-го класу потребують застосування неструктурованих процедур вироблення рішень, творчого підходу, що ґрунтується на інформованості, класифікації, таланті та інтуїції людини.

Працівників управління можна поділити на три групи:

§ керівники (директори, головні адміністратори),

§ спеціалісти (начальники функціональних служб, головні спеціалісти),

§ технічні працівники (секретарки, касири, комірники).

Керівники вирішують, як правило, задачі 3-го класу, рідко — 1-го. Спеціалісти розв'язують задачі 2-го класу, технічні працівники — 1-го. Згідно з характером розв'язуваних задач можна виділити три класи типових АРМ: АРМ керівника, АРМ фахівця, АРМ технічного та допоміжного персоналу.