Розв’язування задач при допомозі АРМ

Очевидно, що відповідно до вирішуваних задач АРМ бувають різного типу та складності. За допомогою АРМ вирішуються різноманітні задачі оброблення інформації. Можна виділити загальні особливості їх підготування до вирішення на системі з врахуванням двох можливих ситуацій. Перша ситуація, коли для розв'язуваної задачі наявна готова програма (або відповідний пакет прикладних програм), друга - коли такої програми немає і усе потрібно починати з «нульових початкових умов».

Багатоваріантність і багатокритеріальність економічних задач передбачає їх реалізацію як людино-машинні процедури. Одним з параметрів економічних задач, що вирішуються в інтерактивному режимі, є складність алгоритму (об'єм обчислень і складність процедур оброблення даних, що вимагають великого числа контрольних точок в технологічному процесі розрахунку). Велике значення мають також періодичність рішення задачі і частота використання вхідних і результатних даних. Зростання періодичності вимагає мінімізації часу і експлуатаційних витрат на рішення задачі, підвищує міра оперативності результатів розрахунку і кількості контрольних операцій. Збільшення частоти використання показників приводить до підвищення вимог до їх достовірності і зростання автономності внесення змін в дані, що зберігаються. Для організації процесу автоматизованого рішення задач характерне широке застосування методів логіко-синтаксичного і арифметичного контролю початкових, проміжних і результатних даних.

При наявності готових прикладних програм організовування комп'ютерної системного оброблення інформації не потребує особливих зусиль. Користувачу, що володіє навичками роботи на комп'ютері, достатньо лише ознайомитися з інструкцією по експлуатації програми, підготувати вхідні дані, завантажити програму і дані в пам'ять ПК, автоматично виконати програму та одержати результат у вигляді роздруку або екранного зображення.

Проте частіше зустрічається інша ситуація, коли готової програми до застосування немає. Це пояснюється відсутністю готових пакетів програм, різноманіттям конкретних задач та проблем, що виникають, і потреб користувачів. Для організовування комп'ютерного оброблення інформації в АРМ необхідне достатньо складне і відповідальне попереднє багатоступеневе підготування задачі.

Успіх від застосування АРМ багато в чому визначається вибором задач. Результати використання АРМ показують, що далеко не кожну задачу, що виникає в практиці господарської діяльності, необхідно автоматизувати. Визначення кола задач АРМ для вирішення зовсім не є тривіальним кроком, як це здається спочатку. Щоб реалізувати цей крок на практиці, необхідно враховувати, що, з одного боку, існують задачі, які важко формалізуються і тому не підлягають вирішенню ІС, з іншого боку - задачі, що не потребують використання комп'ютера системи, їхнє вирішення легко здійснюється за допомогою простих обчислювальних засобів. У останньому випадку використання АРМ для вирішення буде просто не економічно. Недотримання даної умови може поставити під сумнів необхідність усього процесу інформатизації. Практика показує, що використання АРМ звичайно починають із вирішення обліково-статистичних, інформаційно-довідкових задач із великими обсягами соціальної і економічної інформації, що потребує оброблення, або з вирішення задач, що потребують виконання великої кількості розрахунків. Для даних задач можливості ПК, як правило, використовуються максимально і ефект від її застосування гарантований при чіткому виконанні етапів підготування задач до автоматизованого вирішення і безпосередньої їхньої реалізації в АРМ.