Побудова ефективного діалогу з ПК як засіб підвищення ефективності праці менеджера

У АРМ часто спілкування базується на макетуванні зображень екрана у вигляді зразків-прототипів документів. Для цього використовуються різноманітні технічні прийоми забезпечення діалогу користувача і ПК: управління положенням курсору на екрані із застосуванням світлового пера, мерехтіння і підсвічування полів екрана, програмування функціональних клавіш.

Діалог реалізовується на основі заздалегідь розробленого сценарію, який представляється семантичними мережами, таблицями діалогу, фреймами (структури даних нового типу, на основі яких будується інтелектуальна БД) і іншими засобами, що використовуються для завдання моделей предметної сфери. Описані функціональні можливості АРМ реалізовуються сукупністю програмних компонентів.

Кожний з програмних компонентів виконує широкий набір дій і в більшості випадків може використовуватися незалежно від інших. Центральним компонентом, без якого неможлива робота інших засобів є ОС. Вона забезпечує: створення і актуалізацію каталогу файлів різних типів, перегляд каталогів і роздрук файлів, перейменування і редагування файлів, захист файлів, розподіл зовнішньої пам'ят тощо. Режим діалогу задається у вигляді схеми і таблиць діалогу. Схема діалогу розробляється на весь комплекс задач, що вирішуються, вводиться в систему і зумовлюється організовування користувача з ПК.

Схема діалогу пропонує графічну інтерпретацію конструкції діалогу, задаючи необхідну послідовність обмінів даними між користувачем і системою. Основним графічним представленням схеми діалогу є діаграма станів. Кожна вершина графа відповідає певному стану діалогу, а дуга визначає зміну цього стану. У кожному стані діалогу система очікує введення повідомлення від користувача і залежно від введеної інформації переходить в інший стан. При виході здійснюється відповідна обробка даних з інформаційної бази і видається певна інформація на екран або друк.

Розрізнюють такі схеми діалогу користувача з ПК:

§ лінійні (при введенні і перегляді різнотипової інформації),

§ деревовидні (при вибірковій корекції і управлінню по меню);

§ мережні (відповідають директивному управлінню і безпосередньому редагуванню даних).

Однієї з графових моделей, що застосовуються на практикові діалогової системи є дерево розмов, де вершини формують тексти на екрані дисплея, а дуги - можливі шляхи переходу від однієї вершини до іншої. Неефективність застосування такої моделі – дуже велика позірне зображення моделі.