Класифікація АРМ

АРМ отримали широкий розвиток. Відомо сукупність АРМ, які можна класифікувати на основі наступних узагальнених ознак:

§ функціональна сфера використання (наукова діяльність, проектування, виробниче-технологічні процеси, організаційне управління);

§ тип ПК, що використовується;

§ режим експлуатації (індивідуальний, груповий, мережевий);

§ кваліфікація користувачів (професійні і непрофесійні).

Всередині кожної з виділених груп АРМ може бути проведена більш детальна класифікація.

Наприклад, АРМи організаційного управління можуть бути розділені на АРМ керівників організацій і підрозділів, планових працівників, працівників матеріально-технічного постачання, бухгалтерів тощо. Умовно все ці АРМ можна назвати АРМ - економіста.

Концептуальна особливість АРМ на базі ПК полягає в тому, що воно як відкрита архітектура ПК функціонально, фізично і ергономічно настроюється на конкретного користувача (персональний АРМ) або групу користувачів (груповий АРМ).

Ділові АРМ зближують користувача з можливостями сучасної інформатики і створюють умови для роботи без посередника. При цьому забезпечується як автономна робота, так і можливість зв'язку з іншими користувачами в межах організаційних структур (з урахуванням особливостей цих структур).

Склад функціональних задач і видів робіт (адміністративно-організаційний, професіонально-творчий, технічний тощо) вимагає застосування різних інструментальних засобів при створенні АРМ.

Наприклад,

§ адміністративно-організаційна робота - контроль виконання, аналіз поточного стану подів і планування роботи тощо;

§ професіонально-творча - розробка документів, аналіз інформації тощо;

§ технічна робота - отримання, передача, зберігання, друк документів, зведення, контроль за рухом документів тощо.

При виборі ПЗ для АРМ необхідно витримувати принцип орієнтації програмних засобів на конкретного користувача для забезпечення реалізації функцій, відповідних професійній орієнтації АРМ. Загалом, ПЗ певного АРМ повинно володіти властивостями гнучкості, адаптивності, модифікації і настроювання на конкретне застосування.

Потрібно відмітити, що АРМ включає в себе такі основні елементи:

§ ПК,

§ програмно-інструментальні засоби,

§ бази даних;

§ бази знань користувача.

АРМ має бути укомплектованим відповідно до потреб менеджера такими програмно-інструментальними засобами, як от:

§ операційні системи,

§ транслятори різних алгоритмічних мов і мов користувачів,

§ засобами проектування і оброблення даних (екранні редактори текстової, графічної інформації, СУБД, табличні процесори, генератори вихідних форм),

§ власне програмні засоби розроблені користувачем.

Комплектація АРМ технічними і програмними засобами, а також перерахованими вище елементами залежить від призначення і складу задач, що вирішуються. Рішення економічних задач на основі АРМ пов'язане з пошуком необхідної інформації в інформаційній базі, подальшою її обробкою по розрахункових алгоритмах і видачею результатів на екран або друк. Ефективна експлуатація АРМ вимагає використання мов спілкування користувача з ПК. Найбільш розвинені засоби спілкування користувача з ПК реалізовуються лінгвістичними процесорами, здатними здійснити різні види аналізу вхідного повідомлення (синтаксичний, морфологічний, семантичний), і орієнтованими на роботу з конкретною предметною сферою.