Специфікації АРМ на підприємстві

Оскільки процес прийняття рішень у процесі управління в цілому реалізується колективом, необхідна проблемна спеціалізація АРМ управлінського персоналу, яка відповідає різним управлінським ланцюгам і функціям, що реалізуються. Реалізація різноманітних фаз прийняття рішень (підготовка інформації для прийняття рішень, саме прийняття рішень; реалізація прийнятих рішень) має багато спільного з різними службами об'єкту управління (облікові, планові, збутові служби). Їх інформаційне поєднання дає змогу створювати гнучкі, перебудовані структури управління, підвищувати ефективність і оперативність роботи служб. Локальні мережі, на основі яких можуть функціонувати комплекси АРМ, як у рамках окремих підрозділів, так і на рівні суміжних функцій, виконуваних різними підрозділами, слугують базою для взаємозв'язку окремих АРМ у системі.

За характером використання АРМ у процесі управління класифікуються на індивідуальні та групові (для багатьох користувачів). При побудові АРМ спеціалістів управління цехом необхідно враховувати високий ступінь взаємозв'язаності функцій управлінського персоналу і виконуваних кожним спеціалістом інтуїтивних рішень на основі накопиченого досвіду, особистих контактів зі спеціалістами інших рівнів управління, які (рішення) погано піддаються автоматизації. Для підтримки таких рішень на робочих місцях можуть створюватися системи підтримки прийняття рішень та експертні системи. Створення АРМ звільняє управлінський персонал від виконання рутинної роботи з оформлення документів, проведення розрахунків.

Автоматизація технічної підготовки виробництва на рівні підприємства здійснюється в умовах АРМ конструктора та АРМ технолога у відділах головного конструктора та головного технолога. АРМ конструктора і АРМ технолога разом з АРМ технолога цеху виконують функції автоматизації проектування нових виробів, спецоснастки, оптимальної технології оброблення деталей, розрахунку зведеної застосовності предметів у виробі, розрахунку норм витрат матеріальних і трудових ресурсів на одиницю виробу.

АРМ майстра дільниці забезпечує автоматизацію цехового оперативного управління і виконує функції реагування за прийнятний час на різні порушення виробничого графіка, ведення поопераційного обліку виготовлення деталей.

Автоматизація управління виробництвом на рівні підприємства здійснюється спеціалістами планово-економічного і виробничо-диспетчерського відділів на відповідних АРМ, забезпечуючи розробку виробничої програми підприємства, її економічне обґрунтування, розподіл по цехах і в разі необхідності відповідне коректування. Цей вид роботи належить до функції управління виробничою програмою підприємства та реалізує міжцехове планування і регулювання виробництва. Автоматизовані робочі місця плановика та економіста планово-економічного відділу реалізують функції планування собівартості продукції, прибутку та рентабельності.

На рівні цехів здійснюється розробка серії виробничих програм і завдань для цеху, виробничих дільниць, бригад, тобто реалізується функція управління виробничою програмою цеху. Цю роботу виконують спеціалісти виробничого бюро цеху та планово-економічного бюро цеху на АРМ економіста. На цих же АРМ розраховується планова потреба в ресурсах на виконання місячного плану виробництва.

Найбільш глибоко в сучасних умовах розроблено позиції автоматизованих ІС в галузі бухгалтерського обліку, що насамперед обумовлюється порівняно більшою визначеністю правил оброблення інформації, наявністю жорстких регламентуючих правил та не в останню чергу наявністю масової потреби в автоматизації цієї галузі розрахунків. Автоматизація обліку та аудиту господарської діяльності підприємства здійснюється в умовах розподіленого оброблення облікової інформації на базі створення АРМ бухгалтера. Для забезпечення єдності засобів розробки і функціонування цього АРМ слід дотримуватися таких методологічних принципів:

§ децентралізація експлуатації засобів автоматизації у місцях виникнення облікової інформації, тобто безпосередньо у бухгалтеріях та інших службах, де виникає і використовується первинна облікова інформація про господарські операції, що підлягають відображенню у бухгалтерському обліку;

§ використання директивних вказівок з організації ведення автоматизованої форми бухобліку, що забезпечує єдність методології;

§ автоматизація введення даних і складання документів первинного обліку на паперовому і магнітному носіях на дільницях й у службах з масовим характером виникнення господарських операцій і передача цих даних бухгалтеру відповідної ділянки обліку для відображення даних у бухгалтерському обліку;

§ здійснення експлуатації засобів автоматизації оброблення облікової інформації безпосередньо працівниками-обліковцями в умовах функціонування АРМ бухгалтера;

§ організовування структури машинної бази даних задач бухгалтерського обліку, придатної для підтримки зовнішнього документального подання даних бухгалтерського обліку у первинних документах і звітних регістрах.

АРМ менеджера виконує функції автоматизації праці персоналу і є багатофункціональною спеціалізованою людино-машинною системою, що поєднує комплекс технічних засобів, програмне забезпечення, інформаційне і додаткове інструктивно-методичне та організаційно-технологічне забезпечення. АРМ забезпечує автоматизоване виконання певної стадії облікової роботи на певній ділянці обліку. При впровадженні мережі АРМ зберігається існуючий підхід до розподілу обов'язків за функціональною ознакою з урахуванням раціоналізації і підвищення продуктивності праці менеджерів із застосуванням ресурсів АРМ.

Автоматизація обліку з використанням розподілених баз даних характеризується таким:

§ поєднання централізованого і децентралізованого управління засобами автоматизації;

§ оптимізація структури розподіленої бази даних;

§ раціональний розподіл задач між робочими місцями;

§ забезпечення достовірності облікової інформації, що обробляється і передається.