Принципи побудови АРМ

Початково сформульовані академіком В. М. Глушковим науково-методичні положення та рекомендації з проектування автоматизованих систем управління тепер сформувалися склались як принципи побудови АРМ, закріплені державним стандартом. Принцип системності є основоположним при створенні, функціонуванні і розвитку будь-яких інформаційних систем чи їх компонентів. Він дає змогу розглядати досліджуваний об'єкт як одне ціле; виявляти на цій підставі різноманітні типи зв'язків між структурними елементами, які забезпечують цілісність системи; установлювати напрямок виробничо-господарської діяльності системи і реалізовані нею конкретні функції. Практичне значення системного підходу і моделювання полягає в тому, що він дає змогу в доступній для аналізу формі не лише відобразити усе суттєве, цікаве для користувача, а й використати ПК для дослідження поведінки системи в конкретних, заданих експериментатором умовах. Тому в основу створення АРМ в сучасних умовах покладено метод моделювання на базі системного підходу, який дає змогу знаходити оптимальний варіант структури системи і таким чином забезпечувати найвищу ефективність її функціонування. З позицій системності формування комплексу АРМ висувається ряд принципів його побудови. До них належать принципи системності, розвитку, сумісності, стандартизації та уніфікації, ефективності. Наведемо їх опис:

§ Принцип розвитку полягає в тому, що АРМ створюється з урахуванням можливості постійного поповнення й оновлення функцій системи і видів її забезпечення. Передбачається, що АРМ може нарощувати свої обчислювальні можливості, оснащуватись новими технічними і програмними засобами, бути здатним постійно розширювати й поновлювати склад задач та інформаційний фонд, який створюється у вигляді баз даних.

§ Принцип сумісності полягає в забезпеченні здатності взаємодії АРМ різних видів, рівнів у процесі їх спільного функціонування. Реалізація цього принципу дає змогу забезпечити нормальне функціонування економічних об'єктів, підвищить ефективність управління народним господарством та його окремими ланками.

§ Принцип стандартизації та уніфікації полягає в необхідності застосування типових уніфікованих і стандартизованих елементів функціонування АРМ. Упровадження в практику створення і розвитку АРМ цього принципу дає змогу скоротити часові, трудові і вартісні витрати на створення АРМ за максимально можливого використання нагромадженого досвіду у формуванні проектних рішень і впровадженні автоматизації проектних робіт.

§ Принцип ефективності полягає в досягненні раціонального співвідношення між витратами на створення АРМ і цільовим ефектом, одержаним при її функціонуванні.

Як правило, крім основних принципів для ефективного здійснювання управління вирізняють також низку часткових принципів, які деталізують загальні. Додержання кожного з часткових принципів дає змогу дістати певний економічний ефект.

Один із них — принцип декомпозиції — використовується при вивченні особливостей, властивостей елементів і системи в цілому. Він ґрунтується на розбитті системи на частини, виокремленні деяких комплексів робіт, створенні умов для ефективнішого аналізу системи та її проектування.

§ Принцип першого керівника передбачає закріплення відповідальності за основним користувачем комплексу АРМ.

§ Принцип нових задач — пошук постійного розширення можливостей системи, удосконалення процесів управління, одержання додаткових результатних показників з метою оптимізації управлінських рішень. Це може супроводжуватись постановкою і реалізацією на АРМ нових задач управління.

§ Принцип автоматизації інформаційних потоків і документообігу передбачає комплексне використання технічних засобів на всіх стадіях проходження інформації від моменту її реєстрації до одержання результативних показників і формування управлінських рішень.

Сучасний рівень розробки і впровадження систем дає змогу широко використовувати типізацію проектних рішень, уніфікацію методів і засобів при проектуванні, створенні та експлуатації комплексів АРМ.