Вимоги до освітлення

Найважливішим чинником виробничого середовища є раціональне освітлення, значення якого важко переоцінити. Вимоги до освітлення зводиться до такого: правильний вибір джерела світла і системи освітлення, створення необхідного рівня освітленості робочої поверхні, нейтралізація ефекту засліплення, усунення відблисків, забезпечення рівномірного освітлення. Оскільки в розумовій праці важлива роль належить зору, робочі місця освітлюють з урахуванням контрастності об'єкта і фону. Освітлення може бути природним і штучним. На продуктивність розумової праці впливає і кольорове оформлення інтер'єру — стін, меблів, панелей. У приміщеннях з вікнами на північ стіни фарбують у теплий жовтий колір, оскільки він створює ілюзію освітлення сонячними променями. Голубий і світло-зелений кольори, навпаки, вважають холодними, тому їх використовують у приміщеннях з вікнами на південь.

Найбільш доцільним є природне освітлення, адже воно викликає найменше втомлення. На жаль, використовувати його протягом робочого дня неможливо, особливо в осінньо-зимовий період, коли світловий день короткий. Тому рекомендується застосовувати штучне освітлення - як загальне, так і локальне. Штучне і природне світло повинні мати один напрям.

Якщо як штучне джерело світла загального призначення рекомендують застосовувати люмінесцентні і металогалогенові лампи, то систему місцевого освітлення необхідно організувати з ламп розжарювання або ламп білого світла. Лампи білого світу випромінюють м'який біле світло, що несе теплоту і заспокоєння, сприяючий підвищенню зорового сприйняття. Всі типи світильників повинні бути забезпечені розсіювачами і екранізуючими гратками; для сумісного освітлення допускається відбивач, що не просвічує, з кутом не меншого 400.

Якнайкращим варіантом є робота при природному освітленні, коли світло падає з лівого боку або при комбінованому, коли недостатнє природне освітлення доповнюється місцевим або, коли працюють світильники загального і місцевого призначення. Освітленість робочого місця повинна бути пристосована до індивідуальних якостей секретаря і бути в межах 500 лк;

Колір освітлення має психологічне значення, тому при невеликій освітленості перевагу віддають теплим тонам, які дають лампи розжарювання, що підкреслюють жовті і червоні кольори. Світло в офісі повинне мати правильну спрямованість, установку і формат «світлової плями» - це важливі чинники здоров'я, затишку і підвищення результативності праці.

Так само як не рекомендується дивитися телевізор в темній кімнаті, так не можна і працювати за дисплеєм тільки при місцевому освітленні. Це пов'язано з таким явищем, як адаптація зору. Періодичне пристосування ока з однієї яскравості на іншу приводить до швидкого стомлення, втрати зору, негативно впливає на психіку. З метою уникнення навантаження на зір, необхідно дотримувати вимогу: різниця між яскравістю монітора і яскравістю навколишніх предметів, що знаходяться у полі зору оператора, повинна бути рівна відношенню 1:3.

Яскравість монітора повинна бути такою, що можна було б отримати оптимальний контраст зображення. Щоб зменшити напругу очей, необхідно врахувати, що легше сприймаються оком темні знаки на світлому фоні. Око менше стомлюється, забезпечується хороша швидкість і точність прочитання жовто-зелених знаків на білому фоні. Були встановлені оптимальні комбінації кольору знаків з кольором фону: синій на білому, зелений на білому, чорний на жовтому, чорний на білому.

Потрібно не допускати тривалої роботи з текстом на моніторі, виконаним червоними буквами на зеленому фоні, оранжевими на білому, чорними на пурпурному, оранжевими на чорному. Синій монітор екрану має часткове випромінювання в ультрафіолетовій сфері спектру. Ця дія істотна при тривалій роботі з комп'ютером або захворюваннях сітківки ока. Позитивно на роботі очей позначиться, якщо дотримуватись золотого правила - розташовувати монітор на відстані рівному двом діагоналей вашого екрану. Кут нахилу монітора повинен бути такий, щоб верхній край екрану знаходився на рівні ока.

Часто монітор на робочому столі є джерелом електронного, електростатичного, рентгенівського і ультрафіолетового випромінювання. Основним негативним чинником впливу на організм людини є електромагнітні коливання низької частоти, пов'язані з роботою схем розгортки електронного променя, вони впливають на обмін речовин в організмі, можуть привести до патологічних змін в клітинах м'яких тканин.