Організовування робочого місця за ПК

Раціональний її варіант припускає розміщення монітора, клавіатури, мишки та інших предметів праці в межах зон, найбільш зручних виконання трудових процесів. Їх прийнято називати робочими зонами.

Робоча зона — простір працівника на стаціонарному робочому місця в горизонтальній або вертикальній площинах, де він не встаючи може виконувати роботу. Розрізняють нормальну і максимальну робочі зони..

Нормальна робоча зона в горизонтальній площині обмежується уявною дугою, що обкреслюється кінцями пальців правої і лівої рук, зігнутих в ліктьовому суглобі при вільно опущеному плечі. Така зона займає близько 1000 мм по фронту і 300 мм в глибину. Тут розташовуються найбільш часто використовувані засоби і предмети праці і виконується основна робота.

Максимальна робоча зона в горизонтальній площині обмежується уявною дугою, що обкреслюється кінцями пальців повністю витягнутої руки людини. У цій зоні (працівник діє витягнутими руками) розташовуються засоби праці, використовувані рідше. Досяжна площа (для двох рук) визначається близько 1500 мм по ширині і 500 мм в глибину. Зазвичай габарити столу приймаються дещо більшими, ніж максимальна зона досяжності.

У вертикальній площині розрізняють п'ять зон:

§ нижня незручна зона (до 750 мм від підлоги);

§ нижня менш зручна (від 751 до 925 мм);

§ зручна (від 925 до 1675 мм);

§ верхня в зручна (від 1675 до 1925 мм);

§ верхня незручна (від 1925 мм і вище).

Основна вимога, що пред'являється до раціонального планування робочого місця, - забезпечити економію часу на пошук засобів і предметів праці і скорочення фізичних зусиль працівника. Для цього необхідно дотримувати таких правил:

§ на робочій поверхні столу не повинно бути нічого зайвого;

§ кожен предмет і засіб праці повинен мати своє місце, оскільки безладне розташування їх викликає зайві рухи і витрати часу. У зарубіжній практиці використовується закон «вільного столу»: на столі може знаходитися лише одна робота з необхідними для неї документами і засобами праці, все інше повинне бути усередині столу;

§ канцелярське приладдя (олівці, ручки, скріпки і т.п.) слід зберігати в ящику столу із спеціальними роздільниками;

§ всі засоби комунікаційної техніки (наприклад, телефон) треба розташовувати зліва або на спеціальній підставці, щоб можна було користуватися ними лівою рукою, залишаючи праву вільною для роботи;

§ документи, з якими працює менеджер, поміщаються в зоні, що забезпечує їх огляд, для оброблених документів доцільно мати спеціальні лотки або відділення в ящику;

§ документи і засоби праці розташовуються так, щоб забезпечувалася якнайкраща послідовність виконання роботи;

§ рухи працівника повинні бути оптимальними, тобто коротшими і економнішими з позицій витрат часу і сил.

Організація робочого місця з урахуванням вимог наукової організації праці до його планування і обслуговування, а також з урахуванням вимог і можливостей використання сучасної оргтехніки, до його устаткування і оснащення є необхідною умовою досягнення високої ефективності, оперативності і якості праці, збереження працездатності протягом всього робочого дня, забезпечення дійсно ефективної праці.

Планування АРМ повинне забезпечити максимальну зручність при виконанні покладених на працівника обов'язків і в той же час відповідати вимогам економії площі приміщення:

§ робоче місце має задовольняти вимогам виконання функціональних обов’язків;

§ у приміщенні знаходитися тільки предмети, потрібні менеджеру та іншим співробітникам безпосередньо в процесі роботи;

§ меблі повинні знаходитися в зоні, що добре проглядаються, зручній для її розміщення.

Велику частину робочого часу менеджер працює сидячи, а це стомлює, тому він повинен мати можливість зручно витягнути ноги, вільно вставати, міняти позу.

Деякі загальні вимоги до організовування і устаткування АРМ.

§ конструкція робочого столу повинна забезпечувати оптимальне розміщення на робочій поверхні використовуваного устаткування з урахуванням його кількості і конструктивних особливостей (розмір ПЕВМ, клавіатури тощо), характеру виконуваної роботи.

§ висота робочої поверхні повинна регулюватися в межах 680 - 800 мм; за відсутності такої можливості висота робочої поверхні столу повинна складати 725 мм.

§ робочий стіл повинен мати простір для підставки ніг, яке складає: висоту - не меншого 500 мм, глибину на рівні колін - не меншого 450 мм і на рівні витягнутих ніг - не меншого 650 мм.

§ конструкція робочого стільця (крісла) повинна підтримувати раціональну робочу позу при роботі з комп’ютером, дозволяє змінювати позу з метою зниження статистичної напруги м'язів шийний-плечової області і спини для попередження стомлення.

§ робочий стілець (крісло) повинен бути підйомно-поворотним і регульований по висоті і кутам нахилу сидіння і спинки, а також відстані спинки від переднього краю сидіння.

§ поверхня сидіння, спинки і інших елементів стільця (крісла) повинна бути напівм'якою з нековзним покриттям, що не електризується і повітропроникним, забезпечуючи легке очищення від забруднень.

§ клавіатуру комп'ютера краще всього розташовувати на відстані 10 - 15 мм від краю столу, тоді зап'ястя рук спиратимуться на стіл. Бажано придбати спеціальну підкладку під зап'ястя, яка, як затверджують медики, допоможе уникнути хвороби кісток.

§ для ефективного використання маніпулятора типу «миша» необхідний спеціальний «килимок» - планшет. Килимок-планшет повинен добре триматися на поверхні столу.

§ центр екрану монітора повинен знаходитися приблизно на рівні очей, а відстань між очима і площиною екрану складати не меншого 40 - 50 см. Бажано, щоб пряме сонячне світло не попадало на екран.

§ по відношенню до того, що сидить за столом, вікно, повинно бути зліва або спереду.

§ від яскравого світла слід захиститися щільними шторами на вікнах, проте дивитися на екран монітора в повній темноті не рекомендується - необхідне додаткове джерело розсіяного світла (наприклад люстра, настільна лампа).

Ергономіка має справу з вивченням будь-яких питань взаємодії людини з технікою. Оскільки співробітники все більше залучаються до автоматизації, фізіологічні фактори будуть впливати на продуктивність персоналу. Необхідно враховувати вимоги ергономіки до обладнання: крісло має регулюватись за висотою, спинкою і підлокітниками, персонал має бути захищений від постійних джерел шумів, наприклад, принтерів ударного типу; стіл, на якому стоїть комп'ютер, повинен регулюватись по висоті і бути досить великим, щоб на ньому могли поміститись апаратура і робочі матеріали.