Виробничий мікроклімат і його несприятливі фактори

Класифікація небезпечних дій на працюючих за ПК включає ряд чинників, з яких головними вважаються:

· випромінювання монітора;

· створюване системним блоком електростатичне поле;

· велике навантаження на зір і кістково-м’язову систему;

· психофізіологічні дії на людину.

В осіб, які працюють на сучасній обчислювальній техніці, може виникнути астенопія. Науковою групою з питань встановлення впливу роботи з відеотерміналами на стан зору користувачів Національної ради наукових досліджень США запропоновано таке визначення терміна «астенопія»: це будь-які суб'єктивні зорові симптоми або емоційний дискомфорт, що є результатом зорової діяльності. Симптоми астенопії: пелена перед очима, двоїння, блимання; відчуття втоми очей, підвищення температури, печіння, почервоніння, біль в очах; головний біль та тощо.

Чутливіші до виникнення астенопії люди з порушеннями зору. Важливу роль у розвитку астенопії відіграє якість зображення інформації на моніторі. Так, симптоми астенопії у користувачів ПК більшою мірою виявляються після 60 хв. роботи за екраном при частоті регенерації 30 Гц, ніж після роботи такий самий час при частоті регенерації 60 Гц, тобто при стабільному зображенні тексту. Дефекти фокусування і розпливчасті символи на екрані посилюють астенопію. Зоровий дискомфорт частіше виникає при великій відмінності яскравості екрана і паперового документа. Відомі дані про можливість виникнення катаракти в осіб, які працюють з моніторами на основі ЕПТ. Встановлено також, що жінки частіше, ніж чоловіки, скаржаться на зоровий дискомфорт. У жінок віком 31-45 років астенопія виникає частіше, ніж у жінок віком 18-30 років, що свідчить про вплив на розвиток астенопії стажу роботи. На зорову втому скаржаться 47 % користувачів ПК, які працюють безперервно менше 30 хв., і 66% користувачів, які працюють понад 30 хв. Ці симптоми більшою мірою виявляються в осіб, які менше контролюють свою роботу, працюють з великим напруженням і не задоволені роботою.

Зафіксовані випадки кольорової зорової післядії в операторів (ефект Мак-Галоха). Оператори, які працювали з дисплеєм із зеленими знаками на темному фоні, бачили потім рожеве фарбування білих предметів. Цей ефект може зберігатися протягом дня і довше. Частота таких порушень варіює від 5-8% до 63-90% залежно від виду виконуваної роботи. У 80 % працівників при напруженій зоровій роботі помічається прогресуюче зниження працездатності, що настає через 45-60 хв. і поступово призводить до перевтоми, розладів центральної нервової та інших систем організму. У другій половині дня (іноді раніше) з'являються загальна втома, головний біль, біль в очах. Латентний період зорово- і акустико-моторної реакцій до закінчення зміни подовжується відповідно на 14 та 20%; швидкість опрацювання інформації зменшується на 25-34%; стійкість ясного бачення знижується на 40-52%. Під кінець робочого дня частішають серцеві скорочення і підвищується систолічний та діастолічний артеріальний тиск. У користувачів ПК вимушена робоча поза і виконання дрібних стереотипних рухів призводять до кістково-м'язового дискомфорту. Виявляються такі симптоми, як біль у кістках, скутість м'язів, відчуття втоми, судоми, оніміння та тремтіння рук. Перелічені симптоми локалізуються в різних частинах тіла (шиї, плечах, руках та тощо) і виникають з різною частотою (щодня, епізодично або рідко). Частота подібних скарг користувачами ПК залежить від їхнього віку, статі і тривалості роботи за комп'ютером.

За даними ВОЗ, в операторів і представників інших професій, які працюють з ПК, внаслідок стресу виникають психічні порушення. Такі розлади, як тривога, дратівливість і пригніченість, виявляються у 25-70% операторів. Дуже часто спостерігаються безсоння і втрата апетиту; психосоматичні симптоми (серцебиття, біль у грудях, запор та інші порушення нижнього відділу шлунково-кишкового тракту) з'являються у 15-50% операторів.

Додаткові вимоги ергономіки стосуються проблеми охорони здоров'я. Персонал, який працює з дисплеями, часто цікавиться впливом радіації на організм.

Існує думка, що при використанні ПК спостерігається зростання профзахворювань:

· Подразнення слизової оболонки. Вплив озону, який утворюється в результаті роботи лазерного принтера, на слизові оболонки носа, очей і горла. Симптоми: подразнення слизової оболонки носа, очей і горла.

· Порушення зору. Надмірне навантаження на очі в результаті надлишкової частоти фокусування і так званого блукаючого погляду. Симптоми: запалення і поколювання в очах, головні болі, психосоматичні й ортопедичні наслідки.

· Синдром тунелю Карпаля. Неправильне положення рук при введенні даних за допомогою клавіатури (зап'ястя при наборі підняті угору). Нерви перетискаються у вузьких місцях зап’ястя (тунель Карпаля). Симптоми: втрата чутливості, затікання рук, болі.

· Синдром Сікка. Зменшення частоти кліпання при роботі з дисплеєм. Симптоми: висихання і викривлення роговиці ока, погіршення зору.

· Ушкодження хребта. Утворюються в результаті недостатнього рівня ергономічності робочого місця користувача. Симптоми: ушкодження дисків хребта, порушення осанки, судоми м'язів ніг.

· Порушення кровообігу. Виникають у ногах внаслідок незручного положення на стільці.

· Ущемлення нервових закінчень. Виникають в результаті неправильної позиції на стільці або неправильного розташування монітора. Симптоми: защемлення нервових закінчень переважно в ділянці шиї.

· Хронічне розтягнення зв'язок. Ушкодження в результаті постійного напруження м'язів кисті і руки. Симптоми: біль від кисті до шиї, набряки, затерплість, параліч.

· Зрив вагітності. При роботі за дисплеєм більше як 20 годин на тиждень загроза зриву вагітності збільшується. Причини поки що не з'ясовані. Підозра: електромагнітне випромінювання.

· Запаморочення. Причиною є перенапруження зору, неергономічність робочого місця, використання окулярів віртуальної реальності, електромагнітне випромінювання.

· Канцерогенні фактори. Дійсні дані відсутні. Досліди над тваринами показали тісний зв'язок ракових захворювань з озоном. Незрозумілою залишається гранично припустима величина вмісту озону.

· Головні болі. Причиною є перенапруження зору, неергономічність робочого місця (неправильна осанка), електромагнітне випромінювання.

· Подразнення шкіри. Постійне опромінення шкіри зарядженими частинками з монітору. Симптоми: подразнення шкіри у людей з чутливою шкірою.

· Порушення психіки. Причини, що припускаються: порушене сприйняття реальності, «однобокість зору», електромагнітне випромінювання. Симптоми: депресія, знесилля, нервозність, алергія.

· «RSI» (хронічне розтягання зв'язок). Виникає при розумовому і фізичному перенапруженні та є хронічним захворюванням, яке може протягом декількох років непомітно розвиватись. Відомо, що шість годин роботи на комп'ютері вказівного пальця можна порівняти з кількістю рухів, що здійснюються ногами при 40-кілометровій прогулянці. Такі занадто великі навантаження призводять до перенапруження всієї м'язової системи людини. В результаті концентрації уваги на екрані монітора пригнічується своєчасне попередження про біль, що служить тривожним сигналом для тіла.

Спілка захисту природи й оточуючого середовища Німеччини застерігає від діоксанів і фурана, які виходять з моніторів і ПК. Ці отрути, що отруюють оточуюче середовище, обидві викликають ракові захворювання і належать до так званих «полібромованих протипожежних засобів» які, головним чином, необхідні для корпусу монітора і плат. Вони утворюються при згоранні, але Міністерство захисту оточуючого середовища Німеччини наводить докази того, що ці шкідливі речовини присутні в атмосфері і при звичайній виробничій температурі. Для зменшення їх концентрації необхідне регулярне провітрювання робочого приміщення.

Поки що точно невідомо, яку загрозу містить електросмог, який виходить від ПК. Такі симптоми, як підвищена дратівливість, депресія, зменшення сил, подразнення шкіри й алергія спостерігаються у людей, які довгий час працюють за монітором. Випадки такого «синдрому оператора», як припускають дослідники, викликані електромагнітними хвилями, які випромінюються ПК і монітором. Існує також припущення, що електромагнітні хвилі породжують стрес. Викликане це електромагнітним випромінюванням або якою-небудь іншою причиною (наприклад, неправильною осанкою, стресом на роботі) є поки що невирішеним питанням.

Випромінювання оточує нас у вигляді радіохвиль, радіосигналів, електричних полів, повітряних контактних мереж та електричних приладів різного типу. Були проведені--дослідження і виміряні дози видів випромінювання, типових для монітора у підземному гаражі, перед головним залізничним вокзалом у Мюнхені, у міській квартирі та в лісі. Це дало такі результат»: що стосується низькочастотних магнітних полів, то життя машиніста потягу знаходиться у більшій небезпеці, ніж життя людини, яка сидить перед монітором.

При порівнянні монітора з іншими електричними приладами було зроблено висновок, що електробритва створює безпосередньо біля обличчя людини магнітне поле, інтенсивність якого у 100 разів вища за інтенсивність поля монітора на нормальному робочому віддаленні, а портативна електробритва підвищує цю інтенсивність ще у 20 разів.

Міжнародна комісія із захисту від радіації (International Radiation Protection Association - IRPA) основною дозою випромінювання, яка протягом довгого часу впливає на людину, визначила 5 кВ на метр для електричного і 100 мктл (мікротесла) для магнітного полів. Ці дози перевищують граничні значення для монітора відповідно у 200 і 400 разів.

Озон виникає в результаті впливу електричних зарядів, які є в лазерному принтері. Більшість нових лазерних принтерів здійснює фільтрацію озону. Однак в офісах експлуатується багато лазерних принтерів застарілої конструкції. У цьому разі необхідно регулярно провітрювати приміщення і по можливості розмістити принтер за межами робочої кімнати.

Дослідження показали, що протягом 8-годип-ного робочого дня за дисплеєм користувач робить 30000 поглядів на екран. Нерізке зображення і блимання екрана підвищують загрозу здоров'ю. Постійний погляд на матове скло зменшує частоту моргання. Користувачі також прагнуть використовувати дрібні шрифти, щоб максимально заповнити екран інформацією, а також велику кількість контрастів кольору, що дає додаткове навантаження на очі.

Головною вимогою при виборі монітора є його робота без блимання. Важливими є також усунення блисків на поверхні кінескопів, стійкість зображення при переходах від яскравих кадрів у відеокліпі до темних та тощо.