Методичні основи організовування обліку і складання звітності в умовах нової інформаційної технології

Для своєчасного активного впливу на процеси господарсько-виробничої діяльності підприємства, яке діє в умовах ринкової економіки, необхідна оперативна, достовірна і повна інформація, що збирається та обробляється у ритмі виробництва і засобами пової інформаційної технології, а також формується у рамках єдиного господарського обліку. Організовування такого обліку, за принципами розглянутими нижче, повністю забезпечує управління виробничо-господарською та іншою діяльністю такого підприємства. Автоматизація збирання всієї фактичної первинної інформації, що виникає на підприємстві, описаними вище, є об'єктивною передумовою ефективного господарського обліку та управління виробництвом.

Використовуючи сучасні методи і засоби збирання, оброблення та зберігання економічної інформації, що виникає на підприємстві, можливо організувати господарський облік на основі нової безпаперової ІТ при машинному способі збирання первинної (фактичної) інформації у ритмі виробництва, її обробці (разом з умовно-постійною інформацією), а також передаванні по каналах зв'язку різним користувачам для всебічного використовування в управлінні підприємством і його складовими підрозділами.

Безпаперовий спосіб ведіння господарського обліку припускає ряд особливостей при його організовуванні та зберіганні інформації. У першу чергу мова йде про те, щоб протягом довгого часу забезпечити повне збереження, високу достовірність і надійний захист інформації від несанкціонованого доступу до неї. Тому користувачі однієї категорії, наприклад такі, що мають юридичне право доступу до збережених масивів (бази даних) з метою використовування їх даних при виконанні своїх службових обов'язків, наділяються персональними паролями доступу, але без права коректування збережених даних. Користувачі іншої категорії, що визначені спеціальним наказом по підприємству, наділяються, крім того, правом коректування відповідних даних. При цьому, кожному такому користувачу чітко визначається перелік масивів і види коректування, де вони можуть здійснювати це право. Усі зміни, що проводяться у збережених масивах, протоколюються ПЄОМ з зазначенням прізвища користувача-коректувальника, дати тощо.

Слід відзначити, що доступ користувача до бази даних мусить бути максимально простим, з чітко визначеним переліком ключів пошуку тощо.

При новій інформаційній технології діючий позадачний метод одержання користувачами результатної (обробленої) інформації є неефективним. Використовування ПК у вигляді АРМ фахівця створює умови для оперативного виводу на екран фактичних даних по будь-якому показнику, за будь-який період часу, з будь-якою деталізацією, та порівняти їх з відповідними нормативними, договірними, плановими та іншими показниками. Одержаний таким чином той чи інший показник може бути використаний у прийнятті управлінських рішень.

Автоматизоване оперативне збирання первинної фактичної інформації на тому місці, де вона виникає, а також наявність бази даних (масивів з, різною умовно-постійною інформацією) дозволяє застосувати нову концепцію, організовування господарського первинного обліку. Суть її полягає в тому, що потрібно збирати такий мінімум первинних даних, щоб потім, після їх оброблення (з використанням різних масивів бази даних) автоматично одержувати максимум потрібної інформації для; управління виробництвом, господарського (у тому числі і бухгалтерського) обліку, складання установленої звітності, проведення економічного аналізу тощо.