Інформаційне забезпечення діяльності організації

При проектуванні технології оброблення даних в діалоговому режимі центральним моментом є організовування діалогу користувача і ЕОМ, в ході якого користувач інформується про стан рішення задачі і має можливість активно впливати на хід обчислювального процесу.

Існує декілька підходів до організації спілкування користувача з БД. Найбільш поширений - створення спеціальної формалізованої мови, що є недоліком, так як потрібно спеціальна підготовка користувача, вивчення мови, часте звернення до інструкцій, які періодично міняються із змінами і вдосконаленням системи. У зв'язку з цим в цей час найбільше поширення отримали методи спілкування з БД, що не вимагає спеціальних знань і навичок від користувача. До них відносяться:

§ діалог «так - ні» (не знайшов широкого поширення через пасивну роль користувача);

§ програмований запитувач;

§ «вільний діалог» (користувач формує запит в довільній формі на природній мові. Система, що оперує з БД, формує з цього запиту зрозумілі їй елементи і будує на їх основі нову таблицю даних для користувача. При ствердній відповіді з боку користувача, він отримує необхідні дані. У іншому випадку система організує уточнюючий діалог). Цей метод ефективний і дозволяє зняти психологічний бар'єр.

Недоліки всіх трьох методів:

§ неефективне використання машинного часу і каналу зв'язку (якщо він задіяний), що дорого коштує, що знижує рентабельність всієї керуючої системи;

§ відсутність гарантії швидкої відповіді на питання, що вимагає прийняття оперативного рішення в критичних ситуаціях.