Огляд ринку інформаційних систем

Формування стійкого й відособленого світового й національного ринків інформаційних систем розпочалося в середині 50-х років. До середини 60-х років основними постачальниками на цьому ринку виступали інформаційні служби академічних, професійних і науково-технічних суспільств, державних установ і навчальних закладів, що працюють переважно на некомерційній основі.

З останнього десятиріччя ХХ століття у вітчизняних організаціях почали стрімко впроваджуватися різноманітні ІС, основним елементом яких стали персональні комп’ютери. Ефективне і конкурентоспроможне функціонування будь-якої вітчизняної організації (фабрики, заводу, торгівельної організації, науково-навчальних, медичних чи інших установ) сьогодні неможливе без сучасних ІС, які почали витіснятися громіздкі традиційні системи радянської епохи. В даний час на ринку програмних продуктів України пропонується сотні зарубіжних і вітчизняних зразків ІС, від однокористувацьких до мережних територіально розподілених комплексів адаптованих до різноманітних галузей діяльності людини.

На ринку представлені два основні класи ІС – локальні та інтегровані (мережні). Структура ринку цих ІС та їх основні характеристики представлені у таблиці 11.1.

Таблиця 11.1

Огляд ринку інформаційних систем

  Локальні інформаційні системи Інтегровані інформаційні системи
Малі Середні Великі
Розробники ІС БЭСТ Office Tools АВ Офіс 2000 Парус Компас Віртуоз X-DOOR DeloPro Супер менеджер Акцент Concorde Інфософт Navision Exact Scala 1С Галактика БЭСТ FinExpert SunSystems SyteLine J.D.Edwards Platinium SQL 1С Галактика БЭСТ-ПРО Парус SAP R3 BAAN Oracle Application
Складність, етапність впровадження Просте, одноразове Поетапне Поетапне Поетапне, складне
Тривалість впровадження до 1 місяця до 4 місяців від 4 місяців до 9 місяців від 9 місяців до 12 місяців  
Співвідношення витрат (ліцензія на програмне забезпечення – апаратне забезпечення – впровадження) 1 – 0,5 – 2 1 – 1 – 1 1 – 2 – 1 1 – (1-5) – 1
Орієнтовна вартість, дол. 200-5000 дол. 5-30 тис. дол. для вітчизняних підприємств, 15-200 тис. дол. для зарубіжних підприємств. 80-250 тис. дол. 60-1000 тис. дол.

Локальні ІС – це як правило вузькоспеціалізовані ІС, спрямовані на створення автоматизованого робочого місця фахівця. Обслуговуючі бази даних та весь інструментарій цієї системи розміщено на одному ПК.

Мережні інтегровані системи, як правило, призначені для автоматизації різних видів господарського обліку та управління підприємством. Їх можна розподілити на три підкласи: малі (2-5 робочих місць); середні (10-50 робочих місць); великі (понад 50 робочих місць) системи.

Малі ІС успішно справляються з вирішенням окремих задач обліку на підприємстві але, як правило, не надають цілісної інформації для автоматизації управління. Перевагою цих систем є порівняно невисока ціна і простота впровадження. Прикладом цих систем може служити: «Інфобухгалтер» фірми «Інформатик», ряд продуктів фірми 1С – «1С:Бухгалтерія». Ці системи мають широкі можливості адаптації до особливостей підприємств. Деякі з них (наприклад, «Турбобухгалтер» є програмами-конструкторами з розширеними адаптаційними можливостями), які найбільш ефективні для застосування на малих і середніх підприємствах, які не мають в своєму складі виробництва продукції.

Середні ІС. При виборі таких ІС основним критерієм має виступати не відомість фірми-виробника, а відповідність її особливостям бізнесу конкретного підприємства і перспективи розвитку функціональних можливостей системи. Такі системи, як правило, призначені для комплексної автоматизації економічної діяльності підприємств різних напрямків діяльності і форм власності. Вони дозволяють організувати в єдиній системі ефективний бухгалтерський облік, кадровий, оперативний торгівельний облік, а також розрахунок зарплати, а також забезпечують ведення нормативно-довідкової інформації, торгово-складських операцій, фінансового обліку по декількох юридичних особах, консолідованого управлінського обліку.

Якщо мова йде про ринок автоматизованих ІС, то, як свідчить практика, на ринку автоматизованих систем для малих і середніх організацій у будь-якій країні домінують вітчизняні розробники. Адже тільки вони можуть врахувати всі особливості національної специфіки та передбачити імовірні майбутні зміни в законодавстві та політиці.

Типова ІС може бути представленою програмним комплексом. Центральною ланкою цього програмного продукту є оперативний облік виробничої діяльності і суміжних процесів — постачання, збуту, розрахунків з постачальниками і споживачами тощо. Інформаційними одиницями програмного комплексу є документи, що вводяться користувачами чи сформовані самою програмою. Рішення вироблених в комплексі задач покладеється на підсистему «Виробництво», яка призначена для оперативного планування і управління виробничим циклом, обліку та контролю матеріальних витрат на виробництво і комунікації собівартості виробів. Програма дозволяє автоматизувати операції, пов'язані з підготовкою виробництва, обліком сировини і матеріалів та випуском готової продукції. Що стосується оперативного управління виробництвом, то програма дає можливість вести облік випуску готової продукції, відслідковувати рух напівфабрикатів, контролювати виконання виробничих завдань, розраховувати нормативні витрати матеріалів і виявляти відхилення від норм, автоматично списувати витрачені матеріали та формувати звіти по виробництву в різних аспектах.

В Україні мережа продаж подібних ІС вже добре розвинутий. Разом з тим потрібно враховувати ряд особливостей представлених на цьому ринку ІС. Адже такі ІС, як і всяка система організації знаходиться в постійному розвитку і пошуку оптимальних схем управління.

Великі інтегровані системи (корпоративні інформаційні системи – КІС) - це найбільш функціонально розвинуті і найбільш складні і дорогі системи. В них реалізуються західні стандарти управління. Цей вид систем на нашому ринку представлений фірмами: SAP, ORACLE, BAAN, PeopleSoft. До впровадження цих систем на наших підприємствах потрібно відноситись дуже обережно, адже вони дуже дорогі, вимагають докорінної перебудови організаційних структур, систем оперативного управління виробництвом і переходу на жорсткий стандарт управління.

При виборі системи для автоматизації системи управління на підприємстві потрібно прораховувати можливості конфігурування вибраної ІС. Основні характеристики конфігурування ІС представлені в таблиці 11.2..

Таблиця 11.2

Основні порівняльні характеристики найбільш відомих в Україні ІС

Параметри системи Oracle АТ (Бос-корпорація) Галактика Парус 1С:Організаційо BAAN SAP(R/3)
Наявність модуля «логістика» + - - + - - +
Ціна (базовий модуль ПЗ), $ за 1 робоче місце 1000-2000 600-1000 280-960
Залежність ціни від числа робочих місць Не залежить Не залежить Лінійна скидка від об’єму Скидка від числа робочих місць Не залежить Лінійна скидка 0-1 обєму Не залежить
Навчання, $ в годину Згідно договору
Супровід За договором 1 рік безплатно, далі 15% від вартості ліцензії 36% від вартості ліцензії 1 рік безплатно, далі 30% від вартості ліцензії Лінія технічної підтримки безплатно 1 рік безплатно, далі 20% від вартості ліцензії 1 рік безплатно, далі 15% від вартості ліцензії
Заміна версій Входить у вартість супроводу Входить у вартість супроводу Входить у вартість супроводу Входить у вартість супроводу Модернізація за половину вартості Входить у вартість супроводу Входить у вартість супроводу
Скидки для філіалів + + + + + + +
Апаратна платформа: Intel Intel Intel Intel Intel Intel Intel
Клієнтна частина Intel, Intel Intel, НР900, Intel Intel, Intel
Серверна частина Oracle   Oracle DEC   UNIX  
Підтримка роботи з філіалами у єдиній базі даних + + Реплікація Реплікація Реплікація Реплікація +
Ввід и обробка графічної інформації + + - - + - +
Електронне узгодження документів + + + + + + +
Вільна компоновка робочих місць + + + + + + +
Модернізація логіки документообороту користувача + + + + + + +
Реалізована модель архітектури «клієнт-сервер» 3-рівнева 3-рівнева 2-рівнева 2-рівнева 2-рівнева 3-рівнева 3-рівнева
ОС сервера Oracle Oracle Oracle Oracle мережна WINDOWS Unix WINDOWS WINDOWS
ОС робочих станцій мережна WINDOWS мережна WINDOWS мережна WINDOWS мережна WINDOWS      
СУБД сервера КІС Oracle Oracle Btrieve, MS SQL Oracle MS SQL MS SQL Oracle

 

Читаючи таблицю , потрібно враховувати, що фірми-розробники завжди перебувають в постійному творчому поуку, і їх системи продовжують удосконалюватися. Паралельно змінюється їх менеджмент продаж.

Тому, вибираючи певну ІС, потрібно враховувати не лише вартісні характеристики ІС, а й перспективи зростання. Адже, вибираючи систему, організація формує свою структуру витрат і прив’язується до певної політики розвитку її системи управління на досить тривалий період.