ІСМ як сукупність АРМ

В управлінні слід розрізняти процеси інформаційні та організаційні, пов'язані з реалізацією управлінських рішень. Говорячи про автоматизовані системи у сфері економіки, розуміють саме автоматизовані інформаційні системи, призначені для автоматизації інформаційних процесів в економічних галузях. Інформаційна система менеджменту — це різновид інформаційної системи (ІС), її конкретизація щодо сфери застосування, тобто менеджменту.

В більшості випадків пропонують поділ інформаційної системи менеджменту здійснювати відповідно до адміністративного поділу системи управління економічним об'єктом. При такій декомпозиції виділяють: управління технічною підготовкою виробництва, техніко-економічне планування, оперативне управління виробництвом тощо. Систему можна поділяти також за функціями, які виконуються (облік, контроль, планування тощо), і за ресурсами (матеріальна, трудова, основні засоби, готова продукція, грошова система). Важливим питанням аналізу ІСМ є визначення її складу та функцій. У складі ІСМ виділяють підходи через сукупність забезпечувальних та функціональних складових компонент. У функціональній структурі виділяють такі елементи:

§ функціональна підсистема,

§ блок,

§ комплекс задач,

§ задача.

Склад функціональних підсистем залежить від прийнятої структуризації управлінських робіт, групування задач, вирішуваних об'єктом автоматизації.

Функціональна підсистема ІСМ — це відносно самостійна частина системи, яка характеризується певним цільовим призначенням, підпорядкованістю, відокремленістю інформаційної бази, методичною спрямованістю результатних показників і вироблених рішень й спеціалізацією робіт апарату менеджерів. В ІСМ виділяють такі головні підсистеми: ІС стратегічного менеджменту, ІС виробничого менеджменту. ІС фінансового менеджменту, ІС маркетингу, ІС управління персоналом. Крім названих, можуть бути виокремлені підсистема обліку та аудиту господарської діяльності, підсистема підприємницької діяльності та інші. Кожна з спеціалізованих ІС реалізується взаємопов’язаною сукупністю АРМ. Цілком очевидно, що АРМ повинні поділятися за функціональним спрямуванням.

Стратегічні, тактичні та оперативні комплексно поставлені задачі управління діяльністю організації можна вирішувати лише за допомогою успішно діючої інформаційної системи менеджменту, яка базується на використанні сучасних програмних візуальних оболонок, економіко-математичних методів і моделей, засобів об’єктно-орієнтованого програмування, сучасних засобів електронної обчислювальної техніки і засобів зв’язку, реалізованих в рамках АРМ. Інформаційна система менеджменту повинна забезпечувати комплексне вирішення стандартних спеціалізованих задач кожної складової інформаційної підсистеми, проводити економічне прогнозування і аналіз в кожній окремій підгрупі даних підсистем, і, врешті, дозволяти проводити моделювання управлінських рішень, як найвищий критерій адекватності реагування в розглянутій ситуації. Складність прийняття рішення та необхідність наявності певних стандартних методик для обґрунтування видно з рисунку 16, де наведена модель розв’язування типової задачі управління на промисловому підприємстві.

Рисунок 1. Модель розв’язування задачі управління на промисловому підприємстві.

Сучасні інформаційні технології дозволяють створювати єдине інформаційне середовище в організації (фізичну основу якого становлять інтегровані комп’ютерні мережі та системи зв’язку), яке допомагає у динаміці супроводжувати та координувати, як внутрішню, так і зовнішню діяльність. Зокрема, такий підхід включає технічну, організаційну та методологічну інтеграцію таких базових напрямків управлінської діяльності, як виробничу, організаційну, маркетингову, фінансову, бухгалтерську, кадрову та проектно-конструкторську. Інформаційні ресурси розміщуються в розподілених базах даних, які працюють в полі єдиних протоколів та правил під керівництвом адміністратора даної мережі.

На практиці інформаційні системи менеджменту створюються у процесі формування інтегрованих автоматизованих систем управління великими економічними об’єктами. Такі комплекси охоплюють всі рівні управління об’єкту від загального керівництва до управління виробничими процесами. При цьому всі рівні управління тісно взаємопов’язані. Зворотній зв’язок, що починається з нижніх рівнів, сприяє прийняттю рішень на вищих рівнях управління. Зверху донизу здійснюється об’єднання ресурсів, необхідних для виконання робіт, синхронізація комплексних програм, спрямованих на розвиток системи. У склад таких систем можуть входити декілька інформаційних центрів - сотні мережних комп’ютерів, тисячі персональних комп’ютерів, десятки тисяч пакетів програмних комплексів, як вищих форм використання інформаційного ресурсу в менеджменті.