Маркетингова система.

Маркетингова діяльність підприємства пов'язана з обробкою різноманітних і досить великих обсягів інформації. Це обумовлює необхідність системного підходу до організації її здобування, оброблення, аналізу в процесі вироблення управлінських рішень. Відповідно до цього маркетингова система має будуватися з врахуванням комплексного узгодження всіх компонентів маркетингових досліджень і повинна виконувати такі функції, як планування маркетингу, контроль маркетингу, ціноутворення, оброблення результатів маркетингових досліджень, управління реалізацією і збутом продукції.

Підсистема планування маркетингу виконує такі функції:

Стратегічне планування з метою комплексного планування ринкової стратегії, визначення обсягів і термінів фінансування залежно від маркетингових цілей. диференціація товарів залежно від вибраних сегментів ринку.

Управління реалізацією комплексної ринкової стратегії планування асортименту продукції; складання плану і бюджету маркетингу для окремих товарів; погодження планів реалізації товарів для окремих сегментів ринку; управління збутовою і виробничою діяльністю регіональних відділень і філій підприємств.

Підсистема контролю маркетингу повинна виконувати такі основні функції:

Облік і контроль виконання запланованих завдань на протязі планових періодів, окремих видів товарів, цільових ринків (контроль обсягів реалізації товарів і послуг; облік і контроль доходів і прибутків, рентабельності; контроль відповідності фактичної частки ринку виробничим і комерційним можливостям; аналіз використання можливостей реалізації продукції; контроль ефективності маркетингових заходів). У цьому ж блоці автоматизується обробка інформації щодо ступеня задоволеності покупців і споживачів комерційною діяльністю підприємства на цільових ринках. Результати розв'язання названих задач використовуються у планово-економічних службах підприємства, а також керівниками середнього і вищого рівнів.

Облік і контроль ефективності (прибутковості) витрат у системі просування товарів, тобто транспортних витрат, витрат на проміжне складування, на канали збуту, організовування місць продажів. Користувачами інформації цієї ділянки контролю є робітники внутрішньої ревізійної служби підприємства.

Стратегічний контроль маркетингу — автоматизація розрахунків, пов'язаних з глобальним контролем ефективності маркетингової діяльності в цілому. Результати використовуються вищим керівництвом підприємства.

Підсистема ціноутворення здебільшого реалізується у вигляді комп'ютерної системи підтримки прийняття рішень. Це зумовлено певними причинами. Становлення цін на товари підприємства в умовах ринкової економіки є складним багатоетапним процесом, що визначається багатьма факторами, головними з яких є конкурентна структура ринку, попит на продукцію, рівень витрат та інші. Вхідна інформація для визначення рівня цін не завжди є повністю визначеною і кількісною, а частіше носить якісний характер і може бути неточною та неповною. На окремих етапах ціноутворення можлива багатоваріантність рішення, тобто найкраще рішення вибирається з набору альтернативних варіантів. Такі риси проблеми характеризують її, як задачу прийняття рішень, тому автоматизацію визначення цін слід здійснювати в умовах комп'ютерної системи підтримки прийняття рішень.

Головними етапами ціноутворення в цих умовах є: вибір цілі ціноутворення; визначення попиту; аналіз витрат; аналіз цін конкурентів; вибір методів ціноутворення; встановлення кінцевої ціни.

Підсистема оброблення результатів маркетингових досліджень охоплює питання оброблення та аналізу даних в таких напрямках, як от дослідження ринку, споживачів, конкурентів, вивчення товаропросування і продажів, вивчення системи стимулювання збуту і реклами. Математичну основу автоматизації складають методи лінійного програмування, теорія масового обслуговування, теорія зв'язку, теорія ймовірностей, сіткове планування, методи математичної статистики, економіко-математичне моделювання.

Маркетингова система забезпечує кваліфіковане та оперативне дослідження процесів збуту і реалізації готової продукції. В умовах постійного вдосконалення господарського механізму та переходу до ринкових взаємовідносин значення цієї підсистеми постійно зростає, оскільки вона визначає орієнтацію політики підприємства на ринку, тим самим приводячи в дію важелі господарського механізму в дію.

Підсистема управління реалізацією і збутом продукції. Основним фактором, який впливає на процес збуту і реалізації продукції, є ритм виробництва і випуску продукції, забезпечення своєчасного, комплектного і ритмічного постачання її споживачеві. Ця підсистема має містити такі відомості, наведені в таблиці.

Таблиця

Бази даних маркетингової системи

Зміст
Відповідність планів виробництва та фактичного випуску продукції (замовлень) укладеним договорам (контрактам) на її поставку покупцям.
Аналіз обсягів продаж (відвантажень) і реалізації продукції та дебіторської заборгованості по виробу, споживачу, регіону.
Відвантаження, реалізація та наявність готової продукції на складах.
Залишки готової продукції на складах по напрямках і причинах виникнення.
Поточні дані про світові ціни на продукцію того ж призначення, що випускає підприємство, а також обладнання, потрібне для виробничого процесу, енергоносію та паливо і т.д.
Різноманітні нормативні матеріали державних установ, економічні та довідники.
Статистичні огляди.
Електронна періодика.
Дані про конкуруючі організації, замовників (бюджети, дані про збут, прибутки та збитки, рахунки клієнтів, звіти комівояжерів).

Основним завданням підсистеми є забезпечення своєчасного постачання споживачам продукції необхідного асортименту і якості в повному обсязі у відповідності з укладеними договорами при мінімальних затратах на проведення збутових операцій. В її завдання також входять організовування і ведення складського господарства і складських операцій, представництво підприємства в питаннях збуту готової продукції, представлення звітності у відповідні інстанції.

Основні функції маркетингової ІС наведено в таблиці.

Таблиця

Функції маркетингової підсистеми

  Функції
Розрахунок плану реалізації в діючих оптових цінах.
Облік відвантаження і реалізації готової продукції.
Підбір джерел інформації і коротко та довготермінове прогнозування стану ринку.
Дослідження політики цін.
Побудову моделей створення товарів, систем ціноутворення, каналів розподілу продукції, вибору місця продаж, маркетингових комунікацій.
Складання відомостей відповідності рознарядок по фондах.
Узгодження відповідності обсягів замовлень та плану виробництва.
Складання довідки про спрямовання виробів по прямих зв’язках та відомості поставок.
Складання картотеки замовник - перелік виробів.
Складання зведеної відомості уніфікованої спеціалізованої продукції для конкретних споживачів.
Складання відомості на доставку експортної продукції.
Складання довідки про випуск готової продукції в натуральному і вартісному виразі.
Складання контрольної табуляграми по номерах оплачених рахунків, журналу реалізації продукції, відомості оплати по напрямах затрат.
Складання контрольної табуляграми по номерах неоплачених рахунків.
Складання відомості виставлених до оплати платіжних вимог за звітний період.
Планування відвантажування готової продукції замовникам.
Аналіз збуту продукції підприємства та визначення місткості ринку і частки компанії у загальному обсязі продаж.
Формування портфеля замовлень і плану поставок.
Контроль формування портфеля замовлень.
Контроль відповідність плану поставок до плану випуску продукції (корегування портфеля замовлень і плану поставок).
Розрахунок планів-графіків відвантаження.
Складання замовлень на тару і транспорт.
Облік відвантаження продукції.
Формування статистичної звітності в поставках.
Контроль і аналіз виконання графіків відвантаження і рівня запасів готової продукції.
Корегування графіків відвантаження.
Прогнозування реалізації продукції і прибутку.
Формування плану реалізації.
Розрахунок податків, контроль оплати платіжних документів, корегування плану реалізації.

Збут і реалізація готової продукції включає такі фази. як планування збуту, складування і відвантаження готової продукції, контроль рівня запасів готової продукції. У відповідності з цим організовані комплекси задач управління поставками продукції, відвантаженням готової продукції, реалізацією продукції.