Основа інформаційного середовища ІСМ

До підсистеми забезпечення бази (основи) ІСМ відносяться такі основні підсистеми:

§ технічного забезпечення,

§ програмного забезпечення,

§ інформаційного забезпечення. Зазначені підсистеми в основному забезпечують технічний бік діяльності бази (основи) ІСМ.

Підсистема технічного забезпечення ІСМ вирішує завдання визначення необхідності, установлення форм і методів використання комплексу технічних (обчислювальних і периферійних) засобів для виміру, реєстрації, передачі й обробки інформації, а також засобів для диспетчеризації і відображення інформації, копіювання і розмноження, збереження і пошуку документації. Крім того, сюди ж відносяться засоби організаційної техніки, використовувані для автоматизації діловодства. Організаційною формою використання комплексу технічних засобів є різного роду і рівня обчислювальні центри, організовані на правах підприємств.

Підсистема програмного забезпечення ІСМ вирішує задачі розробки і використання комплексу програм для автоматичного вирішення завдань усієї системи при різних режимах збору й обробки, збереження і пошуку даних.

Підсистема інформаційного забезпечення ІСМ вирішує задачі визначення складу, структури і місць виникнення вихідних даних, пунктів збору і шляхів (потоків) руха на обробку цих даних. До неї відноситься організація бази даних, у тому числі, визначення переліку, складу і структури бази даних, а іноді і масивів умовно-постійної, умовно-перемінної і вихідної інформації, методів формування її на машинних носіях, визначення об'ємів інформації. Крім того, у цій підсистемі вирішуються питання кодування і класифікації інформації, видання різних класифікаторів і кодових значень економічної інформації. Відзначимо, що при розробці класифікаторів інформації необхідно виходити з того, що ряд кодових значень повинен у багатьох випадках бути єдиним не тільки по підприємству або виробничому об'єднанню, але і по галузі та вище.

Сукупність первинної та вторинної інформації різнопланового характеру, що призначена для прийняття рішень в сфері управління підприємством, можна вважати базою інформаційного середовища ІСМ.

Відзначимо, що взаємозв'язок підсистем забезпечується тим, що

§ застосовуються єдині системи класифікації і кодування всієї інформації, оброблюваної на підприємствах або у виробничих об'єднаннях;

§ для вирішення всіх завдань управління використовується єдина інформація, що характеризує стан виробництва і всі процеси, що відбуваються в ньому, і явища, зафіксована в масивах;

§ вихідна інформація, що виникає в процесі виробничо-господарської діяльності, один раз збирається і вводиться одноразово, а потім разом з умовно-постійною (нормативною, довідковою і т.д.) інформацією всесторонньо і комплексно обробляється і використовується при необхідності у всіх підсистемах або всіх службах управління;

§ вихідна інформація однієї функціональної підсистеми є, як правило, вхідною інформацією для інших підсистем.

Наприклад, вихідні дані підсистеми довгострокового планування є вхідними при вирішенні завдань річного планування; вихідні дані річного планування - вхідними при вирішенні завдань оперативно-виробничого планування.

Щоб зазначений взаємозв'язок у процесі управління виробництвом здійснювався, необхідне ще системне інформаційне ув'язування з одного боку, і процедурне - з іншого.

Усе викладене вище свідчить про те, що ІСМ як складова частина системи управління, завдяки якому здійснюється своєчасна, достовірна і комплексна обробка інформації про діяльність підприємства. Системна обробка інформації дозволяє задовольнити апарат управління різних рівнів необхідними даними для здійснення процесів управління.