Вирішення питання про рівень власної участі в автоматизації

У методологічному плані необхідному виділити два основних підходи до трактування автоматизації на підприємстві:

· розширений підхід, коли в ІСМ включаються принципово нові механізми й інструменти управління, стимулюється перетворення організаційної структури управління підприємства, проходить перерозподіл функціональних обов’язків;

· удосконалення ІСМ виключно локальними інноваційними механізмами, інструментами реалізації науково-технічної політики і заходами ініціювання спрямовування підприємства на використання нових чи модернізованих технологій, продуктів і методів регулювання організаційно-економічних процесів.

Найбільш складним питанням при вирішенні питань підготовки автоматизації управління — це вибір між використанням стандартних рішень автоматизації управління та наймом розробників. Дослідження цього питання показують, що для дрібних і середніх підприємств розробка власних проектів автоматизації управління недоцільна через такі причини:

§ практично все необхідне програмне забезпечення для автоматизації основних видів управлінської діяльності вже розроблене провідними зарубіжними і вітчизняними фірмами і удосконалюється рік від року;

§ закупівля стандартного рішення з розумним підбором апаратного та програмного забезпечення обійдеться значно дешевше, ніж оплата колективу розробників.

§ якість розробленого проекту, як правило, нижча стандартного, оскільки будь-яке нове програмне забезпечення вимагає тривалої дослідної експлуатації, під час якої виявляються приховані помилки.

Важливий і такий аспект, що для користувача простіше вибрати потрібне з вже наявних можливостей. Важливо прийняти до уваги, що використання індивідуального програмного забезпечення автоматично приводить до ізоляції, оскільки більшість користувачів використовують стандартні програмні продукти. Можливість навчання і перепідготовки персоналу на курсах підвищення кваліфікації буде недоступна. Також можливі труднощі при використанні нової техніки із-за апаратної несумісності. Тільки міркування секретності або не абсолютна типовість вирішуваних управлінських задач виправдовує розробку підприємством оригінального програмного забезпечення.

Тому більшість підприємств використовують стандартні апаратні і програмні засоби для автоматизації управління. Хоча слід відзначити, що широкий асортимент ІТ продукції на ринку призводить до складного завдання вибору найбільш доцільного варіанту поєднання обчислювальної та комунікаційної техніки і програмного забезпечення.

Для крупних підприємств автоматизацію управління вигідно проводити з використанням інтегрованих систем, які конфігуруються індивідуально для кожного підприємства. Таким чином, вибір варіанту розвитку ІСМ і автоматизації визначається багатьма чинниками, такими, як розмір підприємства чи характер його діяльності. Ще одне запитання, що виникає в останньому випадку є таким: чи піде підприємство шляхом впровадження цілковито нової централізованої системи на основі сучасних в даний час комп'ютерних систем, або віддасть перевагу локалізованій поетапній автоматизації в міру потреби. В останньому випадку слід зважати на той факт, що в результаті часто отримують набір автономно діючих компонентів ІСМ.