Визначення вартості урожаю, обчислення і порядок оплати страхових премій

 

Страхова оцінка обов’язкового страхування врожаю сільськогосподарських культур визначається в розмірі вартості врожаю, яка обчислюється шляхом множення середньої врожайності з 1 га за останні п’ять років, за даними обліку страхувальника, на ціну 1 ц продукції, що склалася за минулий рік, та на фактичну площу, з якої збиратиметься врожай.

Страхова сума не може перевищувати 70% розрахованої оцінки врожаю.

Розмір страхового платежу, якій підлягає внесенню за договором обов’язкового страхування, визначається шляхом множення страхової суми на страховий тариф та відсоток страхового покриття. У разі безперервного страхування врожаю та неотримання страхового відшкодування протягом двох років страхувальник має право на зменшення розміру страхового тарифу до 10%.

Страховий платіж перераховується на розрахунковий рахунок страховика (або внесений готівкою в його касу) у повному обсязі чи двома частинами. Платіж у повному обсязі чи першої частини в розмірі 50% визначеної суми повинен бути внесений протягом погодженого терміну з дати укладення договору обов’язкового страхування, другої – не пізніше ніж за три місяці після набрання чинності договору.

Загальним збитком є втрата застрахованого врожаю, що виникла внаслідок настання страхового випадку. Загальний збиток обчислюється шляхом множення різниці між урожайністю з 1 га, визначеною в договорі страхування з урахуванням розміру страхового покриття, та фактичною врожайністю в поточному році на площу посіву (насаджень) та ціну, визначену в договорі страхування, але не вищу, ніж на момент виплати страхового відшкодування.

У разі загибелі сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень із наступним їх пересівом для визначення загального збитку враховується вартість фактично одержаного врожаю, яка обчислюється за цінами підприємства (реалізація, фактична собівартість за минулий рік, планова на поточний рік, але не вища ніж фактична в районі за минулий рік), визначеними в договорі обов’язкового страхування, і фактична вартість врожаю зазначених культур, якими проводився пересів, обчислена за цінами поточного року.

Розмір загального збитку в разі загибелі або пошкодження врожаю внаслідок настання страхового випадку визначається після оприбуткування врожаю, виходячи з вартості неотриманого чи недоотриманого врожаю.

Прямий збиток, що відшкодовується страховиком, визначається у відсотках розміру загального збитку, який зафіксований у відповідних актах обстеження після настання кожного страхового випадку. Страхове відшкодування не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник.

Якщо виявиться, що фактична площа посіву більша, ніж було передбачено у договорі страхування, тоді сума страхового відшкодування обчислюється пропорційно відношенню цих площ.