Необхідність і значення страхування у фінансово-кредитній сфері

Страхування фінансових ризиків – вид майнового страхування, яке за своєю суттю є страхуванням ризику втрати прибутку чи неотримання доходу внаслідок різних причин. У широкому значенні фінансові ризики - це ризики, які характеризуються ймовірністю втрат фінансових ресурсів (грошових коштів) у підприємницькій діяльності. У вужчому значенні - це частина комерційних ризиків, пов’язані з імовірністю фінансових втрат унаслідок операцій у фінансово-кредитній і біржовій сферах.

Страхування фінансових ризиків регламентується Законом України «Про страхування», але ніякого визначення і класифікації у чинному законодавстві немає.

Деякі страхові компанії ототожнюють фінансові ризики з комерційними ризиками, а деякі, навпаки, вважають, що це є різні ризики, й розробляють правила страхування фінансових ризиків та комерційних ризиків. Така плутанина була пов’язана з тим, що у Законі України «Про оподаткування прибутку підприємств» дозволялось при страхуванні відносити на валові витрати «комерційні ризики». У той же час у Законі України «Про страхування» видом страхування було «страхування фінансових ризиків», а не «страхування комерційних ризиків».

Унаслідок внесених змін, які набрали чинності з 1 січня 2205 року з тексту Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» зник такий вид страхування як страхування комерційних ризиків. На зміну йому дозволено страхувати та відносити до складу валових витрат страхування «інших ризиків платника податку, пов’язаних із здійсненням ним господарської діяльності».

Згідно з класифікацією ризиків, пропонованою Першою директивою ЄС від 24 липня 1973 року до групи фінансово-кредитних ризиків віднесено як ризики, що виявляються у зв’язку з наданням кредитів, так і ризики, які призводять до інших фінансових збитків.

У світовій практиці страхування фінансових ризиків є досить поширеним, а в Україні таке страхування має неоднозначну оцінку як серед страховиків, так і їх клієнтів. Попит на цей вид страхування є дуже низьким, але обсяги платежів за цим видом страхування є значними.

Нині про популярність цього виду страхування не можна судити із сум отриманих страхових премій чи його частки у структурі страхового ринку. Пояснюється це тим, що страхування фінансових ризиків часто пов’язано з тіньовими схемами і застосовується для псевдооперацій.