Контроль з боку страхових організацій і держави за реалізацією страхових послуг

Зважаючи на те, що страхові компанії, як фінансові установи, працюють здебільшого з коштами страхувальників, контроль за їх діяльністю має бути достатньо жорстким. При цьому розрізняють внутрішній та зовнішній контроль за реалізацією страхових послуг. Зовнішній контроль здійснюється державними органами нагляду за страховою діяльністю і спрямований, в першу чергу, на захист інтересів страхувальників. Внутрішній контроль здійснюється службою внутрішнього аудиту страхової компанії або спеціальним представником адміністрації. Внутрішній контроль повинен забезпечувати фінансову безпеку компанії і удосконалення якості страхових послуг.

Контроль з боку держави за реалізацією страхових послуг, якісним обслуговуванням клієнтів, фінансовою надійністю страхових компаній продовжує удосконалюватися. Зараз працює Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг в Україні, яка з 2003 року здійснює нагляд з боку держави за діяльністю небанківських фінансових установ. Метою діяльності даної комісії щодо страхових компаній є забезпечення дотримання вимог страхового законодавства учасниками страхового ринку, ефективного розвитку страхових послуг, запобігання неплатоспроможності страховиків та захисту інтересів страхувальників. Зокрема, Комісія не видає ліцензії на проведення конкретного виду страхування, якщо не буде приведено доказів про можливість компанії здійснювати своєчасні виплати страхових сум і відшкодувань, або виконувати інші зобов’язання перед страхувальниками.

Згідно з Положенням про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг в Україні, Комісія має право:

- отримувати усю необхідну інформацію від страхових компаній і проводити інспектування їх діяльності;

- видавати приписи страховикам про усунення порушень в їх діяльності, а у разі їх невиконання зупиняти чи обмежувати дію ліцензій цих страховиків;

- звертатися до суду з позовом про скасування державної реєстрації страховика у випадку неодноразових порушень страхового законодавства.

 

Внутрішній контроль за реалізацією страхових послуг повинен виявляти факти:

- неякісного виконання працівниками компанії своїх зобов’язань;

- неоптимального використання компанією фінансових ресурсів;

- шахрайства в страховому процесі;

Внутрішній контроль проводиться в залежності від величини компанії окремими працівниками або спеціальним підрозділом у напрямках:

- організація служби внутрішнього аудиту;

- формування інституту власних аварійних комісарів;

- розробка внутрішньої системи перевірок підозрілих страхових випадків;

- розробка системи моніторингу нових договорів, які укладаються в компанії, її агентами або філіями, з метою виявлення підозрілих страхових договорів.

Важливим для формування якісного підходу в управлінні реалізацією страхових послуг є організація служби аварійного комісаріату.

Страхова компанія може мати власних аварійних комісарів, а може користуватися фахівцями зовні. При використанні власних комісарів є свої переваги і недоліки. До переваг можна віднести:

- можливість контролювати кваліфікаційний рівень фахівців, здійснювати їх навчання та перенавчання;

- праця штатних працівників, як правило, обходиться дешевше, ніж праця осіб, що наймаються ззовні.

Недоліком можна вважати можливість вступу аварійного комісару в зговір з іншими працівниками компанії при розслідуванні страхових випадків.

Праця найманих аварійних комісарів є дорожчою, але майже відсутня можливість упередженого ставлення при проведенні страхових розслідувань.