Професійна самосвідомість викладача. Особливості професійного самовизначення та становлення «Я-концепції» викладача.

Усвідомлення себе особистістю — тривалий історичний про­цес, формування цього поняття пов'язане з розвитком певної цивілізації, котра кожна по-своєму формувала свій ідеал осо­бистості.

Безумовно, усвідомлення себе визначає становлення інди­відуального "Я", яке ототожнюється із самосвідомістю осо­бистості внаслідок виокремлення себе з довколишнього світу.

Позитивна "Я-концепція" викладача визначає його поведін­ку, потребу в самоактуалізації, в удосконаленні, стимулює твор­чість, гуманне ставлення до студентів. При цьому позитивна "Я-кон­цепція" містить: позитивний "Я-образ", — те що викладач сам думає про себе, стрижнем чого виступає самоповага; "Я-реальне" — це те, ким є викладач насправді, воно багато в чому зале­жить від оцінки довколишніх. Оцінка відповідності між "Я-образом" і "Я-реальним" дозволяє викладачу аналізувати й удос­коналювати власну поведінку, стосунки зі студентами, колегами, визначати близькі й далекі перспективи роз­витку колективу, а також власного спрямування. "Я -іде­альне" — це те, що береться викладачем за взірець, до чого він прагне у професійному напрямку.Різниця в оцінках "Я-реального" та "Я-ідеального" визначає напрямок професійного зростання за умов, що "Я-ідеальне" — це не хибне уявлення.І нарешті "Я-імідж" — це "Я-зовнішнє", те, як людина пре­зентує себе.

Викладача з позитивною "Я-концепцією" характеризує відчут­тя власної гідності та значущості, упевненості в собі як учите­леві, спроможність викликати до себе повагу та користуватися авторитетом, наявність гнучкого, творчого мислення, потреби до постійного самовдосконалення. Усі ці якості свідчать про тісний зв'язок позитивної "Я-концепції" з професійною устале­ністю педагогічної діяльності.