Тема 4. Педагогіка вищої школи як галузь педагогіки. Дидактика вищої школи

План

1. Основні тенденції у сфері освіти. Педагогіка вищої школи як галузь педагогіки. Завдання педагогіки вищої школи на сучасному етапі.

2. Зв’язок педагогіки вищої школи з іншими науками. Методи наукового педагогічного дослідження.

3. Структура освіти. Підготовка наукових та науково-педагогічних працівників.

4. Сутність процесу навчання у вищій школі. Актуальні проблеми дидактики на сучасному етапі. Управління та самоуправління навчанням у вищій школі.

5. Зміст освіти. Психічний і особистісний розвиток особистості в умовах навчання у вищій школі.

6. Методи, форми організації і засоби навчання у вищій школі.

7. Сучасні технології навчання у ВНЗ.

 

1. Основні тенденції у сфері освіти. Педагогіка вищої школи як галузь педагогіки. Завдання педагогіки вищої школи на сучасному етапі.

Основні тенденції у сфері освіти.Інновації в системі вищої освіти пов'язані з внесенням змін у традиційну масову практику. Розглянемо провідні тенденції оновлення світового освітнього простору. Перша тенденція — орієнтація більшості країн наперехід від елітної освіти до високоякісної освіти для всіх. Друга тенденція — поглиблення міждержавного співробіт­ництва у галузі освіти, яке залежить від потенціалу національ­ної системи освіти і від рівня умов партнерства держави й окре­мих учасників.Третя тенденція — збільшення гуманітарної складової у світовій освіті в цілому за рахунок введення людино орієнтованих наукових і навчальних дисциплін: політології, психології, со­ціології, культурології, екології, ергономіки, економіки.Четверта тенденція — значне поширення нововведень за умов збереження національних традицій, що склалися, та на­ціональної ідентичності країн і регіонів.

Педагогіка вищої школи — наука про закономірності навчання і виховання студентів, а також їх наукову і професійну підготовку як фахівців відповідно до вимог держави.

Предметом педагогіки вищої школиє процес форму­вання духовно багатого, свідомого, гідного громадянина,спеціаліста вищої кваліфікації різних галузей народного господарства, науки, техніки, культури, освіти тощо.Підготовка фахівця з вищою освітою передбачає вихо­вання, професійну освіту і навчання. Отже, основними категоріями педагогіки вищої школи є вихо­вання, професійна освіта і навчання.

Під вихованням сту­дентської молоді розуміють формування протягом навчан­ня у вищому навчальному закладі морально-психологічної готовності самовіддано працювати за обраним фахом.

Професійна осві­та студентів передбачає володіння загальними і професій­ними знаннями, виробничими уміннями і навичками згід­но з профілем.

Навчання студентів охоплює весь процес фахової підготовки спеціаліста з вищою освітою, знання якого завжди можуть бути застосовані на практиці.

Завдання педагогіки вищої школи на сучасному етапі:вироблення методологічних, теоретичних, методич­них засад професійної освіти в сучасній педагогіці; формування концепцій змісту освіти і процесу на­вчання для різних типів Вищих навчальних закладів (з урахуванням тенденцій розвитку відповідних галузей науки, техніки, культури); визначення закономірностей становлення особис­тості в умовах вищого навчального закладу; організування самостійної роботи студентів вищого навчального закладу в умовах нової парадигми вищої освіти;організування наукової діяльності майбутніх фа­хівців; формування пізнавальних інтересів студентів у про­цесі професійної підготовки;формування педагогічної майстерності викладача вищого навчального закладу тощо.