Предмет та методи аналітичної хімії

Аналітична хімія - наука, яка розробляє теоретичні основи та методи кількісного аналізу. Практична задача аналітичної хімії - встановлення хімічного складу речовин та їх сумішей. Спочатку встановлюють якісний склад речовини, тобто вирішують питання, із яких елементів, груп елементів чи іонів складається ця речовина, а потім визначають кількісний склад: визначають, в яких кількісних співвідношеннях знайдені складові частини знаходяться в даній речовині.

Задача якісного аналізу - визначення вмісту складових частин досліджуваної речовини. Якісний аналіз, звичайно, йде перед кількісним.

Задачі якісного аналізу можуть бути вирішені за допомогою різних методів: хімічних, фізичних та фізико-хімічних.

У хімічних методах якісного аналізу елемент чи іон, який визначають, переводять у яку-небудь сполуку, що має ті чи інші характерні властивості, на підставі яких можна встановити, що утворилась саме ця сполука. Хімічне перетворення, яке протікає називають аналітичною реакцією, а речовину, яка його викликає - реагентом.

Фізичні методи базуються на вимірюванні будь-якого параметра системи, який є функцією складу (спектральний, люмінесцентний аналізи).

Фізико-хімічні методи (колориметричні) - засновані на залежності інтенсивності забарвлення розчину від концентрації забарвленого іона, а також хроматографічний.

Для хімічного аналізу речовин беруть різні кількості досліджуваного розчину і відповідно до цього, різну кількість реактивів. Метод аналізу, для якого беруть 0,1-1 г речовини, називається макрометодом, якщо використовують менше 0,01 г речовини - мікрометодом. Проміжний метод аналізу називається напівмікрометодом. У більшості випадків користуються напівмікрометодом. Існує й ультрамікрометод, коли для аналізу беруть дуже малу кількість речовини, а зовнішній ефект реакції спостерігають під мікроскопом.

Для проведення реакції можна використати одну або кілька краплин розчину досліджуваної речовини на смужках фільтрувального паперу або на годинниковому скельці. Такий метод називається краплинним. Для відкриття того чи іншого іона можна використовувати реакції, в результаті яких утворюються кристали певної форми. Такий метод називається мікрокристалоскопічним. Спостерігають за формою кристалів за допомогою мікроскопа або лупи.

Таблиця 3