Методи збільшення чутливості реакції

Чутливість реакції збільшується, якщо збільшити концентрацію іона у розчині.

а) метод іонного обміну. Для концентрування іонів використовують іонообмінні смоли (іоніти). Катіоніти - поглинають катіони, аніоніти - аніони.

б) метод екстрагування. Екстракція - один із видів фазового відділення речовин. Вона базується на тому, що деякі розчинники, які не змішуються з водою, мають властивість “вилучати” із водних розчинів компоненти сумішей.

Згідно із законом розподілу у рівноважній системі, що складається з двох рідин, що не змішуються, відношення концентрацій розчинених речовин є величина стала і називається коефіцієнтом розподілу:

К=

Наприклад, кобальт(2+)-іони можна виявити реакцією з калій або амоній тіоціанат NH4SCN. Під час перебігу реакції утворюється комплексна сполука синього кольору:

CoCl2+4NH4SCN → (NH4)2[Co(SCN)4] +2NH4Cl.

Комплексна сполука - амоній тетратіоціанокобальтат(II) - стійка у присутності ацетону.

У пробірку наливають 0,25-0,5 мл досліджуваного розчину, добавляють 0,25-0,5 мл насиченого розчину амоній тіоціанату, 0,5 мл суміші амілового спирту і ефіру (1:1), суміш взбовтують. У присутності кобальту неводний шар після відстоювання забарвлюється в синій колір.

в) застосування соосадження для збільшення чутливості.

У розчин, який містить незначну кількість визначаємого іону вводять сторонній іон, який і осаджують у вигляді малорозчинної сполуки. При цьому соосаджуються і залишки визначаємого іону. Осаджувач буває неорганічним та органічним. Органічні осаджувачі кращі, тому що мають високу селективність. Крім того, їх легко озолити й одержати елементи в чистому вигляді.

Поряд із чутливістю реакцій велике значення для аналізу має їх специфічність.

Специфічною реакцією на даний іон називається така реакція, яка дозволяє виявити його в умовах досліду у суміші з іншими іонами.

Специфічною реакцією є реакція якісного виявлення іона амонію за допомогою лугу, їй не заважають ніякі інші іони. На жаль, таких високо специфічних реакцій дуже мало. Ось чому під час розробки методів виявлення різних іонів передбачається відокремлення та зв’язування сторонніх іонів.

Відбіркові (селективні) реакції - реакції, що дають подібний ефект лише з певним числом іонів.