Сірководнева класифікація катіонів

Сульфіди розчинні у воді Сульфіди нерозчинні у воді (чи замість них утворюються нерозчинні у воді гідроокиси)
Карбонати розчинні у воді Карбонати нерозчинні у воді Сульфіди розчинні в розбавлених кислотах Сульфіди нерозчинні в розбавлених кислотах
I група II група III група IV група V група
Na+, NH4+, Mg2+, та ін. Ba2+, Sr2+, Ca2+ та ін. Al3+, Cr3+, Tiiv, Fe3+, Fe2+, Mn2+, Zn2+, Co2+, Ni2+ та ін. а) 1 підгрупа (суль-фіди не утворюють тіосолей при дії (NH4)2Sn): Cu2+, Cd2+, Bi3+, Hg2+, Pb2+ та ін. б) 2 підгрупа (сульфі-ди розчиняються в (NH4)2Sn з утворен-ням тіосолей): AsV, AsIII, SbV, SbIII, SnIV, SnII та ін. Хлориди не розчиняються у воді та розбавлених кислотах Ag+, Hg22+, Pb2+ та ін.  
Групового реагенту не мають Груповий реагент (NH4)2CO3 Груповий реагент (NH4)2S Груповий реагент H2S у присутності HCl Груповий реагент HCl

Таким чином, в основу класифікації іонів в аналітичній хімії покладена різниця в розчинності утворених ними сполук, що дає можливість відділяти одні групи іонів від інших. Ця розчинність функціонально пов'язана з положенням відповідних елементів у періодичній системі.

Цей метод має ряд недоліків:

· Застосування сірководню (шкідливо для здоров’я).

· Розділення не дуже точне внаслідок явищ соосадження та послідуючого осадження.

· Під час осадження сульфідів велике значення має регулювання рН та ін.

Різні вчені роблять багаточисленні спроби замінити сірководневий метод яким-небудь другим, достатньо задовільним методом систематичного аналізу без застосування сірководню.

Існує метод, який базується на використанні різниці у властивостях гідроокисів металів, а також на різній розчинності утворених ними хлоридів і сульфатів. Така класифікація називається кислотно-лужною.