Класифікація аніонів

Група Аніони Груповий реактив Характеристика групи
  SO42-, SO32-, CO32-, SiO32-,PO43-, AsO43-, S2O32-, BO2-, CrO42- BaCl2 у нейтральному або слабко лужному розчині Солі барію нерозчинні у воді
    Cl-, Br-, I-, S2- AgNO3 у присутності HNO3 Солі аргентуму нерозчинні у воді і розведеній нітратній кислоті
NO3-, NO2-, CH3COO- немає Солі барію й аргентуму розчинні у воді

До першої аналітичної групи належать аніони, які з барій-катіонами утворюють практично нерозчинні у воді солі. Це такі аніони: SO42-, SO32-, PO43-, CO32-, SiO32-, BO2-, AsO43-, AsO2-, S2O32-, CrO42-, Cr2O72-, MnO4-.

До другої аналітичної групи належать аніони, які з аргентум-катіонами утворюють солі, що погано розчиняються у воді і в розведеній нітратній кислоті. Це такі аніони: S2-, Cl-, Br-, I-, SCN-.

До третьої аналітичної групи належать аніони, які не утворюють важкорозчинних солей з барій- та аргентум- катіонами. Сюди відносять аніони, які виявляють окисні властивості: NO3-, NO2-, ClO3-, CH3COO-.

Третя аналітична група не має групового реактиву. Щоб прискорити процес виявлення аніонів третьої аналітичної групи, до невеликого об'єму досліджуваного розчину добавляють краплями розчин дифеніламіну в концентрованій сульфатній кислоті. У присутності аніонів окисників у досліджуваному розчині з'являється інтенсивне забарвлення. Якщо такого забарвлення немає, то за відсутністю хромат-іонів можна зробити висновок, що всі аніони третьої аналітичної групи, крім етаноат-аніонів, відсутні.

Якщо досліджуваному розчині присутні хромат-іони, то перед дослідом із дифеніламіном їх треба відокремити (барій хлоридом).