Маскування

Маскування ¾ гальмування чи повне уникнення хімічної реакції у присутності речовин, які здатні змінити її напрямок чи швидкість. При цьому не відбувається утворення нової фази, у чому і полягає основна перевага маскування перед розділеням, оскільки виключаються операції, що пов’язані з відділенням фаз друг від друга. Розрязняють два види маскування ¾ термічне (рівноважне) і кінетичне (нерівноважне). Під час термодинамічного маскування створюють умови, при яких умовна константа реакції знижується до такого ступеня, що реакція йде незначно. Концентрація маскуючого компонета стає недостатньою для того, щрб надійно зафіксувати аналітичний сигнал. Кінетичне маскування базується на збільшенні різниці між швидкостями маскуючої та визначаємої речовини з одним реагентом.

Можна виділити декілька груп маскуючих речовин.

1. Речовини, які утворюють з речовинами, що заважають, більш стійкі сполуки, ніж з речовинами, що визначають.

2. Речовини, що запобігають кислотно-основній реакції з утворенням малорозчинних гідроксидів.

3. Речовини, які змінюють ступінь окиснення іону, що заважає.

4. Речовини, які осаджують іони, що заважають, але осад при цьому можна не відділяти.

5. Речовини зі специфічною дією.

Іноді маскування сполучає перераховані прийоми.

Для оцінки ефективності маскування користуються індексом маскування. Це логарифм відношення загальної концентрації речовини, що заважає до її концентарції, що залишилася не зв’язаною.

У хімічному аналізі часто використовують такі маскуючі речовини:

· комплексони;

· оксикислоти;

· поліфосфати, що здатні до утворення комплексів із шестиланковою хелатною структурою (піро- і триполіфосфати натрію);

· поліаміни;

· гліцерин;

· тіосечовина;

· галогенід-, ціанід-, тіосульфат-іони;

· амоніак.

Поряд із маскуванням у хімічному аналізі іноді застосовують демаскування ¾ перевод речовини, яка замаскована у форму, що здатна вступати в реакції. Це досягається шляхом протонування маскуючої сполуки (якщо вона являється слабкою основою), незворотнім її руйнуванням чи видаленням. Демаскування можна здійснити шляхом зменшення рН розчину, окисненням маскуючої сполуки.