Правила користування аналітичними терезами

1. Навантаження на чашки не повинно перевищувати граничного, вказаного для даної системи терезів.

2. Предмет, який зважують, та різноважки можна поміщати на чашки терезів та знімати з чашек тільки якщо арретир закритий.

3. Температура предмета, який зважують, та температура оточуючої ваги повітря повинні бути однаковими (неможна зважувати теплі предмети).

4. Речовини, які зважують, повинні знаходитись у чистому та сухому посуді (бюкси, тиглі, годинникові скельця та ін.). Речовини не можна поміщати безпосередньо на чашки терезів. Леткі та гігроскопічні речовини необхідно зважувати у закритих сосудах.

5. Дверцята терезів під час зважування повинні бути закриті.

6. Усі зважування для даного аналізу повинні проводитись на одних терезах.

Аналіз починається з узяття наважки досліджуваної речовини. Перед цим необхідно вибрати її приблизну величину, яка залежить від ряда факторів. Величина наважки визначається приблизним вмістом визначаємого компонента у пробі. У загальному випадку наважка не повинна бути ні великою, ні малою. Величина наважки залежить від характеру осаджуваної форми. Осад повинен виділятись у таких кількостях, щоб його можна було легко відфільтрувати та промити. Тому, якщо мова йде про кристалічні осади, то слід брати таку наважку, щоб маса гравіметричної форми складала 0,3-0,5 г. Якщо виділяється об’ємний аморфний осад, то наважка досліджуваної речовини повинна бути такою, щоб маса гравіметричної форми складала 0,1-0,2 г. Наважка однієї і той же речовини може бути різною в залежності від вибраного методу аналізу.

Наважки твердих речовин беруть звичайно у бюксах, скляних стаканчиках, на скляних скельцях. Бюксами користуються обов’язково під час зважування гігроскопічних та летких речовин.

Існує два основні методи узяття точної наважки.

1. Зважують на аналітичних терезах (з точністю до 0,0001 г) чистий сухий бюкс (стаканчик, годинникове скло). Потім поміщають його на технічні терези, насипають в нього та відзважують (з точністю до 0,01 г) досліджувану речовину. Після чого бюкс з речовиною зважують на аналітичних терезах (з точністю до 0,0001 г). Різниця двох зважувань на аналітичних терезах дає масу взятої наважки. Взважену речовину обережно пересипають у хімічний стакан (чи через суху лійку у колбу), після чого змивають у стакан водою частинки речовини, що залишилися у бюксі та у лійці.

2. На технічних терезах спочатку зважують пустий бюкс, а потім з досліджуваною речовиною. Поміщають бюкс з речовиною на аналітичні терези та зважують (з точністю до 0,0001 г). Обережно пересипають речовину у стакан (чи через суху лійку у колбу). Бюкс знову зважують на аналітичних терезах. За різницею двох зважувань на аналітичних терезах знаходять масу наважки. Цей спосіб називається “взяттям наважки за різницею”, він найбільш часто застосовується у гравіметрії.

Рідини для аналізу теж беруть за різницею, завжди користуються для цього бюксами.