Тема 1. Категорійно-понятійний апарат з безпеки життєдіяльності, таксономія небезпек

 

БЖД як категорія. Основні поняття та визначення БЖД: безпека, небезпека, життя, діяльність, життєдіяльність. Основні принципи забезпечення життєдіяльності.

Небезпека.. Визначення поняття небезпеки. Джерела небезпеки та їх класифікація: природні, техногенні, соціальні та комбіновані джерела небезпеки. Небезпечні та шкідливі фактори. Таксономія, ідентифікація та квантифікація небезпек. Види небезпек: мікро- та макро-біологічна, вибухопожежна, гідродинамічна, пожежна, радіаційна, фізична, хімічна, екологічна. Критерії переходу небезпечної події у НС.

Класифікація НС за причинами походження, територіального поширення і обсягів заподіяних або очікуваних збитків.

.

Тема 2. Людина як елемент системи «Людина – життєве середовище»

 

Людина як складна біологічна система. Структурно-функціональна організація людини. Людина - як біологічний та соціальний суб’єкт. Біоритми людини. Середовище життєдіяльності.

Культура безпеки як елемент загальної культури, що реалізує захисну функцію людства.

Поняття здоров’я та здоровий спосіб життя. Визначення здоров’я та його показники. Фактори, що впливають на здоров’я. Здоровий спосіб життя та його компоненти: достатня рухова активність; загартування; раціональне харчування; дотримання режиму дня; особиста гігієна; психогігієна; сексуальне виховання та профілактика захворювань, які передаються статевим шляхом; відмова від шкідливих звичок; грамотна екологічна поведінка; безпечна поведінка вдома, на вулиці, на роботі тощо.

Раціональні умови життєдіяльності людини. Потреби людини: фізіологічні, матеріальні та духовні. Середовище життєдіяльності людини. Повітря, вода, продукти харчування та світло, як необхідні умови життєдіяльності людини; їх фізіологічне та гігієнічне значення.

Вплив на здоров’я довкілля. Повітря: його складові та їх гігієнічне значення. Гігієнічне значення фізичних факторів повітряного середовища. Вплив на здоров’я забрудненого повітря. Гігієнічне та фізіологічне значення води. Вимоги до якості води. Вода і здоров’я населення. Вода як шлях передачі інфекційних захворювань. Гігієна ґрунту. Вплив на здоров’я погоди та клімату.

Гігієна харчування як запорука здоров’я людини. Потреба людини в їжі та енергії. Основи раціонального харчування. Надлишкове та недостатнє харчування. Якісний склад їжі: білки, жири, вуглеводи, мінеральні елементи та вітаміни. Харчові отруєння та їх профілактика. Вплив на організм людини їжі, забрудненої радіонуклідами.