Тема 1.1. Категорійно-понятійний апарат з безпеки життєдіяльності, таксономія небезпек

 

Перш за все необхідно визначитись з самим визначенням БЖД та розглянути, які питання вирішує БЖД як наукова категорія. Основні поняття та визначення БЖД: безпека, небезпека, надзвичайна ситуація, ризик, життя, діяльність, життєдіяльність. Потім необхідно перейти до виділення видів небезпек за рівнями: безпека людини, суспільства, національна безпека. Основні принципи забезпечення життєдіяльності: безперервне забезпечення фізіологічних процесів організму людини; взаємозв’язок та взаємозалежність з оточуючим середовищем; раціональна організація праці; матеріальне заохочення при організації життєдіяльності; захист здоров’я, меж та умов життєдіяльності; ліквідація негативних наслідків життєдіяльності.

Після цього необхідно перейти до поняття небезпека. Основними джерелами небезпек можуть бути різноманітні фактори, які поділяють на небезпечні та шкідливі фактори. Крім того, джерела небезпек можуть бути класифіковані наступним чином: природні, техногенні, соціальні та комбіновані джерела небезпеки. Для оцінки небезпек використовують поняття ризику. Ризик виступає як фактор потенційної небезпеки.

Далі слід зупинитися на класифікації НС за причинами походження, територіального поширення і обсягів заподіяних або очікуваних збитків.

 

Література: 1-3, 5-10, 15-18, 21, 22, 24.