Казка принцеси музичного ладу

(Варіант з елементами театралізації: вирізані з кольорового папе­ру герої — принцеси Лад і Тоніка, принци Мажор і Мінор, Слуги — Дієз, Бемоль і Бекар; вони розміщуються на малюнку драбинки з ко­льоровими сходинками.)

Я — принцеса з музичного Королівства Лад, де всі звуки-тони живуть дружно, ладять між собою. Головна з-поміж них — коро­лева Тоніка з першого ступеня. Вона єдина здатна зупиняти му­зичний рух, який змушений завершуватися на тоніці. Коли зву- ки-тони починають сперечатися, який із них найважливіший у музиці, Тоніка рішуче зупиняє їх і розташовує у порядку: I, II, III, IV, V, VI, VII.

Я, принцеса музичного ладу, живу на III ступені звукоряду і на відміну від інших зовсім не претендую на першість у Королівстві Ладу. Найкращі мої друзі — принци Мажор і Мінор. З ними я граюся у ціка­ву музичну гру «Світлотінь». Коли я на півтону піднімаюся, музика стає світлішою: ми потрапляємо до принца Мажора. А коли я на пів­тону опускаюся, музика зразу темнішає: це володіння принца Мінора. Управляти світлом і тінню в музичному Королівстві Лад нам допома­гають вірні слуги: Діез, Бемоль і Бекар.

Створення і розповіді казок та історій часто використовують учителі вальдорфських шкіл. Так, з метою пізнати мову кольорів учні на почат­ку навчання живопису привчаються відкривати для себе і визначати «характер», «настрій», «взаємовідношення» кольорів та їх відтінків. Формулюючи завдання на початку уроку, вчитель розповідає приду­мані історії із життя фарб, їх різноманітні «витівки», пригоди; а діти втілюють ці образи на папері (у техніці малювання аквареллю «помокрому» ), підключаючи весь арсенал асоціацій та емоцій. Під упливом фантастичних уявлень кольори «оживають» і починають «діяти» і «розмовляти» між собою, поводитися відповідно до характеру кож­ного. Ключовим моментом уроку стає обговорення робіт, під час яко­го діти разом із учителем з'ясовують; які кольори в роботах того чи ін­шого учня гармонійні, а які напружені, «дружать» фарби у композиції чи «сваряться», як більш насичена фарба «витісняє» пастельну тощо. Завдяки такій освітній технології учні, непомітно для себе, самостійно відкривають можливості кольорів та різнобарв'я їх відтінків.

Наведемо приклади дидактичних казок для молодших школярів, написаних педагогом вальдорфської школи м. Одеси О. Бабченко.