Життєвий стиль і ресурси споживачів

Життєвий стиль споживача – це його стиль життя і вміння користуватися ресурсами – часом, грошима, інформацією. Він відображає діяльність, інтереси і думки людей, формується під впливом соціальних факторів (культура, цінності, соціальні класи, референтні групи, сім’я тощо) та індивідуальних характеристик. Бажаний життєвий стиль впливає на потреби та відношення споживачів та на поведінку при здійсненні покупки.

Кількісний опис, аналіз та моделювання життєвого стилю споживачів часто пов’язують з психографікою, одним з перших інструментів якої є модель АІО, яка описує життєвий стиль споживача за параметрами об’єднаними в три групи: діяльність, інтереси та думки.

За результатами досліджень 12 європейських країн, США, Канади та Японії, які проводилися у Парижі всіх людей за стилем життя класифікували на шість категорій:

1. Традиціоналісти

2. Домашні вихованці

3. Раціоналісти

4. Сибарити

5. Борці

6. Флюгери.

В 1978 році каліфорнійський Стенфордський дослідницький інститут розробив модель VALS, засновану на теорії ієрархії потреб А. Маслоу. Модель ділить американських споживачів на 9 сегментів, об’єднаних в три групи: зовнішні, внутрішні, ті, що залежать від потреб. Кожен сегмент характеризувався власними цінностями і життєвим стилем, демографічними характеристиками і зразками купівельної поведінки. В 1989 році SRI ввів нову модель VALS-2, яка більш орієнтована на діяльність та інтереси. Модель ділить американське суспільство на 8 сегментів за двома напрямками: орієнтація поведінки та ресурси споживачів.

Рішення про покупку, яке приймає споживач у великій мірі залежить від його ресурсів, які можна поділити наступним чином:

1. Економічні (грошові) ресурси споживачів - дана величина пов’язана зі структурою споживання та структурою попиту.

2. Часові ресурси – бюджет часу споживача включає три основні статті: час на працю, відпочинок і час, який не належить споживачеві (включає фізично обов’язкові витрати часу, соціальні і моральні обов’язки)

3. Пізнавальні ресурси – інтелектуальна здатність обробляти інформацію.