Модель та фактори поведінки індустріального споживача

Модель споживчої поведінки організацій має наступний вигляд: ядро моделі складає організаційний стиль, який формується рядом факторів:

1. Організаційні цілі. Специфіка організаційної діяльності визначається: галуззю; етапом реалізації життєвого циклу товару; масштабом операцій.

2. Організаційні цінності – індивідуалізм, орієнтація на зрілість, конкуренція, прийняття ризиків, матеріалістичність, тощо.

3. Демографія – розмір організації, її місце розташування, галузева категорія, тип власності. Важливими є структурні характеристики організації – розподіл зайнятих за статтю, віком, освітою, доходами. Важливим є розподіл та закріплення функцій управління.

4. Референтні групи – ведучі користувачі чи споживачі-лідери, як правило інноваційні організації; дилерські організації, торгові та професійні асоціації, фінансові аналітики, ділова та торгова преса.

5. Центр прийняття рішення. Прийняття рішення в організаціях здійснює кілька чоловік, які поділяють загальні цілі, ризик та інформацію і утворюють купівельний центр. На організаційних ринках для успішної роботи необхідно знати: хто входить в купівельний центр організації; який вплив кожного з членів центру; які критерії закупок кожного члена центру; яким є сприйняття членами центру організації-постачальника та його товару. В купівельному центрі реалізується п'ять основних ролей: 1) користувачі – люди, які використовують продукт; 2) ті, хто впливають на купівельне рішення; 3) покупці – мають формальний авторитет та відповідальність обирати постачальника і обговорювати умови контракту; 4) особи, які приймають рішення про обрання постачальника; 5) „воротарі”- контролюють потік інформації в купівельному центрі.

6. Сприйняття – складається з тих же етапів, що і сприйняття індивідуального споживача, а також має свою організаційну пам’ять. Перевага надається друкованій рекламі, прямій розсилці та особистим продажам, що краще сприймається організацією-споживачем.

7. Мотиви та емоції

8. Навчання організацій відбувається в процесі організаційних комунікацій.