Поведінка споживача: становлення галузі знань

Дисципліна виникла на стиці економіки, маркетингу та психології. Перші підручники з ПП з’явились в США в 1960-ті іс., першими авторами яких були американські маркетологи Джеймс Енджел, Девід Коллат, ісля к Блекуел. Теоретичні наробки склалися значно раніше. На рубежі 19-20 ст. досліджувалось престижне споживання і можливості використання психологічних принципів у рекламі. Необхідність вивчення споживчої поведінки була визнана задовго до того як в 1950-х іс.. була викладена концепція маркетингу. Нині в США видаються спеціальні журнали по поведінці споживача: „Журнал дослідження споживачів”, „Журнал споживчого маркетингу” тощо.

Процес споживання – це придбання і використання продуктів, послуг, ідей. Розуміння споживача ґрунтується на чотирьох головних принципах:

· Споживач-господар.

· Для успіху в бізнесі потрібно розуміти мотивацію споживача і його поведінку.

· Поведінка споживача піддається впливу. Споживач незалежний у своєму виборі, але за допомогою маркетингу можна вплинути і на мотивацію, і на поведінку, якщо продукт, який пропонується розрахований на задоволення потреб і очікувань споживача.

· Працюючи зі споживачем, необхідно дотримуватись соціальної законності і етичної чуйності. Важливим моментом є інформування споживача, яке передбачає навчання способам знаходження обману та інших зловживань, а також застосування методів судового захисту і можливості отримання компенсації.